Nowe zasady w programie „Mój Prąd” 3.0. Co się zmienia?

Nowe zasady w programie „Mój Prąd” 3.0. Co się zmienia?

Od lipca rusza trzecia edycja programu „Mój Prąd”. Czeka nas kilka zmian. Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne to nie wszystko. Wsparciem finansowym mają zostać objęte także nowoczesne technologie związane z konsumpcją energii. Poza tym może zwiększyć się kwota dotacji. Co jeszcze trzeba wiedzieć o „Mój Prąd” 3.0? Sprawdźmy. Czytaj dalej

Program „Mój Prąd” - wsparcie dla 220 tysięcy inwestorów

Podstawowym celem programu „Mój Prąd” jest popularyzacja mikroinstalacji fotowoltaicznych i zwiększenie ich liczby w gospodarstwach domowych. Pierwsze dwie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – w zaledwie 1,5 roku przydzielono ponad miliard złotych 220 tysiącom inwestorów, a łączna moc fotowoltaiki zainstalowanej dzięki wsparciu wyniosła aż 652 MW. Oznacza to, że do atmosfery będzie trafiać o 505 tysięcy mniej dwutlenku węgla w skali roku.

 

Nowe zasady w programie „Mój Prąd” 3.0. Co się zmienia?

 

„Mój Prąd” 3.0, czyli dofinansowanie na panele fotowoltaiczne po raz trzeci

Trzecia edycja programu „Mój Prąd” rusza już 1 lipca 2021 roku, a jego zakończenie jest zapowiadane na 20 grudnia 2021 roku. Jeśli jednak zainteresowanie będzie tak duże jak podczas poprzednich odsłon, środki z pewnością zostaną wykorzystane wcześniej.

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie ogłosiło jeszcze finalnego kształtu projektu. Do tej pory poinformowano o kilku podstawowych zmianach:

 

  • Dofinansowanie na fotowoltaikę będzie dedykowane osobom, które na zakup systemu fotowoltaicznego zdecydowały się po 1 lutego 2020 roku.
  • Potencjalni beneficjenci będą dodatkowo motywowani do inwestycji także w ładowarki do samochodów elektrycznych, magazyny energii, systemy do zarządzania i optymalizacji zużycia energii w gospodarstwie domowym oraz technologie z zakresu magazynowania ciepła lub chłodu. Mówi się także o włączeniu do programu pomp ciepła, jednak nie zostało to jeszcze potwierdzone.

 

Rozwiązania, jakimi są ładowarki czy magazyny energii służą nie tylko promowaniu elektromobilności i technologii pozwalających na obniżenie zużycia energii elektrycznej, ale także zwiększeniu autokonsumpcji prądu przez inwestorów. Dzięki temu więcej energii zostanie w zamkniętym obiegu gospodarstwa domowego, zamiast trafiać do systemu energetycznego. Prosumenci są bowiem zachęcani do oddawania nadwyżek prądu do sieci, jednak trzeba zaznaczyć, że infrastruktura energetyczna musi dostosować się do rosnącej ilości tej dodatkowej energii z zewnątrz - niezbędna jest jej modernizacja.

 

Resort klimatu i środowiska wciąż nie podał ostatecznych informacji dotyczących kwoty dofinansowania. Wiadomo jednak, że w budżecie na ten cel zostaną uwzględnione m.in. środki z funduszy europejskich. Kwota wsparcia może być więc wyższa niż w poprzednich edycjach, ponadto uzależniona od zakresu inwestycji – osoby, które zdecydują się na pakiet rozwiązań, czyli np. fotowoltaikę i ładowarkę do auta elektrycznego czy magazyn energii, będą mogły liczyć na atrakcyjniejsze dofinansowanie. Do tej pory dotacja wynosiła maksymalnie 5 tysięcy złotych i nie mogła przekraczać połowy kosztów zakupu oraz montażu instalacji fotowoltaicznej.

 

Program „Mój Prąd” – co się nie zmieni?

Grupa beneficjentów oraz moc instalacji – obowiązują tu te same zasady, co podczas pierwszej i drugiej edycji programu. „Mój Prąd” jest skierowany do osób fizycznych, które po raz pierwszy decydują się na inwestycję w fotowoltaikę oraz zamierzają wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby. Moc instalacji objęta wsparciem wynosi od 2 kWp do 10 kWp. Ponadto system musi być podłączony do sieci, tzn. niezbędna jest umowa kompleksowa z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej.

 

Czytaj również: Jak prosto i szybko zaplanować i zainstalować przydomową elektrownię słoneczną? Korzyści z systemu mikroinewntorów

Nowe zasady w programie „Mój Prąd” 3.0. Co się zmienia?

 

Dofinansowanie na fotowoltaikę – jak to wygląda w praktyce? 

Wniosek do programu „Mój Prąd” 3.0 może złożyć właściciel domu, który zamontował fotowoltaikę po 1 lutego 2020 roku i podpisał umowę na odbiór prądu z zakładem energetycznym. Dotyczy to osób, które nie otrzymały wcześniej dotacji z żadnego innego programu wsparcia systemów fotowoltaicznych.

 

Zatem: montujemy instalację fotowoltaiczną, ponosimy jej pełne koszty, następnie staramy się o zwrot ich części. Wniosek możemy złożyć w formie elektronicznej na stronie www.mojprad.gov.pl.

 

Należy dołączyć do niego m.in.:

  • swoje dane osobowe,
  • informacje dotyczące instalacji (kwestie własności, lokalizacji i danych technicznych),
  • zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika oraz numer Punktu Poboru Mocy,
  • dowód zakupu licznika,
  • kopię faktury za montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • dowód płatności,
  • zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

 

Kolejne dofinansowania na panele fotowoltaiczne, a do tego szerszy zakres dotacji – to świetna wiadomość dla inwestorów, którzy dążą do niezależności od zewnętrznej sieci energetycznej. O tym, jak dokładnie będzie wyglądał program „Mój Prąd” 3.0, dowiemy się w ciągu najbliższych kilku tygodni.

 

Czytaj również: Jeśli w tym roku sezon grzewczy nadwyrężył Twój budżet - zobacz jak można temu zaradzić w przyszłym roku

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19439 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 138

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >