O czym należy pamiętać korzystając ze schodów ruchomych

O czym należy pamiętać korzystając ze schodów ruchomych

Schody ruchome są bardzo popularnym środkiem transportu. Na całym świecie jest ich około 80 tysięcy. Dla większości z nas jazda nimi wydaje się prozaiczną czynnością, a dla najmłodszych często jest wspaniałą zabawą. Czytaj dalej

Choć są to urządzenia o wyśrubowanych normach bezpieczeństwa, mogą się jednak przydarzyć na nich wypadki. Większość związana jest z niewłaściwym użytkowaniem, w szczególności przez pozostawione bez opieki dzieci. Podpowiadamy, jakich zasad należy przestrzegać, aby nie narażać siebie i bliskich na niepotrzebne ryzyko.

 

Kilka faktów

Pierwsze schody ruchome zostały zainstalowane w 1896 roku. Dziś możemy je znaleźć w niemal każdej galerii handlowej, ale także w biurowcach, na zatłoczonych dworcach czy lotniskach. Każdego dnia, z samych tylko urządzeń firmy Schindler korzysta ponad miliard osób na całym świecie.

 

Producenci schodów oraz chodników ruchomych zwracają szczególną uwagę na zapobieganie awariom, takim jak niespodziewana zmiana kierunku jazdy czy nadmierna prędkość, które mogą spowodować upadek bądź utratę równowagi. Urządzenia te posiadają nawet do 35 różnych elementów bezpieczeństwa, które minimalizują ryzyko wypadków, zwłaszcza wśród najmłodszych użytkowników. Jak wskazują ostatnie badania, aż 86% wszystkich wypadków na schodach i chodnikach ruchomych spowodowanych jest niewłaściwym zachowaniem pasażerów. Główne przyczyny to rozproszenie uwagi, wielozadaniowość i pośpiech. Wypadki następują też w wyniku osłabienia czy utraty równowagi u podróżujących, co często zdarza się dzieciom lub osobom starszym. Według badań, grupą najbardziej narażoną na niebezpieczne sytuacje są właśnie dzieci oraz osoby w wieku 65+.

 

Trzymaj się tych zasad!

O ile dorośli są w stanie zapamiętać i zrozumieć podstawowe wymogi bezpieczeństwa, o tyle za dzieci trzeba czasami pomyśleć i już od najmłodszych lat uczulać je, by zwracały uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

 

Podróżując schodami ruchomymi wraz z dziećmi należy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że nasze pociechy zawsze powinny korzystać z tych urządzeń pod opieką osób dorosłych.

 

1)      Wejście na schody ruchome

Podczas wchodzenia na schody ruchome, nie należy stawiać stopy w połowie na płycie wejściowej i wyjeżdżającym stopniu - może to spowodować utratę równowagi. Pamiętajmy również by absolutnie nie pozwalać wkładać tam dziecku paluszków. Takie wypadki niestety zdarzały się już na świecie. Utrata równowagi możliwa jest również przy staniu na krawędzi stopnia, który tuż po wyjściu z płyty jest płaski.

 

 

2)      Opuszczenie schodów

Szczególnie niebezpieczny może być moment chowania się stopni pod płytę wyjścia. Pod żadnym pozorem nie można stawiać stóp na miejscu wjeżdżającego stopnia pod płytę. Oprócz utraty równowagi, możliwe staje się tu wciągnięcie drobnych elementów, takich jak sznurówki. Takie wypadki zdarzają się niestety bardzo często z udziałem dzieci.

 

 

Wolne przestrzenie pomiędzy stopniami a płytą wejściową czy wejściową są konstrukcyjnie ograniczone do minimum, tak aby umożliwić chowanie się lub wyjeżdżanie stopni. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre elementy nadal mogą się tam dostać. Zwracajmy zatem uwagę na niezawiązane sznurówki, wiszący szalik czy paski od plecaka, ponieważ mogą zostać wciągnięte między szczeliny stopni – mówi Bogumił Borkowski, Escalator Product Manager w firmie Schindler

 

 

3)      Podczas jazdy

Wiele osób, nie zdając sobie sprawy, do czego tak naprawdę służą boczne szczotki, czyści sobie o nie np. buty. Ich przeznaczenie jest natomiast inne - zakrywają lukę powstałą pomiędzy cokołami a stopniami, zapobiegając w ten sposób możliwości wciągnięciu małych elementów. Musimy uważać, aby ciekawe lub znudzone jazdą dziecko nie włożyło stopy, ręki lub zabawki w środek szczoteczek. Może to grozić wciągnięciem.

  


4)      Nie pozwól dziecku biegać i skakać po schodach

Na schodach dzieci nie powinny wykonywać gwałtownych ruchów, takich jak skakanie albo bieganie, które mogą skończyć się utratą równowagi i upadkiem na metalową krawędź grzebienia stopnia, co może spowodować poważny uraz. Często zdarza się, że naszemu maluchowi podoba się jazda schodami ruchomymi i chce przybywać na nich jak najdłużej. Pamiętajmy, że absolutnie nie jest to miejsce do zabawy, a najważniejszą zasadą podczas podróży jest trzymanie się poręczy.

 

5) Trzymanie za rękę

Dla zachowania kompleksowego bezpieczeństwa, zawsze trzymajmy dziecko za rękę, drugą chwytając się poręczy. Trzeba również pamiętać, że najmłodsi nie powinni siadać na stopniach, ani podróżować tyłem do kierunku jazdy. Ponadto należy zapobiegać wdrapywaniu się na poręcz, siadaniu na niej czy wychylaniu za barierkę.


6) Obok schodów

Wypadki z udziałem dzieci zdarzyć się mogą, nawet jeśli nie korzystamy ze schodów ruchomych. Wystarczy chwila nieuwagi. Newralgicznym miejscem jest wejście poręczy, zawsze zabezpieczone specjalnymi szczotkami i kontaktem bezpieczeństwa, wyłączającym urządzenie pod wpływem nacisku. Mimo to należy być czujnym, by nasze dziecko nie wkładało tam paluszków czy rączek. Kontakt bezpieczeństwa zadziała natychmiast, ale urządzenie ze względu na swoją bezwładność zatrzyma się dopiero po  kilku sekundach.

 


7) Wózki przewozimy jedynie windami

Niezwykle ważne jest również, aby nie podróżować schodami ruchomymi z wózkiem dziecięcym. Przez to osoba korzystająca z urządzenia traci stabilność. Zachodzi również  prawdopodobieństwo zaklinowania się wąskich gumowych kółek. Jedynym  rozwiązaniem jest w tym przypadku skorzystanie z windy.

 

Pamiętaj!

Dzieci zawsze czerpią wzorce od osób dorosłych. Powinniśmy je od małego uczyć prawidłowych zachowań, także podczas zwykłych czynności, jak jazda schodami ruchomymi w trakcie niedzielnej wizyty w galerii handlowej. Często zapominamy lub nie jesteśmy świadomi  podstawowych zasad korzystania z tego typu urządzeń, nieświadomie tworząc zagrożenie dla nas samych i  innych użytkowników. Zdrowy rozsądek i pełne skupienie pomogą nam odpowiedzialnie korzystać z tych urządzeń.

 

 

 

 

Źródło: Core PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >