Nowy sezon ogrodowy. Jak prawidłowo przygotować glebę pod wysiewy?
Połowa lutego jest odpowiednią porą do energicznego planowania prac w ogrodzie, wyboru nowych roślin do zasadzenia, przygotowania narzędzi, które powinny przejść rutynowy przegląd okresowy. Ogrodowe przygotowania do wiosny zaczynają się w domu w chwili wysiewu nasion pod rozsady. Już od końca stycznia, w przygotowanych skrzynkach i donicach można wysiewać kwiaty o długim okresie wegetacji, jak petunie, pelargonie, lobelie, szałwie błyszczące, warzywa – kalafiory, brokuły, kalarepy, selery, sałaty masłowe i zioła jak bazylia, majeranek, tymianek. Rozsady będzie można przenieść wiosną do miejsc docelowych w ogrodzie.
Czytaj dalej
W uprawie roślin fundamentalne znaczenie ma gleba – jej struktura, pH – dlatego po zimie gleba powinna być odpowiednio przygotowana do nowego sezonu ogrodniczego. Zimowe cykle zamarzania i odmarzania gleby wpływają na rozluźnienie jej struktury, ale z drugiej strony przyspieszają proces erozji. Celem przedwiosennego przygotowania podłoża pod uprawy jest skorygowanie jego struktury, czyli spulchnienie, napowietrzenie, przywrócenie właściwej przepuszczalności wody, nawożenie, dostosowanie odczynu pH do gatunków roślin. Te przedwiosenne prace uaktywniają również życie mikrobiologiczne w podłożu, które jest bezcenne dla wegetacji wszystkich roślin w ogrodzie.
Praca z glebą zaczyna się na przedwiośniu, gdy mamy pewność, że stabilne dodatnie temperatury powietrza to umożliwiają. Pierwszą czynnością powinno być usunięcie chwastów i kamyków, co jednocześnie umożliwia sprawdzenie stanu i jakości gleby. Warto również sprawdzić odczyn pH, by wiedzieć czy i gdzie trzeba go dostosować do gatunków roślin. Większość roślinności lubi ziemię o neutralnym odczynie na poziomie 6-7 pH. Gleba z niższym pH ma odczyn kwaśny, a powyżej – zasadowy. Pierwszym wskaźnikiem pH są rośliny i jeśli w danym miejscu rośnie koniczyna biała, fiołek trójbarwny, szczaw, rumian polny, wrzos zwyczajny to podłoże ma odczyn kwaśny. Oznaką ziemi zasadowej jest natomiast m. in. mak polny, cykoria podróżnik, macierzanka, łubin.
Czytaj również: Czym pomalować i zabezpieczyć metalowe meble i elementy wystroju w ogrodzie
Kolejne etapy przygotowania gleby muszą być dostosowane do tego czy podłoże jest zbyt mokre, suche, zbite czy też wymaga zagęszczenia. Gleba gliniasta, ilasta powinna być rozluźniona niewielką ilością piasku lub torfu, zaś gleby piaszczyste i żwirowe powinny być wymieszane z ziemią kompostową lub torfem i ziemią gliniastą. Gleba piaszczysto-gliniasta powinna być spulchniona i napowietrzona. Wszystkie rodzaje podłoża poza ziemią próchniczą, która wymaga tylko spulchnienia, powinny być również wymieszane z odpowiednim nawozem, który wzbogaci glebę w składniki organiczne potrzebne roślinom.
Glebogryzarka Honda FJ 500 DER
Poprawę struktury gleby z uwzględnieniem spulchniania, napowietrzania, mieszania z nawozami można wykonać własną siłą za pomocą łopaty lub za pomocą siły mechanicznej, czyli glebogryzarki, która nie tylko oszczędza nam wysiłku, ale przede wszystkim zapewnia dokładność i usprawnia cały proces przygotowania gleby. Glebogryzarka jest ważnym narzędziem ogrodnika zwłaszcza w ogrodach o różnorodnej roślinności i ogródkach warzywnych, które ze względu na większą rotację upraw wymagają częstszego spulchniania i nawożenia. Wybierając glebogryzarkę trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na szerokość roboczą i moc silnika, a także na ergonomię kierownicy oraz jakość i okres gwarancji, który odzwierciedla jakość maszyny. Glebogryzarka wysokiej jakości, przy prawidłowej obsłudze i konserwacji, będzie służyć przez wiele lat.
Wybór glebogryzarek jest duży, dzięki czemu można dobrać maszynę adekwatnie do uprawianej powierzchni. Praktycznym rozwiązaniem jest glebogryzarka Honda FJ 500 DER, która, poza tym, że jest maszyną wielofunkcyjną, ma regulowaną szerokość roboczą 35/63/80 cm. Dzięki temu glebogryzarka może być stosowana w dużych oraz wąskich przestrzeniach i zaspokaja potrzeby pracy z glebą w każdym ogrodzie ozdobnym i warzywnym. System roboczy składa się z 6 ostrzy o średnicy 30 cm i 2 dysków, czyli po 3 noże z dyskiem z jednej strony.
Glebogryzarka Honda FJ 500 DER
Praktycznym rozwiązaniem jest również możliwość dostosowania prędkości obrotowej ostrzy do rodzaju podłoża. W przypadku zbitego podłoża zwiększona prędkość obrotowa powoduje dokładniejsze rozdrobnienie gleby, zaś na glebach bardziej luźnych można tę prędkość zmniejszyć. Dzięki temu doskonale sprawdza się też w trudnych warunkach terenowych i na dawno nieuprawianej glebie. Wysoką kulturę pracy tą glebogryzarką, czyli efektywność i wygodę obsługi, zapewnia nowatorski kształt noży ułatwiający zagłębianie się zębów w glebę i zabezpieczający je przed zatykaniem się ziemią, zastosowanie tzw. wrzecion pomiędzy zębami umożliwiających łatwe czyszczenie części roboczej, 2 biegi w przód i 1 do tyłu oraz regulacja położenia ergonomicznych rączek kierownicy w poziomie i pionie (5 stopni). Natomiast sześciokątne osie minimalizują zużycie wału, zapewniają stabilne prowadzenie glebogryzarki i zapewniają podłączanie dodatkowych narzędzi (wertykulatora, obsypnika, pługa do orki zagonowej). Glebogryzarka jest wyposażona w silnik Honda GX 160 o mocy 4,8 KM na benzynę (E10) z udoskonalonym zapłonem elektronicznym gwarantującym natychmiastowe uruchomienie maszyny. Dodatkowo, silnik ten jest przyjazny dla otoczenia (obniżona emisja spalin, cichsza praca) i paliwo-oszczędny, co wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji.
Glebogryzarka Honda FJ 500 DER
Czytaj również: Jak ułatwić sobie codzienne podlewanie roślin doniczkowych na balkonie i tarasie
Do uprawy gleby w skrzyniach, które stały się popularną formą uprawy warzyw i ziół, idealnym rozwiązaniem jest glebogryzarka SSCL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool o szerokości roboczej 20 cm. Jest to narzędzie ręczne łączone z jednostką napędową i dzięki idealnemu zrównoważeniu jest wygodne w obsłudze. Ta mini glebogryzarka sprawnie spulchnia glebę, nawet bardzo ubitą, w skrzyniach, na wąskich rabatach i zapewnia też sprawną renowację fragmentów trawnika. Jest stworzona do kameralnych ogródków na miejskich osiedlach. Zaletą jej małych rozmiarów jest bardzo duży stopień dokładności pracy bez narażania rosnących blisko roślin na ewentualne uszkodzenia. Glebogryzarka SSCL E może być łatwo wymieniona na wykaszarkę, krawędziarkę, nożyce do żywopłotów, pilarkę, dmuchawę zapewniającym tym samym kompleksową pielęgnację ogrodu.
Glebogryzarka Honda SSCL E Versatool
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Twój idealny ogród Liczba postów: 126 Grupa: Ogród i dzi... Hej forumowicze! Myślę o zainstalowaniu systemu automatycznego nawadniania w moim ogrodzie. Przeglądając stronę Zakładanie Ogrodów Łódź, zauważyłem, że to rozwi...
- pies ze schroniska Liczba postów: 195 Grupa: Nasze zwier... Adoptować można psy z wielu miejsc, ja adoptowałem przez tą stronę https://www.zwierzaki.info/adoptuj-zwier zaka cały proces adopcji przebiegł bez problemów i pr...
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 89 Grupa: Zagospodaro... Rośliny, tak jak ludzie, potrzebują odpowiedniego odżywiania, by prawidłowo się rozwijać. Nawozy Florovit https://sklepinco.pl/marka/florovit/ to sprawdzony wyb...
- Inwestycja w ogród Liczba postów: 253 Grupa: Ogród i dzi... Jakie Wy macie zdanie na temat zakupów w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? Osobiście polecam Wam stronę, na której znajdziecie ofertę...
- Jakie meble ogrodowe polecają architekci wnętrz? Liczba postów: 5 Grupa: Ogród i dzi... Planujesz urządzenie ogrodu na nowo? Sprawdź stoły ogrodowe dostępne w Di Volio https://tiny.pl/2f5pgkfm to gwarancja jakości i wygody. Szczególnie polecam rozk...