Nowoczesne kotły kondensacyjne

Nowoczesne kotły kondensacyjne

Kondensacyjny kocioł gazowy należy do najnowocześniejszych, optymalnych rozwiązań w zakresie efektywności pracy urządzeń grzewczych. Podgrzewa wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku, a także wodę użytkową. Do ogrzewania wykorzystuje ciepło powstałe w wyniku spalania między innymi gazu ziemnego. Czytaj dalej

 

Czy warto zdecydować się na zakup kotła kondensacyjnego? Jeśli zależy nam na oszczędniejszym zużyciu gazu, dłuższej żywotności kotła, obniżeniu kosztów eksploatacji i dbaniu o środowisko naturalne – odpowiedź może być tylko jedna – bez wątpienia tak! Najwyższe parametry, wysokiej jakości materiały i nowoczesne rozwiązania techniczne stosowane w kotłach kondensacyjnych zapewniają osiągnięcie wszystkich tych korzyści.

 

Czytaj również: Wszystko o opale gromadzonym na zimę

 

Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego?

Temperatura spalin wytwarzanych w procesie spalania wynosi ok. 130-150°C. W tradycyjnych kotłach ciepło to wyrzucane jest na zewnątrz. W kotłach kondensacyjnych ciepło ze spalin jest maksymalnie wykorzystywane podczas procesu kondensacji, która polega na skropleniu pary wodnej zawartej w spalinach. Odzyskana dzięki temu dodatkowa energia trafia do instalacji c.o. W kotłach konwencjonalnych energia ta bezpowrotnie uchodzi przez komin ze spalinami. Dzięki odzyskiwaniu dodatkowego ciepła ze spalin kotły kondensacyjne pracują wydajniej od tradycyjnych nawet o około 17%. Należy zaznaczyć, że ich wydajność nie jest równa w ciągu całego roku. Sprawność kotła zależy od temperatury wody, a więc czynnika grzewczego.

 

Czytaj również: Nowa generacja kotłów grzewczych

 


Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kotła kondensacyjnego?

Kotły kondensacyjne mają zawsze zamkniętą komorę spalania i są wyposażone w wentylator oraz tzw. palniki nadmuchowe, które umożliwiają bezpieczne przygotowanie odpowiedniej mieszanki gaz-powietrze. Wentylator zasysający powietrze niezbędne do spalania jednocześnie wypycha spaliny poprzez dołączany do kotła przewód spalinowy. Jeśli moc takiego pieca nie przekracza 21 kW, to w domu jednorodzinnym przewód ten może być wystawiony na zewnątrz przez ścianę. W przypadku kotłów o większej mocy trzeba go wyprowadzić nad dach. Piece z zamkniętą komorą spalania wyposaża się na ogół w specjalne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe, którymi jednocześnie doprowadza się powietrze i odprowadza spaliny. Ze względu na skropliny pojawiające się także w przewodach spalinowych, materiał z jakiego się je wykonuje musi być odporny na agresywne kwasy. Gdyby podłączyć kocioł kondensacyjny do murowanego komina, szybko uległby on zniszczeniu. Z tego powodu niezbędne jest wyposażenie go we wkład z materiału zalecanego przez producenta kotła.

 

Czytaj również: Jakie paliwo zastosować do kotła

 

Decydując się na zakup kotła kondensacyjnego należy wziąć pod uwagę zarówno względy bezpieczeństwa, jak i możliwości przestrzenne oraz potrzeby energetyczne domu. Doskonałym przykładem wydajnego i bezpiecznego kotła kondensacyjnego może być Genus Premium FS Solar firmy Ariston. Dzięki temu urządzeniu praktycznie niemożliwe jest, aby w budynku zabrakło ciepłej wody. Ten stojący kocioł kondensacyjny wyposażony został w zintegrowany zasobnik warstwowy o pojemności 180 litrów, dzięki czemu dostarcza dowolną ilość ciepłej wody w dowolnym czasie. Oznacza to pełen komfort korzystania z ciepłej wody dla całej rodziny.  Zasobnik z wężownicą solarną sprawia, że kocioł jest gotowy do integracji z systemem solarnym. Takie połączenie technologii kondensacyjnej i wydajności energii słonecznej pozwala na jeszcze mniejsze zużycie energii i większą dbałość o środowisko naturalne. Cały system jest podłączony do modułu „Solar Satelite”. Ważnym argumentem przemawiającym na korzyść Genus Premium jest również łatwość instalacji poszczególnych elementów składowych oraz wygoda użytkowania. Pomaga w tym fakt, że do wszystkich najważniejszych podzespołów urządzenia zapewniono dostęp od przodu, a bieżące przeglądy i kontrolę wszelkich parametrów, zarówno kotła jak i systemu solarnego, ułatwia czytelny panel LCD. Genus Premium FS Solar pozwala na ekonomiczne zagospodarowanie miejsca w budynku, ponieważ cały system zajmuje poniżej 0,4 m2 powierzchni.

 

Czytaj również: Bezglikolowe rozwiązania

 

Wybór sposobu ogrzewania domu nie jest łatwy, warto jednak podkreślić, że spośród wszystkich dostępnych kotłów gazowych, kotły kondensacyjne należą do najlepszych urządzeń zarówno pod względem wydajności, jak i kosztów eksploatacji. Inwestycja w kocioł kondensacyjny z pewnością przyniesie wiele satysfakcji użytkownikowi oraz korzyści środowisku naturalnemu. 

Źródło: AchA PR! / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 386

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >