Nowoczesne BHP, czyli jak się chronić?

Nowoczesne BHP, czyli jak się chronić?

W trakcie budowy i remontu nie trudno o wypadek, czy też niebezpieczne zdarzenia. Przedstawiamy 10 rad, które sprawią, że przygoda z budowlanką zakończy się cało i zdrowo. Czytaj dalej

 

Rada 1: Szata chroni człowieka – zainwestuj w nią


Do prostych prac budowlanych (np. montaż półki, czy tapetowanie) wystarczą stare spodnie i t-shirt lub koszula. Jednak jeśli czeka nas wyzwanie typu kafelkowanie, malowanie, czy wymiana okien to warto zainwestować w specjalny strój roboczy. – Dostępne na rynku spodnie, ogrodniczki, bluzy oprócz tego, ze są strojem przeznaczonym do pracy, a więc też do potencjalnego zniszczenia lub wybrudzenia, posiadają wiele kieszeni, schowków i pasków, które to najzwyczajniej ułatwiają pracę – mówi Jacek Grabarczyk, ekspert ze internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl. Przy pracach wymagających długotrwałego klęczenia (np. układanie paneli, płytek itd.) można zainwestować w nakolanniki, które zapewnią komfort pracy i odciążają kolana.

 

 

Rada 2: Chroń oczy i uszy


Jeśli czeka nas długotrwałe wiercenie czy cięcie warto zaopatrzyć się w akcesoria zabezpieczające słuch – nauszniki lub wkładki do uszu. Podobnie przy pracach, podczas których może wystąpić zagrożenie dla oczu (np. poprzez odpryski przy wyburzaniu ścian, cięciu metalu itd.). Wtedy warto zainwestować w specjalne okulary, maski, czy gogle.

 

Rada 3: Zawsze pracuj w rękawicach, a nigdy w klapkach


W zasadzie przy wszystkich pracach warto pamiętać, aby założyć rękawice. Pozwolą one uchronić dłonie i palce, a w najgorszym wypadku zminimalizują ból przy przypadkowych uderzeniach (np. młotkiem), zabezpieczą dłonie przed ewentualnymi zadrapaniami i skaleczeniami (np. przy przenoszeniu ciężkich rzeczy i maszyn itd.). Co ważne pozwolą także uniknąć odcisków podczas długotrwałej jednostajnej pracy wymagającej mocnego uścisku narzędzia. Jeśli przenosimy ciężkie urządzenia, meble, maszyny, cegły, czy płytki to należy pamiętać, aby mieć na sobie pełne buty (najlepiej jeśli będą ze stalowymi noskami). Klapki, czy sandałki to zdecydowanie zły pomysł, bo nie ochronią on stóp w zasadzie w żadnym stopniu.

 

Rada 4: Kask i maska to podstawa


Przy pracach podczas których wytwarza się dużo pyłu (np. cyklinowanie podłogi, przycinanie płytek ceramicznych, wyburzanie ścian) warto zainwestować w maseczki chroniące drogi oddechowe. Kosztują niewiele, a zdecydowanie poprawiają komfort pracy i chronią zdrowie. Podobnie jak kask w przypadku prac na wysokościach. 

 

Rada 5: Drabina nie może się chwiać w posadach


Praca na wysokościach należy do najbardziej niebezpiecznych w domowej budowlance. Nie zdarza się ona często, ale jeśli już (choćby czyszczenie rynien, czy zakładanie świątecznych lampek na dachu) to wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na poziom i jakość zabezpieczeń. Należy zadbać, aby podesty, drabiny lub rusztowania były zmontowane prawidłowo, aby się nie chwiały i były ustawione na twardym i płaskim podłożu. Przy dużych wysokościach konieczne jest, aby były dodatkowo zakotwione lub przymocowane do budynku. Przy pracach na dachu niezbędne będą szelki, uprzęże i liny którymi można zabezpieczyć się przed upadkiem.  


Rada 6: Unikaj prowizorek


Nie bez znaczenia jest także jakość narzędzi jakimi się posługujemy. Powinny one być sprawne i używane zgodnie ze sztuką oraz przeznaczeniem. – Jeśli już nam się uszkodzą, to warto je dobrze naprawić, a nie jak to mamy często w zwyczaju prowizorycznie. Jeśli nie da się ich naprawić, to je wymieńmy na nowe. Szczególnie tyczy się to elektronarzędzi pracujących z dużą prędkością  takich jak piły, wiertarki, czy szlifierki. Wszelkie zaniedbania w tej kwestii mogą mieć opłakane skutki – mówi Jacek Garbarczyk ze StukPuk.pl.

 

 

Czytaj również: Jadalnia dla Twojego kochanego czworonoga?

 

Rada 7: Oznakuj teren


Kładziesz kostkę brukową przed domem? Oznakuj teren kolorową taśmą. Wszelkie miejsca, gdzie mogą wystąpić zagrożenia, a może dostać się tam osoba postronna, która nie jest świadoma zagrożenia (np. prace ziemne, prace na wysokościach) warto odpowiednio zabezpieczyć i oznakować.

 

Rada 8: Postaw na fachową wiedzę


Jeśli planujesz zamocować w ścianie kilka kołków rozporowych to wcześniej warto sprawdzić gdzie biegną instalacje elektryczne by ich przypadkiem nie przewiercić. Do bardziej zaawansowanych prac związanych z elektryką (np. wymiana, modernizacja lub rozbudowa instalacji elektrycznej w domu) lepiej zatrudnić fachowca. Zamiast robić samemu coś o czym mamy tylko czysto teoretyczne pojęcie lub wiedzę zaczerpnięta z Internetu bezpieczniej jest zatrudnić kogoś, który zrobi to zgodnie ze sztuką.

 

Czytaj również: Remont z głową

 

Rada 9: Nie pracuj sam


Niektóre prace niosą ze sobą duże ryzyko wypadku; do takich należą praca na dachu, na dużych wysokościach, czy praca przy rozbiórkach. Wtedy należy zadbać, aby ktoś nas asekurował, a w najgorszym wypadku mógł udzielić pomocy lub ją wezwać. Przy wszelkiego rodzaju remontach i budowach zawsze warto mieć w pobliżu apteczkę i podstawowe środki opatrunkowe.

 

Rada 10: dbaj o porządek i rozsądek


Po zakończonej pracy lub w sytuacji kiedy nie używamy narzędzi należy je oczyścić i odkładać na miejsce (w przypadku elektronarzędzi odłączyć je od prądu). Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na wygodę i łatwość odnalezienia ich następnego dnia lub przez innych pracowników, którym aktualnie są potrzebne.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć w rzeczy w zasadzie najważniejszej. Do tych wszystkich zabezpieczeń, ubrań i ochraniaczy trzeba dołożyć kwestie fundamentalną, czyli zdrowy rozsądek.

Źródło: zoom-bsc / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 378 Grupa: Budowa i re... Akurat tak się składa, że w kwestii wyboru dobrej i solidnej bramy garażowej możemy pomóc, zajmujemy się tym na co dzień, zobaczcie na Hemos.pl w razie pytań je...
  • 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
  • Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...
  • Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
  • Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19438 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 403

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >