Nowoczesne technologie w budownictiwie

Nowoczesne technologie w budownictiwie

Nowoczesne technologie są coraz chętniej wykorzystywane w branży nieruchomości. Zwiększonym zainteresowaniem spółdzielni mieszkaniowych cieszą się zwłaszcza rozwiązania dotyczące monitoringu energii, a także systemy oszczędzania kosztów ciepła.

 

Nowe technologie coraz bardziej popularne w branży nieruchomości.

 Jak podaje Techem, wiodąca firma na rynku rozwiązań do zarządzania energią, w pierwszym kwartale 2014 sprzedaż platformy .Techem Smart System (TSS), umożliwiającej m.in. przegląd zużycia energii, stanowiła 85% sprzedaży w stosunku do całego 2013 roku. Od początku 2014 roku odbiorcy skorzystali ponadto z ponad 100 dodatkowych systemów oszczędzania energii adapterm, które w sposób rzeczywisty ograniczają koszty ciepła o nawet o kilkanaście procent rocznie.

 

Coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych dostrzega zalety systemów monitoringu zużycia energii. Przekłada się to na wysoką dynamikę sprzedaży tych rozwiązań – w pierwszym kwartale br. Techem zainstalował aż 323 systemy Techem Smart System, udostępniające na platformie internetowej informację o zużyciu energii i wody.

- Świadomość podmiotów zarządzających nieruchomościami jest coraz większa, a spółdzielnie mieszkaniowe otwierają się na nowoczesne rozwiązania, dzięki którym mogą lepiej zarządzać budynkami i racjonalnie zmniejszać koszty ich eksploatacji – tłumaczy Wojciech Grela, Dyrektor Oddziału Techem w Krakowie. - Jak pokazują doświadczenia naszych Klientów, spółdzielnie oszczędzają dzięki rozwiązaniom Techem kilkanaście procent energii rocznie, nie tracąc na komforcie cieplnym. W konsekwencji jedyną odczuwalną zmianą jest niższy rachunek za ogrzewanie dla poszczególnych lokatorów pomimo rosnących kosztów dostawy mediów (ciepło,woda) – dodaje.

 

 

 

Czytaj również: Białostocki stadion na finiszu

 

Kraków zarządza nowocześnie i skutecznie

 

Najwięcej, bo aż 279 platform Techem Smart System, zostało sprzedanych w tym roku w Krakowie. To właśnie w Małopolsce popularność tego rozwiązania jest najwyższa - aż 30% wszystkich systemów TSS obsługuje nieruchomości z tego regionu. Spółdzielnie korzystające z platformy Techem mają dostęp do zawsze aktualnej informacji na temat zużycia energii w całym budynku, jak i w poszczególnych lokalach. Mogą również przeprowadzać dokładne analizy zużycia ciepła, także
w porównaniu do innych budynków.

- Całe rozwiązanie wprowadza przejrzystość w zarządzaniu energią i wodą, dając zarządcy nieruchomości prawdziwy obraz zapotrzebowania budynku na energię grzewczą i ciepłą wodę, a także podgląd stanu zamontowanych urządzeń. Umożliwia szybką reakcję, np. w przypadku gdy zarządca zauważy podejrzany skok poboru energii – wyjaśnia Edward Szyperek, Dyrektor ds. Logistyki i Techniki w Techem.

 

Czytaj również: 13 czerwca 2014 r. wręczono nagrody: Budowlana Marka Roku 2014 i Champion Roku 2014.

 

 

Poznań oszczędza najwięcej energii

Spółdzielnie mieszkaniowe z Wielkopolski oszczędzają najwięcej energii z systemem adapterm – właśnie w tym województwie zamontowanych jest 50 % wszystkich funkcjonujących w Polsce systemów oszczędzania energii firmy Techem. System eliminuje nadwyżki energii z nieruchomości i pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście procent energii rocznie. Co istotne, pozwala on na obniżenie kosztów ogrzewania, nie obniżając komfortu cieplnego lokatorów.

Około 20% systemów oszczędza energię cieplną w Warszawie, nieco ponad 14% w Szczecinie i prawie 8% w Krakowie, w którym aż 99% adaptermów zostało zainstalowanych w 2014 roku.

 

Rozliczanie energii cieplnej w Polsce


Systemy do monitoringu i oszczędzania energii mogą być wykorzystywane przez te spółdzielnie mieszkaniowe, które rozliczają energię cieplną według rzeczywistego zużycia (podzielniki, ciepłomierze ,wodomierze). Obecnie w taki sposób rozliczanych jest mniej niż połowa wszystkich budynków wielolokalowych w Polsce, jednak już wkrótce zacznie się to zmieniać. Istotny wpływ na to ma unijna dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej (EED - Energy Efficiency Directive).

 

- Celem dyrektywy jest zredukowanie emisji CO2 do atmosfery o 20% do 2020 roku. Jako że sektor budowlany odpowiada za zużycie około 30% energii w Polsce, ustawa ta nakłada jednoznaczne obowiązki właśnie na ten obszar – komentuje Wojciech Grela.

Dyrektywa EED nakazuje państwom członkowskim obowiązek rejestracji i rozliczania kosztów ogrzewania według rzeczywistego zużycia. Do końca 2016 roku wszystkie budynki wielolokalowe w krajach Unii Europejskiej muszą rozliczać energię cieplną we wspomniany sposób.

 

2014-06-18
Źródło: zoom-bsc / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 292

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >