Nowy budynek biurowy - Malta House w Poznaniu

Nowy budynek biurowy - Malta House w Poznaniu

Na początku tego roku Skanska ogłosiła przystąpienie do prac budowlanych Malta House – jednego z najnowocześniejszych budynków biurowych w centrum Poznania. Prace budowlane poprzedziło przygotowanie pełnego modelu BIM, z wykorzystaniem platformy Autodesk Revit oraz Autodesk Navisworks.

 

Malta House jest jednym z pierwszych obiektów biurowych tej klasy realizowanym w pełni zgodnie z koncepcją Modelowania Informacji o Budynku (BIM). Skanska zdecydowała się na taki sposób przygotowania dokumentacji po wcześniejszych pozytywnych doświadczeniach – budynki takie, jak Marynarska Point, Green Corner, częściowo były projektowane w trzech wymiarach, dając wiedzę i doświadczenie do realizacji kolejnego. W przypadku Malta House model BIM obejmuje zarówno architekturę i konstrukcję, jak i wszystkie instalacje.

 

Czytaj również: Na co może pozwolić sobie najemca, a na co wynajmujący?

 

„Model na ekranie monitora wyprzedza o kilka miesięcy stan faktyczny budowy. Dzięki temu na plac budowy ruszamy po dokładnym przeanalizowaniu wielu zagadnień. BIM pozwala na rozwiązanie na etapie projektowania, cyfrowego modelu, problemów, które w tradycyjnym sposobie przygotowywania budynku rozwiązywane były dopiero w procesie budowlanym.” – mówi Łukasz Kaleciński, kierownik projektu w Skanska, odpowiedzialny za projekt Malta House.

 

 

Skanska zdecydowała się na pracę przy realizacji obiektu zgodnie z koncepcja BIM (modelowanie informacji o budynku) w oparciu o rozwiązania Autodesk, w tym Autodesk Revit Architecture, Autodesk Revit Structure, Autodesk Revit MEP, oraz Autodesk Navisworks. „Zdecydowaliśmy się na platformę Autodesk po wcześniejszych pozytywnych doświadczeniach innych naszych biur, a także ze względu na kompleksowość oferty.” – mówi Łukasz Kaleciński.

 

Czytaj również: Jakie są zmiany na rynku nieruchomości?


Projekt realizował Pentagram Architekci, odpowiedzialny również za koordynację branżową, w ścisłej współpracy z działem projektowym Skanska. „Praca w oparciu o model BIM pozwala na optymalizację rozwiązania, sprawdzenie wielu wariantów i wybór optymalnego.” – ocenia Jan Liszkowski, architekt, główny projektant, Pentagram. „Zdecydowanie ułatwia też wyeliminowanie kolizji zwłaszcza w zakresie instalacji.”

 

 

BIM a projektowanie tradycyjne

Przygotowanie modelu cyfrowego integrującego wszystkie branże wymaga innego podejścia do procesu projektowania. „ Do przygotowania dobrego cyfrowego modelu konieczna jest współpraca projektantów i budowlańców na bardzo wczesnym etapie.” – uważa Łukasz Kaleciński. – „Niezwykle ważne jest również podjęcie decyzji jaki powinien być poziom szczegółowości modelu, które elementy nie wnoszą już dodatkowej wartości, a tylko niepotrzebnie go obciążają.” – dodaje.

 

„Model cyfrowy pozwala na łatwiejszą kontrolę kosztów.” – uważa Jan Liszkowski. – „Wprowadzane zmiany i skutki ich wprowadzenia automatycznie widać w całym projekcie.”
Praca na wspólnym modelu ułatwia również komunikację w zespole projektowym - zrozumienie intencji projektowych kolegów. Ma znaczenie również na linii zespół projektowy – inwestor. Nawet osoby bez wykształcenia technicznego widzą poszczególne rozwiązania, są w stanie je ocenić i skomentować. „W procesie sprzedaży model będzie narzędziem do komunikacji z klientami i konsultantami technicznymi klientów.” – wyjaśnia Łukasz Kaleciński.

 

Źródło: Omega Communication / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 233

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >