​ Nowoczesne gniazda natynkowe

​ Nowoczesne gniazda natynkowe

Gniazda natynkowe to dość osobliwy element instalacji elektrycznej, wypierany na ogół przez swoje podtynkowe odpowiedniki. Nie oznacza to jednak, że mówimy tu o osprzęcie nieefektywnym lub wadliwym. Wręcz przeciwnie – funkcjonalność modeli natynkowych nie ustępuje w żadnym stopniu ich dyskretniejszym odpowiednikom. Powodów możemy doszukiwać się bardziej we współczesnych trendach, stawiających na minimalizm i ograniczenie elementów instalacji, pozostających na widoku. Osprzęty montowane bezpośrednio na ścianie w dalszym ciągu znajdują jednak zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych oraz obiektach przemysłowych. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu temat tych niezwykle przydatnych elementów. Czytaj dalej

 

Montaż kontaktów natynkowych

Cechą szczególną kontaktów natynkowych jest charakterystyczna puszka, montowana bezpośrednio na ścianie. Jej duże gabaryty pozwalają na pomieszczenie sporej ilości przewodów elektrycznych. W przeciwieństwie do wariantów podtynkowych, puszka jest umieszczana bezpośrednio na ścianie, a nie w jej wnętrzu. Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg istotnych zalet. Pierwszą z nich jest brak konieczności mozolnego kucia ścian. Dzięki temu, instalacja przebiega szybciej, zaś w przypadku rozbudowy instalacji w budynku już umeblowanym i wykończonym, nie musimy skazywać się na dodatkowe koszty i naruszanie ścian.

 

 

Gniazdo elektryczne natynkowe to także możliwość montażu osprzętu w miejscu, w którym zbyt cienka ściana nie pozwala na umieszczenie kontaktu podtynkowego. To samo tyczy się ścian, wewnątrz których nie ma już wolnego miejsca z powodu poprowadzenia innych przewodów. Montaż natynkowy ma również jeszcze jedną zaletę. W przypadku ewentualnego uszkodzenia osprzętu, wymontowanie go w celu wymiany jest znacznie prostsze, niż w modelach podtynkowych.

 

Zróżnicowanie gniazd natynkowych

Jak wspominaliśmy na wstępie, funkcjonalność gniazd natynkowych jest równie zróżnicowana, co w przypadku osprzętów, chowanych w ścianach. Umożliwia nam to dostosowanie instalacji do naszych potrzeb, wzbogacając ją o gniazda komputerowe, telefoniczne lub sieciowe. Wszechstronność jest tu widoczna również pod kątem estetycznym – renomowani producenci przykładają bowiem równie dużą wagę do prezencji elementów natynkowych, co w przypadku osprzętu podtynkowego. Nowoczesne kształty i zróżnicowane warianty kolorystyczne w dalszym ciągu pozwolą więc osprzętowi na stylowe dopełnienie wystroju wnętrz.

 

Pośród osprzętów tego typu nie brakuje także niestandardowych modeli. Przykładem są tu chociażby poczwórne gniazda Legrand, umożliwiające bezproblemowe umieszczenie osprzętów tuż obok siebie, bez konieczności montowania dodatkowych kontaktów. W ofercie renomowanych producentów znajdziemy też gniazda z ochronnymi klapkami, umożliwiającymi eksploatację osprzętu w miejscach, odznaczających się skrajnymi warunkami. Mowa tu chociażby o garażach, kuchniach oraz łazienkach.

 

Osprzęt natynkowy a domowe aranżacje

Odpowiednio dobrane, elektryczne gniazdo natynkowe potrafi stworzyć niezwykle unikatowy klimat pomieszczenia. Dotyczy to w szczególności apartamentów i domów, utrzymanych w surowym, postindustrialnym stylu. Odstające elementy instalacji znakomicie prezentują się bowiem na gołych cegłach oraz ścianach, pomalowanych na ciemniejsze odcienie. Nie oznacza to jednak, że osoby, montujące tego typu osprzęt w nowoczesnych wnętrzach, muszą wybierać między funkcjonalnością a estetyką.

 

Kontakty natynkowe, umieszczone w pewnej odległości od mebli, najczęściej przy kącie, mogą zostać z łatwością ukryte. Ważne jest przy tym, aby nie montować ich w pobliżu często przesuwanych mebli lub w miejscu, w którym mogą uderzyć w nie drzwi. Nawet najsolidniejsze osprzęty nie powinny być bowiem obijane każdego dnia. W przypadku, gdy w naszym apartamencie znajdują się schody z dużą przestrzenią pod nimi, osprzęt można schować także i w takich miejscach. W łazienkach oraz kuchniach możemy z kolei postawić na gniazdka, utrzymane w sterylnej kolorystyce, wpasowującej się w charakter tego typu pomieszczeń.

 

Gniazda natynkowe, opracowane przez wiodące marki

Poszukując niezawodnych gniazd podwójnych do montażu natynkowego i innego tego typu osprzętu, warto jest postawić na sprawdzone serie produktów, zaprojektowane przez rynkowych liderów. Przykładem jest tu chociażby linia Cedar stworzona przez uznaną firmę Schneider Electric. Nowoczesny design puszki o stylowych, zaokrąglonych krawędziach pozwoli nam na nadanie pomieszczeniu niezwykle wyjątkowego charakteru. Niewątpliwym atutem gniazd Cedar jest również wysoki stopień szczelności, utrzymany na poziomie IP44.

 

Równie ciekawą opcją są tu także poczwórne gniazda Legrand Mosaic. Seria ta, obejmująca szeroki wybór zróżnicowanych osprzętów, także w przyjaznej wersji antybakteryjnej, odznacza się dużą odpornością elementów na czynniki zewnętrzne oraz wspaniałą estetyką. Osprzęt Mosaic jest przy tym niezwykle dobrym wyborem na terenie budynków publicznych, odznaczających się dużym zapotrzebowaniem na niezawodne elementy elektroinstalacyjne, o szerokim zakresie montażowym.

 

Zakup gniazd natynkowych

Decydując się na zakup osprzętu natynkowego, nie powinniśmy stawiać na budżetowe modele, pochodzące od nikomu nieznanych firm. To właśnie od centralnych elementów instalacji zależeć będzie bowiem jej generalna bezawaryjność. Aby zapewnić sobie niezawodne wyposażenie budynku, które posłuży nam przez wiele lat, powinniśmy stawiać wyłącznie na specjalistyczne sklepy. Dla przykładu, internetowy sklep Elektrycznie oferuje szeroki wybór osprzętu natynkowego - od gniazd podwójnych, po sieciowe. Stawiając na usługi dystrybutorów uznanych marek, unikniemy dodatkowych kosztów, związanych z naprawą i wymianą elementów instalacji oraz podłączonych do nich urządzeń.

 

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 315

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >