Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych wymusi wyższą jakość materiałów i surowców

Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych wymusi wyższą jakość materiałów i surowców

W ubiegłym tygodniu Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o wyrobach budowlanych i Prawa budowlanego. Co nowe przepisy oznaczają dla producentów materiałów i dostawców surowców budowlanych? Czytaj dalej

 

Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych wymusi wyższą jakość materiałów i surowców

 

Większe uprawnienia GUNB


W czerwcu Sejm wprowadził poprawki zgłoszone przez Senat i zatwierdził projekt przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych wdraża regulacje Unii Europejskie odnośnie wprowadzania na rynek materiałów budowlanych i określa zasady oznakowania symbolem CE produktów spełniające normy.

Nowelizacja ustawy zwiększa uprawniania Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, wśród których będzie publikowanie wyników badań materiałów budowlanych w Biuletynie Informacji Publicznej. Organem doradczym GUNB w sprawach materiałów budowlanych pozostanie Rada Wyrobów Budowlanych GINB. Większość zapisów nowelizacji wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku.

 

 

Czytaj również: Dobre zwyczaje sąsiedzkie a przepisy prawne dotyczące grillowania w mieście.

Większa kontrola i dbałość o jakość


Nowe przepisy wymuszają na producentach szczególną dbałość o jakość swoich wyrobów, gdyż GUNB będzie publikować sprawozdania kontroli materiałów bez względu na wynik produktu (również negatywny). Ustawa umożliwia również pobierania do badań bezpłatnych wyrobów budowlanych u sprzedawcy, a także z placu budowy inwestycji na sprzedaż i finansowych z pieniędzy publicznych.  Producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy materiałów będą dostawali informacje o kontroli z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Będą również zobowiązani do przechowywania dokumentacji m.in. na temat parametrów technicznych przez kolejne 10 lat.

Nowe przepisy, przede wszystkim publikowanie wyników badań jakości wyrobów będą udogodnieniem dla firm budowlanych i deweloperów, którzy będą mogli sprawdzić, czy zakupiony przez nich towar spełnia normy jakości.

 

Czytaj również: Status członka spółdzielni mieszkaniowej

 

Jakość surowców również ma znaczenie


Zmiany dotyczą nie tylko sektora materiałów budowlanych, ale również sektora kruszyw, kluczowego dostawcy dla budownictwa. Piaski i żwirki kwarcowe są głównym składnikiem wielu produktów chemii budowlanej jak kleje i systemy izolacyjne oraz materiałów choćby polimerobetonu. − Parametry kruszywa np. twardość decydują o jakości takich produktów jak tynki, czy zaprawy. Nowelizacja wdraża europejskie zalecenia i potwierdza zmieniające się realia rynku surowców, gdzie wyznacznikiem konkurencyjności staje się jakość, a nie cena. Certyfikat jakości to podstawa dobrego surowca. To niezwykle ważne, gdyż jakość kruszyw wypływa na jakość wyrobu budowlanego, a ta z kolei na stan budynku, do którego budowy użyto danych materiałów. – mówi Andrzej Rams z Sandmix, producenta suszonych kruszyw kwarcowych.

Źródło: wills / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 367

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >