Nowe wymogi programu Czyste powietrze a oferta marki Vaillant
Historia programu Czyste Powietrze sięga września 2018 roku. To już ponad 5 lat kompleksowego wspierania transformacji energetycznej polskich budynków przez program rządowy. W tym czasie zaszło wiele różnych zmian zarówno w warunkach, jak i zasadach programu. Teraz przyszedł czas na kolejną ważną modyfikację, która przyniesie korzyści nie tylko beneficjentom, ale także organizatorowi oraz całej branży grzewczej.
Czytaj dalej
Nowe zasady wprowadzają dodatkowe obowiązki dla producentów pomp ciepła
Pompy ciepła to w programie Czyste Powietrze najpopularniejsza gama urządzeń. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez NFOŚiGW we wrześniu 2023 r. stanowiły one aż 50% wnioskowanych źródeł ciepła. Nieco wcześniej, w styczniu 2023 r., padła rekordowa wartość 64% wniosków przypadająca właśnie na tę grupę produktów.* Ogromna popularność pomp ciepła rodzi jednak ryzyko napływu do Polski urządzeń wątpliwej jakości, których rzeczywiste parametry i dane techniczne mogą nie pokrywać się z danymi deklarowanymi. Instalacja nieefektywnych pomp ciepła o niezweryfikowanych parametrach to duże ryzyko, które może odbić się czkawką dla ich potencjalnych użytkowników. Stanowi także niebezpieczeństwo dla całej branży, która już od początku 2023 r. musiała mierzyć się z rosnącym, negatywnym nastawieniem społecznym względem technologii pomp ciepła. Przedstawiciele branży grzewczej oraz NFOŚiGW wspólnie zauważyli ryzyko płynące z możliwej instalacji takich urządzeń w ramach programu Czyste Powietrze. Dotychczas wystarczającą formalnością ze strony producenta lub importera pompy ciepła było przedstawienie dokumentacji w postaci karty produktu i etykiety energetycznej. Oba dokumenty musiały być utworzone według wzorców opublikowanych w Rozporządzeniu Komisji (UE) NR 811/2013. Do tej pory brakowało jednak odpowiednich narzędzi służących do weryfikacji zamieszczonych w nich danych.
Czytaj również: Zalety i zastosowania cięcia laserem w przemyśle
Zmiany w programie Czyste Powietrze spowodują, że już od 22 kwietnia 2024 r., wszystkie finansowane pompy ciepła będą musiały znajdować się na liście zielonych urządzeń i materiałów, tzw. liście ZUM prowadzonej przez NFOŚiGW. Wymóg ten ma dotyczyć nie tylko pomp ciepła, ale także kotłów na biomasę. Dotychczas obowiązujący regulamin nie dyskwalifikował urządzeń, które nie znajdowały się na tej liście, o ile wnioskujący sam przedstawił we wniosku wymaganą dokumentację.
Kolejną ważną zmianą będzie dodatkowy wymóg dotyczący stricte pomp ciepła. Aby dany model urządzenia mógł zostać zamieszczony na liście ZUM, jej producent będzie miał obowiązek dostarczyć pełny raport z badań potwierdzających parametry zamieszczone w etykiecie energetycznej i karcie produktu. Parametry te muszą być jednocześnie zgodne z wymogami programu Czyste Powietrze. Bardzo istotnym wymogiem dotyczącym wspomnianych powyżej badań jest konieczność ich wykonania przez laboratorium zlokalizowane na terytorium jednego z państw EU lub EFTA, posiadające akredytację w odniesieniu do normy ISO/IEC 17025 oraz stosujące akredytowane metody badawcze zgodne z normami EN 14511, EN 14825 czy EN 12102. Dzięki temu wymogowi możliwe będzie zapewnienie neutralności, rzetelności i profesjonalności wykonania niezbędnych badań.
Wiarygodny dostawca to podstawa dobrej inwestycji
Beneficjentem nowych wymogów będą przede wszystkim sami wnioskujący, którzy dzięki zmianom mogą liczyć na lepszą ochronę przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Zyskają również producenci o ugruntowanej renomie, którzy transparentnie i rzetelnie podchodzą do kwestii jakości i efektywności energetycznej pomp ciepła. Nie inaczej jest z marką Vaillant obchodzącą w tym roku 150-lecie swojego istnienia. To ogromna historia, za którą stoją liczne, innowacyjne produkty, a także nowoczesne zakłady produkcyjne zlokalizowane w Europie – w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Francji i na Słowacji. W 1894 r. założyciel firmy – Johann Vaillant opatentował pierwszy na świecie gazowy podgrzewacz wody, w którym woda użytkowa nie miała styczności z kondensującymi spalinami. Od tego czasu wiele się zmieniło. W ostatnich latach szczególnie intensywnie rozwijana jest technologia pomp ciepła. Pierwsze wprowadzone na polski rynek gruntowe pompy ciepła marki Vaillant już od blisko 20 lat zapewniają komfort grzewczy swoim użytkownikom. Wieloletnie doświadczenie i praca zespołu R&D odpowiedzialnego za rozwój produktów doprowadziły między innymi do powstania innowacyjnej linii urządzeń flexoTHERM i flexoCOMPACT exclusive. To niezwykle uniwersalne pompy ciepła, które w zależności od konfiguracji mogą pracować z każdym rodzajem dolnego źródła – gruntem, wodą lub powietrzem!
Wszyscy potencjalni beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą być pewni, że na liście ZUM bez trudu znajdą pełną gamę pomp ciepła marki Vaillant. Nie zwlekaj i już dziś zapoznaj się z szeroką ofertą produktową:
https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/grupy-produktowe/pompy-ciepla/
* https://czystepowietrze.gov.pl/efekty-programu/zrodla-ciepla [dostęp: 25.03.2023]
Czytaj również: Nowe poprawki w programie „Czyste Powietrze” skoncentrowane są na jakości kotłów i pomp ciepła
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale magazynowe: budowa i zastosowanie Liczba postów: 33 Grupa: Budowa i re... Nowoczesne kabiny sanitarne! Odwiedź https://sanitarnekabiny.com.pl/ i wybierz rozwiązania dostosowane do każdej przestrzeni publicznej. Estetyka i trwałość w j...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 387 Grupa: Budowa i re... Akurat tak się składa, że w kwestii wyboru dobrej i solidnej bramy garażowej możemy pomóc, zajmujemy się tym na co dzień, zobaczcie na Hemos.pl w razie pytań je...
- Inteligentny dom, który wsłuchuje się w potrzeby m... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Wodorozcieńczalny klej do wykładzin PCV Liczba postów: 6 Grupa: Budowa i re... Wykładziny montuje się nie tylko w domach i mieszkaniach ale i coraz częściej w biurach, firmach. Także w miejscach gdzie wymagana jest eliminacja obciążeń elek...
- Hala stalowa a murowana – porównanie rozwiązań Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... super