Obcokrajowiec z „naszym” kredytem?

Obcokrajowiec z „naszym” kredytem?

Coraz więcej osób z obcym paszportem znajduje w naszym kraju swój nowy dom. I choć procedury bankowe są wtedy nieco bardziej skomplikowane, także i oni mają szansę na dobry kredyt mieszkaniowy. A jak zdobyć go najłatwiej?

 

Każdy obcokrajowiec, który zdecyduje się w Polsce na zakup mieszkania na kredyt, zobowiązany jest przedłożyć w banku kilka istotnych dokumentów. Listę otwiera zaświadczenie o zarejestrowaniu obywatela innego kraju na terenie Polski lub karta stałego pobytu, z datą ważności ustaloną na okres nie krótszy niż rok. Dodatkowo, osoby niebędące obywatelami Unii Europejskiej, powinny przedstawić także ważne zezwolenie na pracę w naszym kraju. Pamiętajmy bowiem, że zdecydowana większość banków gotowa będzie udzielić kredytu tylko wówczas, gdy osiągany przez obcokrajowca dochód uzyskiwany jest na terenie Polski.

 

Czytaj również: Może zabraknąć pieniędzy na dopłaty w MdM

Bywa, że niezbędny jest także odpowiednik polskiego zaświadczenia BIK (Biura Informacji Kredytowej), choć dodajmy, że nie jest to regułą. – W określonych wypadkach wystarcza ustna deklaracja o ewentualnych zobowiązaniach na terenie rodzimego kraju – wyjaśnia Witold Dziedzic, doradca hipoteczny z krakowskiego oddziału firmy Alex T. Great Doradcy Finansowi. – Pamiętajmy jednak, że bank i tak dokona weryfikacji przekazanych informacji, bowiem ewentualne zadłużenie za granicą może mieć wpływ na zdolność do skutecznej spłaty nowego kredytu.

 

Co jeszcze? Dobrze, jeśli osoba z zagranicznym paszportem posługuje się (choćby w stopniu komunikatywnym) językiem polskim. – Dokumenty bankowe zawierają wiele skomplikowanych formuł, zapisów, paragrafów, których zrozumienie jest niezbędne dla skutecznego zawarcia umowy kredytowej. W tej sytuacji bardzo liczy się poprawna komunikacja – tłumaczy Witold Dziedzic.

 

Wbrew pozorom, nawet dobra znajomość języka angielskiego nie gwarantuje pełnego wzajemnego zrozumienia, umowa kredytowa przygotowywana jest bowiem w języku polskim, a tylko nieliczni pracownicy banków posługują się językiem angielskim na tyle biegle, by móc w sposób zrozumiały wyjaśnić wszelkie jej zapisy. Co zatem robić? – Warto poszukać doświadczonego doradcy kredytowego z biegłą znajomością języka obcego. Jego pomoc może się wówczas przydać nie tylko na początku, ale wręcz na każdym etapie wnioskowania o kredyt – podkreśla Witold Dziedzic.

 

 

Czytaj również: Kredyt na zakup i remont mieszkania

 

Prześledźmy zatem cały proces: co robi doradca finansowy, gdy trafia do niego osoba z obcym paszportem, nosząca się z zamiarem kupna mieszkania na kredyt? – W pierwszej kolejności weryfikuję ważność dokumentów związanych z pobytem takiej osoby w naszym kraju, to bowiem warunek konieczny, by bank w ogóle zechciał przyjąć do rozpatrzenia wniosek kredytowy – tłumaczy doradca Alexa. A jak wygląda weryfikacja zdolności kredytowych obcokrajowców? – Chcąc pozyskać kredyt w Polsce, osoby takie powinny udokumentować dochód osiągany z tytułu umowy o pracę przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy. Okres ten powinien wynosić z kolei co najmniej 12 miesięcy, jeśli mówmy o dochodach osiąganych z innych źródeł, czyli umów zlecenia lub z działalności gospodarczej – tłumaczy Witold Dziedzic.

 

Większość funkcjonujących w Polsce banków traktuje obywatela obcego kraju dokładnie tak samo, jak obywatela Polski, niestety, nie jest to regułą – wybrane banki zobowiązują obcokrajowców do wniesienia wyższego wkładu własnego w celu lepszego zabezpieczenia kredytu. Oznacza to dodatkowe 10 proc. kapitału własnego, łącznie zatem muszą oni wnieść 20 proc. środków własnych. Na szczęście, to już ostatnia z różnic – pozostałe warunki kredytu, także te cenowe, są dokładnie takie same, jak w przypadku naszych obywateli.

 

Wniosek kredytowy sporządzany jest w języku polskim, stąd warta podkreślenia jest obecność i pomoc doradcy finansowego. Może on także pomóc w sprawnym i skutecznym zawarciu umowy kupna mieszkania. – Rola pełnego wyjaśnienia wszystkich zapisów umowy kupna-sprzedaży lokalu spoczywa przede wszystkim na notariuszu, który w razie potrzeby powinien zagwarantować obecność tłumacza przysięgłego. Z własnych doświadczeń wiem jednak, jak ważna jest w takich chwilach obecność osoby zaufanej, dlatego ja sam zawsze towarzyszę moim klientom podczas aktu notarialnego, by w razie potrzeby wyjaśnić wszelkie dodatkowe wątpliwości – zaznacza Witold Dziedzic z Alex T. Great Doradcy Finansowi. 

 

Na koniec jeszcze ważne zastrzeżenie: zakup domu lub działki przez obywatela spoza Unii Europejskiej wymagać będzie dodatkowej zgody urzędnika polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Źródło: alextg / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 98

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >