Obniżka emisji dwutlenku węgla w budownictwie

Obniżka emisji dwutlenku węgla w budownictwie

W kwietniu przeprowadzono pierwsze, udane próby skrawania forniru, który będzie służył do produkcji w Czarnej Wodzie. Stosowanie tego wyjątkowego, trwałego i ekologiczny materiału konstrukcyjnego w budownictwie może obniżyć emisję CO2 skuteczniej niż sortowanie śmieci czy inne działania pro środowiskowe. Czytaj dalej

 

Już w lipcu w Czarnej Wodzie, dokładnie rok po wmurowaniu kamienia węgielnego pod pierwszą w Polsce fabrykę LVL, zgodnie z planem ma rozpocząć się produkcja tego innowacyjnego materiału konstrukcyjnego. Już trwają pierwsze próby skrawania forniru na zamontowanej linii produkcyjnej. Potencjał wytwórczy zakładu wyniesie około 100 000 m3 płyt LVL rocznie, a polska fabryka stanie się potentatem na europejskim rynku. Produkowany w Czarnej Wodzie kompozyt trafi przede wszystkim za granicę, gdzie jest już popularnym i bardzo pożądanym materiałem budowlanym. Dzieje się tak z powodu jego doskonałych właściwości, ale również niepodważalnych walorów ekologicznych. STEICO LVL będzie produkowany z pochodzącego z Polski drewna iglastego. Drzewo w lesie pobiera z po­wietrza dwutlenek węgla, zatrzymując zawarty w nim węgiel, a oddając życiodajny tlen. W ten naturalny sposób powietrze jest oczyszczane z nad­miaru CO2, co wpływa na redukcję efektu globalnego ocieplenia. Gdy ścięte drewno z lasu trafia do zakładu LVL, dwutlenek węgla nadal jest w nim skumulowany, a w lesie sadzone jest kolejne drzewo absorbujące CO2.

 

 

Czytaj również: Rozwój usług związanych z obsługą po sprzedażową najemców


Załóżmy, że przeciętna konstrukcja dachu składa się z 5-11 m³ drewna LVL. Można w takim razie przyjąć, że materiał STEICO potrzebny na jedną więź­bę dachową absorbuje z powie­trza około dwie tony CO2 – wylicza Michał Komorowski, kierownik sprzedaży w firmie STEICO. Do produkcji LVL będzie wykorzystywane drewno certyfikowane, z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Oznacza to, że w miejsce ściętego drzewa, sadzone jest nowe. Młode drzewa podczas fazy wzrostu znów za­czynają intensywnie oczyszczać powietrze z CO2. Proces się powta­rza. Ekologiczny jest nie tylko surowiec wykorzystywany do produkcji i powstający z niego produkt, ale również cały proces produkcyjny forniru klejonego warstwowo. W zakładzie w Czarnej Wodzie, gdzie będzie produkowany STEICO LVL, nie zmarnuje się bowiem ani gram drewna.

 

 - Mniejsze kawałki drewna, które nie zostaną wykorzystane do produkcji LVL, trafią do naszej fabryki płyt izolacyjnych, a kora zasili kocioł na biomasę, w którym powstaje zielona  energia potrzebna do funkcjonowania fabryki – tłumaczy Steffen Zimny, prezes zarządu STEICO sp. z o.o.

 

 

Czytaj również: Kapitalny biurowiec we Wrocławiu


Klejony warstwowo fornir, którego pierwsze próby skrawania przeprowadzono już w powstającej fabryce w Czarnej Wodzie, wpisuje się doskonale w trend budownictwa energooszczędnego. STEICO LVL to najbardziej wytrzymały materiał konstrukcyjny z drewna, często zwany też drewnianą stalą. Na całym świecie dyna­micznie zwiększa się liczba obiektów wykonywanych z drewna LVL. Developerzy i fabryki domów chwalą sobie niższe koszty transportu, znacznie szybszy i łatwiejszy montaż, lepszą ochronę przeciwpożarową. Dużym atutem jest także prostsza, a co za tym idzie mniej kosztowna obróbka niż w przypadku stali czy betonu. Zalety LVL docenili w tym roku członkowie komisji konkursowej i przyznali kompozytowi STEICO Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich.

2015-05-04
Źródło: forestor / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19413 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 100

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >