Nowe trendy w oszczędzaniu energii.

Nowe trendy w oszczędzaniu energii.

Obecnie, kiedy to rzesze architektów uczą się w praktyce tego, czym jest budownictwo pasywne, wiele istniejących gospodarstw domowych w Polsce funkcjonuje jeszcze w warunkach, w których średnie roczne zapotrzebowanie na energię domu wynosi nawet 120 kWh/m2. Takich właśnie budynków nie można nazwać ani energooszczędnymi, ani takimi, w których energią zarządza się w sposób świadomy i racjonalny. Obecne trendy, które dążą do oszczędnego korzystania z energii a także coraz to nowsze technologie powodują powstawanie nowoczesnych i prostych rozwiązań także w kwestii gospodarowania energią cieplną. Czytaj dalej

Gdzie zatem zaczyna się droga do optymalizacji zapotrzebowania na energię?

 

Często nasza świadomość na temat inteligentnych systemów zarządzania energią, ( ang. Intelligent Energy Managment – IEM) w tym przede wszystkim energią cieplną, jest niewielka i kojarzona najczęściej z Inteligentnymi Budynkami, które są de facto produktem końcowym tych systemów.

 

A jak wygląda zainteresowanie  odbiorców rozwiązaniami przystosowującymi ich prywatną przestrzeń  do inteligentnego zarządzania ogrzewaniem?

 

Wiadomo, iż oszczędność energii cieplnej jest jedną z czterech głównych składowych (obok racjonalnego zarządzania zapotrzebowaniem na energię elektryczną, wentylacją oraz klimatyzacją) Budynków Inteligentnych.

 

danfoslink,oszczedzanie energii

 

Czytaj również: Dom pasywny o wysokich standardach energooszczędności

 

Na czym jednak owa inteligencja budynku polega?

 

W klasycznym systemie instalacji ogrzewania pożądanym efektem jest uzyskanie właściwego wszystkim pomieszczeniom użytkowym stałego komfortu cieplnego. Zgodnie z tą koncepcją, w każdym pomieszczeniu i o każdej porze, utrzymywana powinna być stała temperatura, oscylująca w granicach 20 – 21°C, która odczuwana jest jako  komfortowa. System ten nie uwzględnia jednak aktywności samych użytkowników tych pomieszczeń, podstawowego ich przeznaczenia, a także czasu ich użytkowania. Zasadniczo zatem znaczna część energii, wykorzystywanej na potrzeby osiągnięcia i utrzymania zadanej temperatury jest zwyczajnie marnowana kiedy domownicy przebywają poza domem, kiedy śpią lub nie użytkują danych pomieszczeń.

Ograniczenie nadmiernego wykorzystania energii cieplnej, a zatem i konkretnych środków, ogranicza właśnie inteligentne ogrzewanie, dzięki któremu można świadomie i racjonalnie sterować temperaturą w całym domu, w poszczególnych pomieszczeniach i, co najważniejsze, o konkretnych porach dnia i nocy.

 

Takie możliwości daje na przykład prosty, a jednocześnie bardzo funkcjonalny i precyzyjny system Danfoss Link, na który składają się panel centralny oraz nowoczesne, elektrycznie zasilane z wykorzystaniem baterii termostaty. Ten przyjazny użytkownikom system pozwala tworzyć scenariusze dla niemal każdej instalacji ogrzewania (instalację wodną, elektryczną czy wykorzystującą pompy ciepła), dzięki którym możliwe jest programowanie temperatury w ciągu dnia oraz w nocy, w konkretnych strefach domu. Pozwala on równocześnie na ręczne sterowanie z poziomu panelu centralnego, a także bezpośrednio na danym termostacie, dzięki czemu zawsze wtedy, kiedy w domu lub w danej jego strefie nie przebywają ludzie, można temperaturę obniżać do optymalnych 16 – 17°C.

 

A jaka jest cena i skala oszczędności?

 

W praktyce, koszt samego, wskazanego systemu Danfoss Link stanowi niewielką część kwoty przeznaczonej na inwestycję Budynku Inteligentnego. Co ważne decyzja o zastosowaniu tego rozwiązania pozwala na obniżenie zużycia energii nawet do 30% wobec klasycznych rozwiązań w zakresie instalacji c.o. Nie ma zatem wątpliwości, że zyski płynące z wyboru systemu inteligentnego ogrzewania są nieporównywalne wobec pierwotnych kosztów. 

 

 

Źródła:

  1. Inteligentne systemy zarządzania użytkowaniem energii, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, Wydawnictwo Wiatrak s.c, Warszawa 2011

 

  1. Zarządzane ogrzewaniem przez Danfoss Link, Instal Reporter, 10/2015

 

  1. Strona internetowa: http://danfosslink.com/pl/danfoss-link-pl/

 

Czytaj również: Polska wśród trzydziestu najbardziej ekologicznych krajów


Źródło: danfosslink / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 458

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >