Nowoczesny kompleks hotelowy na Warmi
Inwestorem tego wielofunkcyjnego obiektu, który jest pierwszym o standardzie pięciu gwiazdek na Warmii, jest spółka Bliżej Natury. Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
Czytaj dalej
Zadanie
Hotel Marina Golf Club usytuowano w Sile koło Olsztyna, na półwyspie wcinającym się w Jezioro Wulpińskie. Ze względu na bliskość natury starano się, aby został wybudowany zgodnie ze wszystkimi ścisłymi wymaganiami, wynikającymi z przepisów ochrony środowiska.
Czytaj również: Jak wyglądają współczesne biura i centra handlowe?
Głównym celem - inwestorów i architektów - było harmonijne wpisanie obiektu w otaczającą przyrodę. Aby zwiększyć biologicznie czynną powierzchnię, parkingi i ścieżki wokół budynków wykonano jako półutwardzone lub nieutwardzone. Zastosowano rozwiązania energooszczędne – duże przeszklenia usytuowano od południa i ograniczono je od północy, a także wykonano instalacje ogrzewania wykorzystujące odnawialne źródła energii - kolektory słoneczne i wymienniki ciepła. Spełniają one najwyższe wymagania pod względem ochrony środowiska.
Rozwiązanie
Kompleks hotelowy składa się z trzech części. Każda z nich jest przykryta prostym i oszczędnym w formie dwuspadowym dachem, z okapami niewystającymi poza obrys ścian zewnętrznych. Sprawia to, że budynki wraz z dachem tworzą jedną, nierozerwalną, geometryczną bryłę.
Wszystkie dachy mają tradycyjną konstrukcję drewnianą. Materiał do ich pokrycia dostarczyła firma Ruukki Polska. Jest to blacha na rąbek stojący Ruukki Classic Premium w kolorze RR23 (grafit) o łącznej powierzchni 4700 m2 oraz system rynnowy Ruukki w rozmiarze 150/100 i w takim samym kolorze - RR23. Pokrycie to nadaje nowoczesnej architekturze całego kompleksu minimalistyczny, skandynawski charakter.
Czytaj również: Zbiór wyjątkowych projektów architektonicznych
Ruukki Classic Premium jest blachą stalową, powlekaną powłoką Pural Mat o wytłaczanej strukturze. Spodnia strona arkuszy jest pokryta specjalną włókniną, która znacznie zwiększa izolację akustyczną dachu i pełni funkcję powłoki antykondensacyjnej. Przed ich zamontowaniem nie było więc konieczne ułożenie specjalnej maty strukturalnej.
Ten model blachy ma specjalnie fabrycznie podgiętą krawędź startową, co poprawia estetykę połączenia poprzecznego, umożliwia zmianę długości arkusza w zależności od temperatury oraz zapewnia lepszą szczelność i trwałość połączenia z pasem nadrynnowym.
Dzięki wytłaczanej strukturze, która zwiększa sztywność pokrycia, możliwe było zastosowanie arkuszy o długości około 10 m. Ich przenoszenie, transport na dach i układanie wymagało od wykonawcy ścisłego przestrzegania wytycznych Ruukki oraz zastosowania specjalnych zabezpieczeń.
Czytaj również: Nowoczesne Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej
Ponadczasowy wygląd blachy na rąbek stojący Ruukki Classic Premium sprawił, że udało się wykonać pokrycie nawiązujące do tradycyjnego stylu warmińskiego i harmonijnie dopasowane do nowoczesnej architektury hotelu.
Źródło: Ruukki Polska / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jaka brama garażowa? Liczba postów: 148 Grupa: Innowacje w... Warto zainwestować w dobrej jakości bramę garażową, która będzie solidnie wykonana, ciepła i jednocześnie pasowała do aranżacji. Dlatego też stojąc przed wybore...
- Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 66 Grupa: Innowacje w... W budownictwie często spotykamy się z problemem słabonośnych gruntów, które mogą utrudniać budowę tuneli, mostów czy wiaduktów. Jednym z najskuteczniejszych spo...
- Muzeum Historii Polski jednym z Najpiękniejszych M... Liczba postów: 2 Grupa: Architektur... Odwiedziłem je kilkakrotnie, jest rewelacyjne. Z czystym sercem polecam i zachęcam do zwiedzania
- Zarządzanie magazynem, który system WMS? Liczba postów: 36 Grupa: Innowacje w... U nas na systemie Berberis udało się sporo poprawić, przynieść sobie mocną zmianę. Natomiast to nie tak, że nagle z niczego będzie idealnie. Potrzebny jest czas...
- Jaka szyba do kominka? Liczba postów: 6 Grupa: Innowacje w... Wybór szyby do kominka zależy od kilku czynników: []Materiał: Najczęściej stosuje się szybę ceramiczną, która wytrzymuje bardzo wysokie temperatury (nawet do....