O zaletach termomodernizacji domu
Nie ma wątpliwości co do tego, że termomodernizacja budynku to sposób na uzyskanie wielu korzyści naraz. Dlatego coraz częściej właściciele starszych, nieocieplonych domów z nieefektywnymi systemami grzewczymi decydują się na ten krok. Co więcej, dzięki dostępnym programom wsparcia przygotowanym przez rząd, taka inwestycja jest teraz mniej kosztowna dla inwestora, a jej zwrot szybszy. Co konkretnie można zyskać? Już wyjaśniamy.
Czytaj dalej
Po pierwsze – zdrowsze warunki mieszkaniowe
Jedną z zalet termomodernizacji budynku jest poprawa mikroklimatu w pomieszczeniach mieszkalnych. Kluczowe znaczenie ma tutaj ocieplenie ścian zewnętrznych. Wieloletnie badania i analizy prowadzone w największym europejskim parku badawczym materiałów budowlanych Baumit Viva Park potwierdzają, że właśnie ono w największym stopniu decyduje o tym, czy dom będzie wspierał zdrowie jego mieszkańców. Eksperci potwierdzają, że wysokiej klasy izolacja termiczna poprawia warunki mieszkalne, zapewniając lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach, co z kolei zwiększa komfort życia i poprawia samopoczucie.
Fot. Baumit, Piekary Śląskie Czarnieckiego
Czytaj również: Oszczędność energii dzięki izolacji styropianowej – jak to działa?
– Systemy ocieplenia działają jak bariera termiczna. Zapobiegają przenikaniu ciepła z budynku na zewnątrz w okresach niskich temperatur, a w czasie upałów w odwrotnym kierunku, zapobiegając tym samym wychładzaniu i przegrzewaniu się wnętrz. Gwarantują w ten sposób optymalny komfort cieplny przez cały rok – mówi Maciej Iwaniec, product manager ds. renowacji i fasad w Baumit Polska. – Ponadto pozwalają zapomnieć o poczuciu chłodu od ścian i nieprzyjemnych przeciągach powodowanych przez prądy konwekcyjne. Warto też podkreślić, że w sezonie grzewczym ciepłe ściany i sprawna wentylacja pozwalają zapobiec gromadzeniu się wilgoci, sprzyjającej rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów, w tym pleśni, jak również dolegliwościom spowodowanym wysychaniem błon śluzowych – podkreśla.
Po drugie – niższe rachunki
Koszty ogrzewania mogą stanowić aż 75% rachunków za energię w gospodarstwach domowych. Termomodernizacja pozwala obniżyć te wydatki nawet o połowę. Przez ściany zewnętrzne może uciec nawet do 40% ciepła z budynku, dzięki izolacji termicznej można znacząco zredukować straty ciepła, a co za tym idzie – zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię, która jest coraz droższa. Oczywiście cały ten proces musi zostać przeprowadzony zgodnie z technologią i przy zastosowaniu odpowiednich materiałów.
Fot. Baumit Sasiak Sobusiak Senatorska Poznań
Czytaj również: Ocieplenie i zabezpieczenie elewacji murowanej przed wilgocią i mostkami termicznymi
Jak wyjaśnia Maciej Iwaniec: dzięki odpowiedniej izolacji termicznej możemy zapobiec „ucieczce ciepła” z budynku, a tym samym zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię grzewczą. Ocieplone ściany sprawiają, że powietrze wewnątrz pomieszczeń szybciej się nagrzewa, co pozwala uzyskać dodatkowe oszczędności. Ponadto, systemy ociepleń ETICS chronią wnętrza nie tylko przed wychłodzeniem zimą, ale również przed przegrzewaniem w czasie upałów, co pozwala na optymalizację kosztów związanych z chłodzeniem pomieszczeń.
Po trzecie – nowy wygląd budynku
Inwestycja w termomodernizację to nie tylko oszczędność energii i komfort cieplny wewnątrz budynków. Systemy ociepleń nadają również nowy, atrakcyjny wygląd budynkom. – Tynki elewacyjne stosowane jako warstwa wykończeniowa w systemach ociepleń są dostępne w szerokiej gamie kolorów, a nawet mogą imitować różne materiały budowlane, takie jak drewno, kamień, cegłę czy blachę. Dzięki temu pozwalają tworzyć unikalne i atrakcyjne dla oka fasady. W efekcie, budynki stają się nie tylko bardziej efektywne energetycznie, ale i piękniejsze, co wpływa pozytywnie na jakość przestrzeni życiowej i samopoczucie mieszkańców – dodaje Maciej Iwaniec.
Po czwarte – mniejsza emisja zanieczyszczeń
Odpowiednio dobrane i zainstalowane ocieplenie budynku pomaga nie tylko oszczędzać pieniądze, ale również zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Systemy termoizolacji znacząco redukują zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą, co pozwala na ograniczenie emisji CO2 oraz innych gazów cieplarnianych. Do atmosfery dostaje się mniej szkodliwych pyłów, będących głównymi składnikami smogu, którego normy w Polsce, w okresach niskich temperatur, są znacząco przekraczane. To natomiast oznacza czystsze powietrze, którym oddychamy. Ma to pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a także na otoczenie, w którym żyjemy.
Termomodernizacja budynków to inwestycja w przyszłość, przynosząca liczne korzyści, a dobra izolacja termiczna pozwala osiągnąć komfortowe warunki mieszkalne, zredukować koszty ogrzewania oraz poprawić jakość powietrza i stan środowiska naturalnego. Wybierając sprawdzone rozwiązania oraz technologie budowlane, możemy tworzyć energooszczędne, zdrowe i estetyczne miejsca do życia.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 30 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 296 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- Podatki Liczba postów: 62 Grupa: Moja budowa Jeżeli potrzebujecie doradztwa z zakresu prawa lub podatków, to polecam Wam sprawdzić stronę, gdzie znajdziecie ofertę kancelarii Ziobrowski Tax&Law - rejestrac...
- Remont mieszkania Liczba postów: 232 Grupa: Moja budowa Dla mnie usługi remontowe wykonywała firma www.budownictwo-houserwis.pl . Zajmowali się malowaniem, tynkowaniem, montażem nowej instalacji elektrycznej oraz ukł...
- Ile kosztuje remont łazienki? Sprawdzamy! Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re...