O co warto spytać agenta, zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie mieszkania?

O co warto spytać agenta, zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie mieszkania?

„Wypadki chodzą po ludziach”, jak twierdzi znane powiedzenie. Bardzo często jednak niefortunne sytuacje przydarzają się rzeczom, które posiadamy, takim jak samochody czy nieruchomości. Aby ochronić się przed skutkami zniszczenia mieszkania, warto pomyśleć o solidnym ubezpieczeniu. Nad czym trzeba się zastanowić przed jego zakupem i o co zapytać agenta? Czytaj dalej

 

Bez względu na to, czy jesteś typem domatora i uwielbiasz spędzać czas w domowym zaciszu, czy raczej mieszkanie traktujesz jako bazę wypadową przed kolejnymi aktywnościami, posiadanie własnego kąta daje poczucie spokoju i stabilizacji. Każdy z nas podchodzi do niego inaczej – dla niektórych liczy się metraż i wyszukane wyposażenie, innym wystarcza minimalistyczna kawalerka. Jednak każde lokum to ogromny kapitał finansowy i jego uszkodzenie byłoby dla nas bardzo dotkliwe. „Nawet jeśli mamy nadzieję, że nie spotka nas nic złego, warto mieć na uwadze to, że w przypadku włamania, pożaru czy zalania może się okazać, że nie stać nas na remont mieszkania albo – co gorsza – skala zniszczeń wymaga wielu tygodni remontu” – mówi Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert Wiener. Dlatego warto rozważyć polisę ubezpieczeniową, która w razie nagłego zdarzenia losowego pomoże nam poradzić sobie z jego konsekwencjami. 


Zadaj te pytania agentowi ubezpieczeń 

1. Jak wycenić wartość mieszkania?

Jednym z lepszych sposobów, żeby poznać realną wartość mieszkania, jest sprawdzenie cen podobnych nieruchomości. Można to zrobić bez ruszania się z kanapy – choćby na jednym z popularnych portali z ogłoszeniami sprzedaży domów i mieszkań. Warto również wycenić elementy ruchome, które znajdują się w mieszkaniu. Można do tego wykorzystać tabelę w formie elektronicznej np. w pliku excel, którą będzie można uzupełniać w przypadku zakupu albo sprzedaży rozmaitych sprzętów. 


2. Kiedy potrzebuję ubezpieczenia mieszkania?

Bez względu na to, czy posiadasz swoje własne lokum, wynajmujesz mieszkanie czy szukasz ubezpieczenia wymaganego do kredytu hipotecznego, warto zabezpieczyć się na wypadek nieoczekiwanego zdarzenia takiego jak pożar czy zalanie. Z kolei jeśli masz nieruchomość, która dopiero jest w trakcie budowy, również bez problemu znajdziesz opcję odpowiadającą twoim potrzebom. 


3. Co będzie chronione, jeśli wykupię ubezpieczenie mieszkania?

Istnieje kilka opcji ubezpieczenia mieszkania i albo sami, albo z pomocą agenta ubezpieczeniowego, podejmujemy decyzję, który wariant jest dla nas najlepszy:

  • ubezpieczenia „murów” mieszkania lub tylko jego elementów stałych (np.: tapety, glazury, trwała zabudowa); 

  • ubezpieczenie wyposażenia mieszkania – czyli meble i sprzęt RTV, dywany czy ubrania;

  • ubezpieczenie różnych elementów instalacji domowych i wyposażenia działek, takich jak: przydomowe oczyszczalnie ścieków, systemy słoneczne i instalacje fotowoltaiczne;

  • assistance – pomoc specjalisty w razie awarii – posiadając takie ubezpieczenie można zadzwonić po pomoc do hydraulika lub elektryka.

 

O co warto spytać agenta zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie mieszkania?

 

Czytaj również: Zasady bezpiecznego ubezpieczania mieszkań

 

4. Czy można ubezpieczyć kabinę prysznicową albo płytę indukcyjną?

Tak, ubezpieczenie mieszkania może obejmować również elementy szklane, ceramiczne i podobne, które dość łatwo ulegają zniszczeniu, takie jak kabiny prysznicowe, szyby kominkowe, płyty indukcyjne i ceramiczne, szklane elementy sprzętu AGD, czy nawet umywalki.

 

5. Ubezpieczenie OC a ubezpieczenie mieszkaniowe – czym to się rożni?

Ubezpieczenie OC chroni nas, jeśli z naszej winy lub skutek określonych zdarzeń szkodę poniosła „osoba trzecia” – ktoś inny niż ubezpieczony, ale to ubezpieczony musi ją naprawić. Ubezpieczenia mieszkania chroni mienie własne ubezpieczonego.

 

6. Czy mogę ubezpieczyć następstwa nieszczęśliwych wypadków?

Ubezpieczenie NNW może być elementem ubezpieczenia mieszkaniowego. Gwarantuje ono wypłatę w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamania, udaru mózgu czy zawału serca) śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku oraz świadczenia za pobyt w szpitalu. 

 

7. Jakie odszkodowanie mogę otrzymać? 

Ubezpieczyciel w umowie zobowiązuje się do pokrycia strat, które pojawiły się w wyniku określonych zdarzeń losowych. Maksymalna kwota odszkodowania równa jest kwocie ubezpieczenia, która wynika z umowy. Nie może być ona jednak wyższa niż suma poniesionych strat – chodzi o to, żebyś mógł wyremontować zniszczoną część mieszkania albo odkupić rzecz. Przy zawieraniu umowy z ubezpieczycielem warto zwrócić także uwagę na kwestię braku konsumpcji sumy ubezpieczenia. Co oznacza ten zwrot? Konsumpcja albo redukcja sumy ubezpieczenia to pomniejszenie sumy ubezpieczenia o wartość wypłaconego odszkodowania. Dobrze jest więc zwrócić uwagę, czy taki zapis znajduje się w umowie. Co warto wspomnieć, to fakt, że świadczenia wypłacane z tytułu NNW kumulują się. Dlatego jeśli masz kilka polis, dostaniesz pieniądze z każdej z nich.

8. Co zrobić, żeby otrzymać odszkodowanie?

Szczegółowe warunki otrzymania odszkodowania powinny znaleźć się w umowie, którą podpiszesz z ubezpieczycielem. Warto wcześniej dowiedzieć się gdzie trzeba zgłosić szkodę, ile masz na to czasu i jakie dokumenty musisz wtedy złożyć. Istotną kwestią może być także opcja zgłoszenia szkody online, która pozwala załatwić sporo formalności bez wychodzenia z domu. 

 

Czytaj również: Przy zakupie mieszkania ubezpieczenie gratis


9. Jak długo obowiązuje polisa?

Większość polis zawierana jest na 12 miesięcy. Niektóre mogą obowiązywać dłużej, np. 2 lata. Musi to być szczegółowo ujęte w umowie, którą zawieramy z agentem ubezpieczeniowym – trzeba koniecznie sprawdzić datę początkową i końcową, ponieważ jest to czas, w którym ubezpieczenie chroni nas w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia. 


10. Czy muszę zapłacić od razu całą składkę ubezpieczenia?

Zazwyczaj istnieje kilka opcji płatności za ubezpieczenie. Może to być opłata jednorazowa lub rozłożona na kilka rat. Szczegółowe warunki płatności powinny znaleźć się w zawieranej umowie.


Źródło: Made in PR. / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 475

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >