Nowoczesne biuro

Nowoczesne biuro

Co ma zrobić biznesmen, którego interesy łączą z Warszawą, często do niej przylatuje, ma w polskiej stolicy biuro, ale nawet jeśli szybko podróżuje samolotem to grzęźnie w stołecznych korkach w trakcie dojazdu do swojej firmy? Czytaj dalej

 

Już w połowie roku 2014 biznesmen taki będzie mógł sięgnąć po rozwiązanie popularne na Zachodzie, lecz dopiero raczkujące w Polsce. Będzie na niego czekał supernowoczesny biurowiec GreenWings klasy A położony tuż przy Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina. Biurowiec, jakiego długo by szukać na biznesowej mapie Polski, gdyż należący do grupy zaledwie kilku najdoskonalszych tego typu budowli w naszym kraju w klasyfikacji BREEAM. Inwestorem GreenWings jest znana międzynarodowa firma OKRE Development.

 

Dla komfortu pracy dużych międzynarodowych firm obiekty biurowe stawia się jak najbliżej portów lotniczych, aby czas dojazdu z lotniska do biura nie zajmował biznesmenowi więcej niż kilka minut. Dla dużych biurowców klasy A tendencja ta była dotychczas w Polsce nie znana. Tymczasem na świecie przy portach lotniczych stawia się biurowce zgodne z wymaganiami ruchu lotniczego, czyli budynki o ograniczonej wysokości, za to rozbudowane w płaszczyźnie poziomej. Taka bryła budynku daje architektom szerokie możliwości do projektowania oryginalnych, awangardowych elewacji i do otaczania biurowca estetycznymi rozwiązaniami z zakresu architektury krajobrazu. Nie inaczej będzie w przypadku warszawskiego GreenWings zaprojektowanego przez renomowaną pracownię JEMS Architekci.

 

Walory użytkowe GreenWings dla środowisk biznesowych związanych z Warszawą będą niespotykane pod każdym względem. Historia budynków z certyfikatem BREEAM jest w Polsce bardzo krótka, gdyż rozpoczyna się zaledwie w roku 2010. Z tego też powodu biurowce z tym certyfikatem są w Polsce tak rzadko spotykane, tak cenione i tak pożądane w kraju aspirującym do miana nowoczesnego państwa Unii Europejskiej. Biurowiec GreenWings swój trzygwiazdkowy certyfikat BREEAM otrzymał 21 października 2011 roku ze statusem „very good” w pięciogwiazdkowej skali tych certyfikatów. Tym samym podmiot certyfikujący docenił w GreenWings wszelkie walory ekologicznych materiałów zastosowanych w budynku, jego energooszczędność, ograniczenie emisji zanieczyszczeń, nowoczesny system zarządzania budynkiem, następnie zaś to, czy i jak rzutuje on na najbliższe środowisko i jakie stwarza warunki do pracy. Wszystkie te parametry oceniono na bardzo wysokim poziomie.

 

Czytaj również: Polacy marzą o domu za miastem

 

Jednym z finałowych elementów podlegających ocenie w BREEAM są walory lokalizacyjne biurowca i łatwość dojazdu do niego wszelkimi środkami komunikacji. Pod tym względem GreenWings również wypada bardzo dobrze, a co więcej jest on unikatowym w Polsce biurowcem przyjaznym dla rowerzystów. Warszawa rządzi się tymi samymi regułami komunikacyjnymi, co inne duże miasta europejskie. Następuje w nich odwrót od korzystania z prywatnych samochodów, a zamiast tego pracownicy przesiadają się do komunikacji miejskiej i na rowery. Dla tych ostatnich GreenWings ma w swoim wnętrzu specjalną powierzchnię – są tam nowoczesne stojaki na rowery, szatnie i prysznice. Przyjeżdżając do pracy rowerem w stroju sportowym już za chwilę możemy być przebrani w garnitur, gdy nasz rower będzie zaparkowany w ergonomicznym uchwycie.

 

Mówi Ronnie Richardson, prezes OKRE Development – „Zgodnie z metodyką BREEAM już w fazie projektu GreenWings wystąpiliśmy o certyfikat, który świadczyłby o energooszczędności i ekologiczności budynku, czyli o walorach tak mocno poszukiwanych obecnie przez najemców obiektów biurowych. Od BRE Global Ltd. otrzymaliśmy stopień trzech gwizdek, na pięć możliwych, 61 punktów i status budynku »bardzo dobry« w klasyfikacji BREEAM. Na podstawie danych BREEAM można stwierdzić, że nasz warszawski GreenWings jest pod tym względem jednym z najlepszych biurowców w Polsce. Mamy zatem dla naszych partnerów niezwykle nowoczesne powierzchnie biurowe, jakie do tej pory były charakterystyczne dla najbogatszych państw Zachodu”.

 

Czynniki, o jakich mówi prezes OKRE Development, zawierają się w szerokim wachlarzu rozwiązań technicznych i architektonicznych GreenWings. Należą do nich między innymi kontrole strefowe oświetlenia, ogrzewania i chłodzenia; dopuszczalny poziom dźwięku w biurach nie przekraczający 35 decybeli; atria wewnętrzne i zieleń na zewnątrz; ekologiczne materiały wykończeniowe; wysoka jakość powietrza w budynku (dwustopniowa filtracja, nagrzewanie lub chłodzenie i nawilżanie zimą); optymalny dostęp do światła dziennego; indywidualne sterowanie przez użytkowników energią elektryczną, ogrzewaniem i wodą wraz z monitoringiem tych mediów.

 

Czytaj również: Pierwsza faza biurowca Gdański Business Center HB Reavis Poland

 

To, co nader często stanowi podstawę dobrego samopoczucia pracownika to jakość powietrza. W obszarach biur znajdzie się wentylacja mechaniczna nawiewno-wyciągowa współpracująca z instalacją klimakonwektorów czterorurowych. Przyjęto dwa systemy składające się z dwóch jednakowych zespołów wentylacyjnych podłączonych równolegle do sieci przewodów – jeden system dla części zachodniej budynku, a drugi dla części wschodniej. Układ taki zapewnia maksymalną niezawodność i elastyczność pracy instalacji. Centrale wentylacyjne będą wyposażone w płynną regulację obrotów. Umożliwi to dostosowanie wydajności instalacji do aktualnych potrzeb. W zespołach wentylacyjnych będzie zastosowana dwustopniowa filtracja powietrza, nagrzewnice i chłodnice wodne oraz rotorowy odzysk ciepła. Dla zabezpieczenia przed hałasem, po stronie tłocznej i ssawnej zespołów wentylacyjnych, będą zainstalowane tłumiki akustyczne.

 

O nietuzinkowych walorach budynku GreenWings skierowanych do najemcy wymagającego i świadomego swoich potrzeb mówi mgr inż. arch. Marek Moskal, jeden z głównych projektantów biurowca z pracowni JEMS Architekci: „Lokalizacja budynku na zakręcie ulicy stworzyła pretekst do nieznacznego zagięcia fasady frontowej powodując, że bryła budynku będzie lekko przymykała dalekie widoki. Takie ukształtowanie formy sprawiło, że wydłużona elewacja frontowa budynku stała się niezwykle dynamiczna. Cieniujące elementy fasadowe i nakładające się na siebie w skrótach perspektywicznych żaluzje przeciwsłoneczne ujawniają trójwymiarową, niezwykle plastyczną strukturę elewacji. Od strony wschodniej, w okolicach, gdzie zlokalizowany będzie naturalny dostęp i wjazd do budynku, zaprojektowano główne wejście »wyżłobione« w jednorodnej bryle. Podcień wejściowy zwieńczony stropem betonowym z rytmicznie narastającymi podciągami stwarza efekt »sztucznej perspektywy«, w czytelny sposób definiując lokalizację wejścia. Dynamikę budynku dodatkowo podkreśla kontrastująca z surowym betonem podcienia prosta, połyskliwa i lekko zadarta powłoka elewacyjna z transparentnej siatki metalowej.

 

Podstawową funkcją budynku jest jego funkcja biurowa, niemniej nie jest ona jedyna. W GreenWings zaprojektowano także drobne usługi wspomagające działanie każdego nowoczesnego biura. Na tę ofertę biurowca składa się sala wielofunkcyjna (w tym m.in. konferencyjna) łącznie z foyer, jak również samoobsługowa część gastronomiczna. Generalnym wykonawcą obiektu jest firma CFE Polska. Budowa GreenWings rozpoczęła się w październiku 2012 roku, zaś terminem ukończenia budowy jest maj roku 2014. Wówczas to Warszawa zyska najwyższej klasy siedmiokondygnacyjny budynek o powierzchni najmu 10810 metrów kwadratowych. Rozkład pomieszczeń biurowych będzie elastyczny. W całym gmachu znajdą się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Trzy kondygnacje podziemne pomieszczą 270 miejsc parkingowych. Budynek leży w pobliżu stacji Szybkiej Kolei Miejskiej oraz przystanków wielu linii autobusowych i tramwajowych, stąd też dostęp do GreenWings jest bardzo dobry z każdego kierunku i każdym środkiem komunikacji. W całej okolicy znajdują się liczne ścieżki rowerowe, które na pewno będą zachętą także i do tej metody docierania do własnego miejsca pracy.

 

Czytaj również: Inwestowanie w dobie kryzysu

 

Wynajmem powierzchni w najnowszym warszawskim biurowcu zajmą się agencje Cushman & Wakefield oraz NAI Estate Fellows. Gdy już wejdziemy do GreenWings na miejsce pracy zawiozą nas trzy windy osobowe i jedna towarowa. Biurowiec reprezentuje holistyczne postrzeganie środowiska pracy. Oznacza to, że nowoczesna technologia musi nie tylko służyć człowiekowi, ale także ma być podporządkowana środowisku naturalnemu. Biurowiec ma dzięki temu optymalny dostęp do światła dziennego. GreenWings stanie w sąsiedztwie terenów zielonych stolicy i z żadnej strony nie będzie zasłaniany przez inne nieruchomości. Otoczenie biurowca jest odrębnym projektem z zakresu architektury krajobrazu. Teren wokół niego będzie wzbogacany próchnicą i składnikami mineralnymi, zaś ziemia pod nasadzenia będzie uprawiana do głębokości 40 centymetrów. Biurowiec otoczą trawniki, krzewy i drzewa harmonijnie współgrające ze środowiskiem, w jakim stanie.

 

W kwietniu bieżącego roku GreenWings zacznie wychodzić ponad powierzchnię ziemi, kiedy dobiegnie końca budowa podziemnych kondygnacji parkingowych. Gdy zakończy się jego budowa stanie się widoczny w swojej dzielnicy z kilku kilometrów. Będzie jednak nie tylko wyrafinowanym architektonicznie symbolem warszawskiego Okęcia i obiektem do podziwiania z zewnątrz. Przede wszystkim stanie się symbolem najnowszej generacji polskiego miejsca pracy, w którym aspekty techniczne harmonizują z naturalnym środowiskowej budowli.

 

2013-04-02
Źródło: Polonia PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 208

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >