Nowoczesne wieżowce wybudowane w technologii drewna konstrukcyjnego
Drewno konstrukcyjne zaskakuje wytrzymałością i możliwościami. Świetnie znosi pracę całej budowli. umiejętnie przenosząc obciążenia. Nie straszne mu zmienne warunki atmosferyczne i upływający czas. Sprawdza się w konstrukcjach dachów, stropów oraz ścian, jak również legarów pod tarasy czy podłóg. Co sprawia, że materiał ten jest tak niezwykły?
Czytaj dalej
Wielopiętrowe budynki oparte na konstrukcji z drewna to nie ewenement, lecz obiecująca technologia stosowana już dziś. Aktualnie najwyższy wieżowiec z drewna liczy 30 pięter i mieści się w kanadyjskim Vancouver. Jak mówi Sławomir Perliński, ekspert firmy JAF Polska, do jego budowy użyto drewna z odzysku – klejonych włókien drzewnych oraz laminowanych belek ze ścinek tarcicy:
- To zasługa nowych technologii, takich jak drewno laminowane krzyżowo CLT. W ten sposób uzyskiwane są wielkoformatowe płyty, nadające się na stropy, ściany nośne i działowe.
Fot. C.F.Moller/JAF Polska
Aby z sukcesem zrealizować najbardziej wymagającą inwestycję i zapewnić jej trwałość na lata, potrzeba do jej stworzenia doskonałych materiałów konstrukcyjnych. Do takich zadań dedykowane jest drewno konstrukcyjne. Czym się ono wyróżnia?
Siła drzemiąca w naturze
Jak wiemy, drewno skrywa w sobie wiele zalet. W pierwszej kolejności jest ono znacznie lżejsze niż tradycyjne elementy z cementu lub stali. Co więcej, zastosowanie drewna pozwala na łatwiejszy transport i montaż, jak również wykonanie płytszych fundamentów konstrukcji. To wielka oszczędność czasu i pieniędzy.
Fot. C.F.Moller/JAF Polska
Czytaj również: Wykorzystanie drewna klejonego krzyżowo, czyli CLT we współczesnej architekturze
- Drewno konstrukcyjne użyte do budowy nowoczesnych wieżowców to materiał ognioodporny, a zatem bezpieczny dla przyszłych mieszkańców. Jest ono ekonomiczne i wytrzymałe, a także wysoce estetyczne. – wyjaśnia Sławomir Perliński, ekspert firmy JAF Polska.
Co więcej, wykorzystanie drewna znacząco zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. To ważny aspekt ekologiczny, gdyż prawie 40% obecnej emisji pochodzi z placów budowy. Dlatego drewniane wieżowce to przyszłość miejskiej infrastruktury, wpisującej się w zrównoważony rozwój. Dobre dla budowlańców, mieszkańców, jak i środowiska.
Fot. C.F.Moller/JAF Polska
Drewno konstrukcyjne to recepta na udaną budowę - ze względu na atrakcyjną cenę, stabilność wymiarową i lekkość konstrukcji. W budynkach, gdzie wykorzystano ten materiał konstrukcyjny, mieszka się zdrowo i energooszczędnie. Jest przyjazne środowisku, a przede wszystkim bardzo trwałe, a dodatkowo – jako synonim wytrzymałości i długowieczności – stanowi najlepszy wybór dla niewidocznych (i nie tylko) zastosowań.
Czytaj również: Minimalizm we współczesnej architekturze
Fot. C.F.Moller/JAF Polska
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Budowa hali Liczba postów: 244 Grupa: Innowacje w... Polecam również namioty od https://partiez.pl/
- Garaż w mieszkaniu Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Szukasz trwałego i funkcjonalnego garażu, który przetrwa lata i doskonale zabezpieczy pojazd, czy sprzęt i akcesoria ogrodowe? Sprawdź Garaże Pająk to producent...
- poradnik dla budujących i nie tylko Liczba postów: 9 Grupa: Innowacje w... Czy wiecie jak przygotować posiłki bez glutenu? Jeżeli szukacie sprawdzonego portalu informacyjnego, to polecam Wam sprawdzić stronę https://wiedzaodpodstaw.pl....
- Odrestaurowana kamienica na ulicy Mierniczej 9, we... Liczba postów: 1 Grupa: Architektur...
- Jaka brama garażowa? Liczba postów: 148 Grupa: Innowacje w... Warto zainwestować w dobrej jakości bramę garażową, która będzie solidnie wykonana, ciepła i jednocześnie pasowała do aranżacji. Dlatego też stojąc przed wybore...