
Obliczenie powierzchni dachu
Zanim zainstalujemy orynnowanie, niezbędne jest wyliczenie ilu rynien, rur spustowych i innych elementów systemu będziemy potrzebować do odprowadzenia wody deszczowej z dachu. Jeśli dobierzemy zbyt małe orynnowanie to spływająca z dachu woda będzie wylewała się w dowolnych miejscach i niszczyła ściany oraz elewację budynku. Dlatego warto pamiętać, że przekrój rynien i rur zwiększa się proporcjonalnie do wielkości dachu.
Czytaj dalej
Niezależnie od rodzaju dachu pracę należy rozpocząć od dokonania pomiarów. Najpierw mierzymy wysokość od podstawy do zwieńczenia dachu, którą oznaczono literą „C”. W drugiej kolejności mierzymy odległość od szczytu dachu do miejsca zakończenia, czyli parametr „B”. Na końcu niezbędne jest także ustalenie długości dachu, żeby wiedzieć jak długie rynny należy zamocować.
Posiadając powyższe dane wystarczy korzystać z wzoru na obliczenie efektywnej powierzchni dachu:
Efektywna powierzchnia dachu [EPD] w m2 = (C/2 + B) x długość
Czytaj również: Orynnowanie którego nie widać....
Czytaj również: Bezokapowe orynnowanie
Dodatkowo należy uwzględnić fakt, czy dach jest wyposażony w narożniki. Jeśli tak, to w przypadku gdy znajdują się one w odległości około 2 m od odpływu, do EDP należy doliczyć 10%. Jeśli ta odległość wynosi ponad 2 m wystarczy do powierzchni dachu doliczyć 5%. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że jeśli odpływ jest zamontowany po środku rynny to podnosi wydajność systemu orynnowania aż do 90%.
Gdy dach jest płaski, lub ma spadek poniżej 10 stopni, wówczas efektywna powierzchnia dachu równa się po prostu jego powierzchni.
Zakup systemu rynnowego to spory wydatek, dlatego tak ważne jest, by precyzyjnie obliczyć ilość potrzebnych rynien i rur spustowych. Jeśli materiałów będzie zbyt dużo poniesiemy niepotrzebne koszty, jeśli zbyt mało, system może nie nadążyć z odprowadzaniem wody, a koszty poprawek w czasie eksploatacji systemu są ogromne. Dlatego, dla ułatwienia zadania, niektórzy producenci systemów orynnowania, jak Galeco, udostępniają kalkulatory, dzięki którym można z łatwością obliczyć właściwą ilość i rodzaj rur spustowych oraz rynien dla naszego dachu.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- recykling Liczba postów: 84 Grupa: Firmy budow... Chciałem podzielić się moimi niedawnymi doświadczeniami z firmą Logmar. Potrzebowałem transportu materiałów na budowę domu w okolicach Pruszcza Gdańskiego i zde...
- Instalacja smart home Małopolska Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Ktoś zna jakąś firmę w Myślenicach, która oferuje kompleksową instalację smart home? Chodzi mi o coś, co obejmuje doradztwo, instalację i konfigurację.
- Niezawodne przecinarki - maszyny niezbędne w wielu... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... The level of brilliance that you have displayed here is nothing short of astounding. Your performance has not even come close to meeting my expectations in any....
- Jaki tynk wybrać? Nowy tynk Silikon Protect 03 fir... Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... This information was something that I had been looking for for a considerable amount of time. It took me a total of six hours to find it on your website after I...
- Ekspertyza budowlana Gliwice Liczba postów: 4 Grupa: Firmy budow... Ekspertyzy budowlane to kluczowe narzędzie w ocenie stanu technicznego budynku, które może być niezbędne w przypadku planowanych remontów, sprzedaży nieruchomoś...