Obowiązki w zakresie ochrony przyrody
Z dniem 5 września 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 21 sierpnia 2014 r., poz. 1101).
Czytaj dalej
ZANIECZYSZCZENIE GRUNTÓW OSTATNIE ZMIANY PRAWNE
Choć bezpośrednią przyczyną zmian było wdrożenie dyrektywy 2010/75/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych, a więc uregulowanie działalności podmiotów prowadzących określone instalacje przemysłowe, to część zmian ma charakter bardziej uniwersalny i dotyczy uregulowania kwestii dotyczących naprawy stanu gleby, ziemi i wód gruntowych oraz odpowiedzialności za zanieczyszczenia. Nowo wprowadzone przepisy o ochronie powierzchni ziemi (art. 101-101s Prawa Ochrony Środowiska) wprowadzają między innymi następujące zmiany:
1. Podają klarowną definicje historycznej szkody w powierzchni ziemi, jako szkody powstałej przed dniem 30 kwietnia 2007 r. lub takiej, od której zaistnienia minęło więcej niż 30 lat. Jest to ważne, jako że od sposobu zdefiniowania szkody zależy obarczenie odpowiedzialnością za jej spowodowanie.
2. Pojęcie remediacji obejmuje teraz także wody gruntowe i daje możliwość racjonalnego zaplanowania zakresu działań. Działania te w kontekście nowych uregulowań, mają polegać na eliminacji zagrożenia spowodowanego zanieczyszczeniem, a zatem ustawa uwzględnia ocenę ryzyka dla zdrowia ludzi i stanu środowiska. W uzasadnionych przypadkach, remediacja może zostać ograniczona do kontrolowanego samooczyszczania.
3. Nakłada na organy ochrony środowiska obowiązek tworzenia rejestru terenów, na których stwierdzono wystąpienie historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi lub istnieje duże prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Tworzenie tego rejestru związane będzie z obowiązkiem przekazania przez władającego terenem wszelkich istniejących informacji o wystąpieniu historycznego zanieczyszczenia. Stwierdzenie takiego zanieczyszczenia przez władającego terenem w wyniku prowadzonych badań podlega również obowiązkowi zgłoszenia organowi ochrony środowiska. Ponadto, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) sam może nałożyć obowiązek przeprowadzenia badań. Badania będą wykonywane na terenach wytypowanych poprzez analizę dokumentów, a władający nie będzie mógł sprzeciwić się ich wykonaniu.
4. Każdy może zgłosić staroście potencjalne zanieczyszczenie powierzchni ziemi, w wyniku którego RDOŚ może nałożyć obowiązek wykonania badań.
5. Określają sposób i tryb oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi dla celów sporządzenia tzw. raportu początkowego, monitoringu zanieczyszczenia wód gruntowych i gleby na terenie zakładu, zarówno w trakcie jak i po zakończeniu jego działalności. Przepisy te dotyczą określonych instalacji przemysłowych.
Czytaj również: Najlepsze Polskie Marki
Nowa ustawa nakłada na właścicieli terenów przemysłowych większą odpowiedzialność za zanieczyszczenia gleby, ziemi i wód gruntowych oraz zobowiązuje ich do zbadania historii użytkowania posiadanego terenu. Władający powierzchnią ziemi, który stwierdził historyczne zanieczyszczenie na terenie będącym w jego władaniu, jest zobowiązany niezwłocznie zgłosić ten fakt RDOŚiowi. Na władającego terenem jest w tym wypadku nakładany obowiązek remediacji zanieczyszczeń historycznych. Jedynie jeśli wykaże on, że historyczne zanieczyszczenie zostało spowodowane przez inny, wskazany podmiot po objęciu przez niego władania, wtedy obowiązek przeprowadzenia remediacji spada na wskazany podmiot. W przygotowaniu jest rozporządzenie określające sposób realizacji oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi. Znajdzie się w nim lista substancji powodujących ryzyko wraz z poziomem ich dopuszczalnej zawartości w środowisku, etapy identyfikacji terenów zanieczyszczonych, rodzaje działalności mogące powodować historyczne zanieczyszczenia, referencyjne metodyki i szczegółowe wymagania dla ocen zanieczyszczenia gruntu lub wód gruntowych na terenie.
Czytaj również: Kto ściągnie zaległe opłaty za odpady?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Telewizja internetowa Liczba postów: 164 Grupa: Trudne tema... Jakie jeszcze znacie strony z filmami podobne do https://vider.net.pl/ ?
- Z jakich firm kurierskich korzystacie? Liczba postów: 61 Grupa: Trudne tema... Urbee pomaga przedsiębiorcom w integracji platform dostawczych, takich jak Uber Eats, czy Bolt Food. To prosty sposób na lepsze zarządzanie zamówieniami, zwięks...
- Akcesoria drogowe Liczba postów: 13 Grupa: Trudne tema... Niebezpieczny zakręt wymaga nie tylko odpowiednich znaków drogowych, ale również dodatkowych zabezpieczeń, takich jak bariery ochronne. Znaki ostrzegawcze powin...
- Montaż konstrukcji stalowych Liczba postów: 9 Grupa: Trudne tema... Konstrukcje stalowe to inwestycja, która zapewnia nie tylko dużą wytrzymałość, ale także elastyczność w projektowaniu i możliwość szybkiego montażu. Dzięki nowo...
- Kontenery Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Ja niedawno korzystałem z oferty firmy https://mobilnekontenery.pl/ i mogę szczerze polecić ich usługi. Mają szeroki wybór kontenerów w atrakcyjnych cenach, a....