Nowy obiekt dydaktyczny rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania

Nowy obiekt dydaktyczny rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania

Nauka może być przyjemnością zwłaszcza, jeśli odbywa się w przyjaznym, jasnym wnętrzu i pięknym otoczeniu. Takie sprzyjające warunki do zdobywania wiedzy mają użytkownicy Centrum Edukacji Międzynarodowej w kampusie rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Kielnarowej.

 

Fasady obiektu wykonane ze szkła profilowego Pilkington Profilit™ Clear zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrz i widok na panoramę Pogórza Dynowskiego.

 

Centrum Edukacji Międzynarodowej (CEM) to nowy obiekt dydaktyczny rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, wybudowany na terenie kampusu uczelni w Kielnarowej. Budynek tworzą trzy bryły. Najwyższy czteropiętrowy budynek główny, z elewacją łączącą przeszklenia i blachy aluminiowe, mieści specjalistyczne laboratoria. Do głównego obiektu przylega cylindryczny budynek z amfiteatralną aulą i przeszkloną biblioteką multimedialną. Jest on połączony szklanym korytarzem z dwukondygnacyjną częścią z salami ćwiczeniowymi i laboratoriami dla studentów. W tej części znajduje się także przestrzenne, przykryte dużym świetlikiem patio.

 

 

Inspiracją do stworzenia takiej „rozproszonej” formy architektonicznej było wyjątkowe usytuowanie Centrum Edukacji Międzynarodowej wśród łagodnych wzniesień Pogórza Dynowskiego. „Chcieliśmy stworzyć przestrzenie odpowiednie do zadań, jakie obiekt miał spełniać, wpisując go jednocześnie w istniejącą zabudowę i ukształtowanie terenu” – mówi architekt Urszula Pomianek, autorka projektu CEM. „Rozbicie na poszczególne bryły i ich kompozycja, a także liczne przeszklenia miały sprzyjać intuicyjnej komunikacji wewnątrz obiektu, integracji studentów i pracowników, dając im jednocześnie możliwość skupienia i pracy”.

 

 

Na fasadzie cylindrycznego budynku mieszczącego aulę i bibliotekę, zaprojektowano przeszklenia ze szkła profilowego o wysokości równej wysokości kondygnacji. Przedzielają je wąskie słupy oraz pionowe wąskie okna rozmieszczone w równych odstępach wzdłuż fasady. Szklane ceowniki osadzone są w aluminiowych termoizolowanych profilach systemowych, mocowanych do istniejącej konstrukcji żelbetowej za pomocą kotew i uszczelnione odpornym na warunki pogodowe silikonem. Szkło profilowe świetnie sprawdza się w fasadach o konstrukcji łukowej, ze względu na prostą instalację szklanych ceowników w wyprofilowanych po łuku kształtownikach aluminiowych. Do przeszkleń wykorzystano szkło Pilkington Profilit™ Clear. Ten rodzaj szkła profilowego charakteryzuje się gładką powierzchnią, bez typowego wzoru ornamentu, a tym samym jest nieco bardziej przezroczyste niż wersja z ornamentem.

 

 

„Przy wyborze systemu szklenia szkłem profilowym, obok dobrych parametrów izolacyjności cieplnej i akustycznej, czy możliwości kształtowania elewacji, istotne były walory estetyczne szkła walcowanego, subtelne rozproszenie światła we wnętrzu i niepełna przezroczystość” – wyjaśnia Urszula Pomianek. „Koncepcja przeszklenia przysadzistej bryły biblioteki pionowymi podziałami między słupami nadała jej lekkości. Rytm tworzą wykorzystane w tym celu szklane ceowniki w połączeniu z wąskimi oknami w aluminiowych ramach. Ten sam system przeszkleń zastosowano także dla doświetlenia klatki schodowej najwyższej bryły obiektu. Tworzy on nieprzerwany wąski pas poziomo ułożonych szklanych ceowników, tuż przy styku z niższą bryłą, wzmacniając efekt kontrastu”.

 

 

Wykorzystanie w budynku Centrum Edukacji Międzynarodowej pionowych i poziomych przeszkleń podwójnych w systemie Pilkington Profilit™ pozwoliło zapewnić odpowiednią izolacyjność akustyczną oraz standard energetyczny obiektu. „W warstwie zewnętrznej przeszkleń zastosowano szkło Pilkington Profilit™ Clear, natomiast od wewnątrz użyto szkła niskoemisyjnego Pilkington Profilit™ Clear Plus 1,7” – tłumaczy Katarzyna Cyfert, z firmy Polring-Glas Sp. z o.o., wykonawcy przeszkleń obiektu. „Szkło z powłoką niskoemisyjną w znaczący sposób poprawiło parametry termiczne przegrody, a podwójne przeszklenia zapewniły lepszą ochronę przed hałasem z zewnątrz”. Uzyskana dzięki podwójnemu przeszkleniu dobra izolacja akustyczna sprawia, że w salach i bibliotece panuje cisza. W auli audytoryjnej, która może pomieścić ponad 300 słuchaczy, bez zakłóceń prowadzone są tłumaczenia symultaniczne i wideokonferencje.

 

 

Centrum Edukacji Międzynarodowej zostało zaprojektowane z uwzględnieniem standardów nowoczesnego, zrównoważonego budownictwa. Jest to pierwsza realizacja w Polsce, w której zastosowano odmianę ‘Clear’ szkła Pilkington Profilit™. Obiekt wyposażono w technologie służące zarządzaniu i optymalizacji kosztów funkcjonowania budynków. Służą temu m.in. własna kotłownia gazowa, pompy ciepła i kolektory słoneczne.

 

Czytaj również: Kontrowersyjne bryły

 

Centrum Edukacji Międzynarodowej to projekt unijny zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Obiekt został oddany do użytku w 2011 roku.

Źródło: Effective Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 275

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >