Ochrona głowy i uszu podczas prac budowlanych

Ochrona głowy i uszu podczas prac budowlanych

Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych elementów, na jakie powinien zwracać uwagę każdy profesjonalista podczas wykonywanej pracy. Środki ochrony głowy, oczu i uszu to podstawa w branżach takich jak budownictwo i instalatorstwo, utrzymanie ruchu, motoryzacja, meblarstwo czy ciesielstwo i stolarstwo. Fachowcy powinni stawiać na kaski, ochronniki słuchu i okulary ochronne najwyższej jakości, które nie tylko zapewnią bezpieczeństwo, ale także komfort użytkowania. Czytaj dalej

 

 

Według danych GUS[1] urazy głowy podczas wypadków przy pracy zajmują 3. miejsce zaraz po urazach kończyn. Przyczyną obrażeń mogą być spadające przedmioty, uderzenia o nieruchome obiekty czy elementy konstrukcji, upadki z wysokości, a także zagrożenia elektryczne. W wielu branżach ważna jest także ochrona twarzy oraz uszu, ponieważ hałas może nieodwracalnie zniszczyć słuch.  

 

Ochrona głowy i uszu podczas prac budowlanych

 

Czytaj również: Wybór agregatów prądotwórczych do profesjonalnego zastosowania

 

Środki ochrony indywidualnej takie, jak rękawice, buty i ubrania robocze zazwyczaj są odpowiednio dostosowane do wykonywanej pracy, po to by zapewniać nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort. Podobnie powinno być także jeśli chodzi o ochronę głowy i twarzy. Kaski, ochronniki uszu i oczu muszą spełniać nie tylko wymogi BHP, ale także samych ich użytkowników. Profesjonaliści korzystają z tych produktów przez cały dzień pracy, zatem muszą być one wytrzymałe, wygodne w użytkowaniu i czyszczeniu. Równie istotny dla wielu firm wykonawczych staje się także nowoczesny design, który wpływa na ich profesjonalny wizerunek – mówi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska. 

 

Ochrona głowy

Kaski ochronne są niezbędne, by chronić najważniejszy organ naszego ciała oraz okalającą go czaszkę, a także kręgosłup. Odpowiednio dobrany kask może zapobiec powierzchniowym ranom oraz pęknięciu, wgnieceniu czy nawet zmiażdżeniu czaszki i urazom mózgu. Warto wybierać kaski absorbujące energię, wykonane z lekkich materiałów, posiadające dodatkowe udogodnienia w postaci pasków antypotowych czy otworów wentylacyjnych.

 

Uniwersalne kaski wielofunkcyjne sprawdzą się w branżach związanych z przemysłem czy budownictwem i znajdą zastosowanie m.in w pracy na wysokości. Taki kask powinien mieć krótki daszek, by nie zakłócać widoczności, a także wygodny, regulowany pasek pod brodę. Dobrze, gdy kask jest lekki i ma otwory wentylacyjne, gdyż zapewnia to większy komfort noszenia. W przypadku hełmu spawalniczego należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany, tak by produkt był odporny na gorące odpryski. W każdym kasku, niezależnie od przeznaczenia i branży w jakiej jest stosowany, istotna jest możliwość dopasowania do niego innych środków ochrony indywidualnej, takich jak ochronniki uszu czy osłony twarzy lub oczu – radzi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

 

Ochrona uszu

Praca w nadmiernym hałasie może być przyczyną pogorszenia słuchu, a także bólów głowy i innych problemów ze zdrowiem. Środki ochrony uszu w postaci zatyczek lub nauszników należy stosować wszędzie tam, gdzie występuje krótko lub długotrwałe natężenie fal dźwiękowych, czyli m.in. na budowie, w maszynowniach czy w pracy przy produkcji. Hałas ma różną częstotliwość i natężenie, więc środki ochrony powinno się dobierać uwzględniając parametry dB, Hz. 

 

Wybierając ochronniki uszu warto zwrócić uwagę na wskaźnik SNR – jest to uproszczony współczynnik redukcji szumu. SNR przedstawia wskaźniki ochronników z uwzględnieniem środowiska, w jakim będą one używane: H – dla wysokich częstotliwości, M – dla średnich i L - dla niskich. Dla komfortu użytkowania pałąk powinien być regulowany, a wykończenie ochronników wykonane z miękkiego materiału. Dobrym sposobem na odizolowanie się od umiarkowanego hałasu w miejscu pracy będą stopery ochronne, które zapewniają izolację dźwięków nie ograniczając przy tym rozpoznawalności mowy. Dodatkową zaletą stoperów jest to, że ich zamknięta powierzchnia zapobiega przedostaniu się ciał obcych do wewnątrz ucha. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego typu produktów, mogą być jednorazowego lub wielokrotnego użytku umieszczone na sznurku ułatwiającym noszenie – mówi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

 

Czytaj również: Obowiązkowa odzież robocza

 

Produkty ochrony indywidualnej są dostępne w e-sklepie: www.wurth.pl, sklepach stacjonarnych oraz u przedstawicieli handlowych Würth Polska. Wśród asortymentu można znaleźć takie produkty do ochrony głowy i uszu jak:

 

Ochrona głowy i uszu podczas prac budowlanychKask ochronny SH 2000 S (Nowość)

 

Wygodny hełm przemysłowy z płynną regulacją. Posiada krótki daszek nieprzesłaniający pola widzenia oraz otwory wentylacyjne z funkcją regulacji. Jest lekki i odporny na odpryski spawalnicze (MM=stopiony metal). Wykonany zgodnie z normą EN397. Występuje w kilku kolorach:

 

Art. nr 0899 200 243 – kolor biały 

Art. nr 0899 200 244 – kolor żółty 

Art. nr 0899 200 245 – kolor niebieski 

Art. nr 0899 200 246 – kolor czerwony

 

Ochrona głowy i uszu podczas prac budowlanychKask do prac na wysokościach

Uniwersalny kask wielofunkcyjny dzięki krótkiemu daszkowi zapewnia swobodny widok w górę. Posiada pasek pod brodę, 6-punktową więźbę tekstylną i otwory wentylacyjne. Został zaprojektowany tak, by można było łączyć go z wyposażeniem dodatkowym np. okularami czy latarką. 

 

Testy potwierdziły zgodność z EN 12492 (kask do prac na wysokościach / hełm górski) oraz EN 397 (kask przemysłowy). 

 

 

Ochrona głowy i uszu podczas prac budowlanychOchronniki słuchu WNA 200 (nowość) 

 

Produkt ma bardzo dobre właściwości izolujące hałas (wartość tłumienia SNR 33 dB). Ochronniki są wygodne w użytkowaniu dzięki miękkim poduszkom izolującym oraz regulowanemu, wyściełanemu pałąkowi na głowę. Znajdują zastosowanie przy poziomie hałasu w zakresie 103–112 dB. 

 

Ochrona głowy i uszu podczas prac budowlanych

Ochronniki słuchu W2F/32

Ochronniki dzięki odblaskowemu paskowi nagłownemu i fluorescencyjnym nausznikom zapewniają wysokie bezpieczeństwo, szczególnie podczas pracy w obszarze robót drogowych, lotnisk i wszelkich innych miejsc, w których widoczność może być ograniczona. Pałąk jest składany, a wkładki uszczelniające można łatwo wymienić. Testy potwierdziły zgodność z EN 352-1. 

 


[1] GUS, Wypadki przy pracy w I kwartale 2022 r. - dane wstępne

Źródło: Good One PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 139

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >