Ochrona praw nabywcy lokalu
Polski Związek Firm Deweloperskich chce zmian w przepisach tak zwanej ustawy deweloperskiej, mającej na celu ochronę praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Wśród propozycji wymienia między innymi odpłatną umowę rezerwacyjną a także wprowadzenie gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej, które miałyby stać się niezależnymi środkami ochrony nabywcy (bez potrzeby łączenia z mieszkaniowym rachunkiem powierniczym) – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.
Wśród zmian, jakie proponuje Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), jest niestosowanie przepisów ustawy deweloperskiej do umów rezerwacyjnych. Chodzi tu o umowy, które są zawierane na okres nie dłuższy niż 2 miesiące i dotyczą zobowiązania się dewelopera do wyłączenia ze swojej oferty danego mieszkania lub domu. W takim przypadku nabywca jest także zobowiązany do wpłacenia opłaty rezerwacyjnej, która nie powinna przekroczyć 2% ceny nabycia mieszkania lub domu jednorodzinnego. Dzięki umowie rezerwacyjnej potencjalny nabywca może starać się o kredyt nie obawiając się, że wybrane lokum zostanie sprzedane komuś innemu. W świetle obecnie obowiązującej ustawy pojawiają się pewne wątpliwości, czy takie umowy w ogóle można zawierać.
Czytaj również: Sąd zakończył spór o wysokości podatku VAT
Niezależnie od rachunku powierniczego, PZFD proponuje wprowadzenie gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej. Będą one pełniły funkcję samodzielnego zabezpieczenia nabywcy. Takie rozwiązanie gwarantowałoby zwrot całości wpłaconych środków nabywcy w sytuacji, gdyby klient nie otrzymał mieszkania lub deweloper upadł – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.
Kolejną zmianą jaką proponuje PZFD jest doprecyzowanie w ustawie sytuacji, w której deweloper, korzystając z ustawowego prawa do odstąpienia od umowy deweloperskiej z winy nabywcy, otrzymuje od banku prowadzącego rachunek powierniczy środki z rachunku. Do wypłaty konieczne by było potwierdzenie nabywcy o zasadności odstąpienia. W sytuacji, gdyby go zabrakło, bank przekazywałby środki do depozytu sądowego a strony będą mogły rozstrzygać ewentualną kwestię sporną z udziałem sądu.
Czytaj również: Zadania gminy w kwestii planowania i gospodarowania przestrzeni
Zgodnie z ustawą, bank jest zobowiązany do wypłacenia nabywcy środków z rachunku powierniczego na jego żądanie, bez konieczności sprawdzania podstaw takiego żądania. PZFD chce wprowadzić mechanizm, który umożliwiałby deweloperowi interwencję w takich sytuacjach. Obecne rozwiązanie powoduje bowiem, że deweloperzy nie mają pewności, co do posiadanych środków. Może to więc prowadzić do sytuacji, w której zagrożone będzie finansowanie całego przedsięwzięcia a na tym mogą ucierpieć także inni nabywcy. - W razie ewentualnego sporu co do zasadności odstąpienia, bank przekazywałby zgromadzone środki do depozytu sądowego, skąd trafiałyby niezwłocznie po rozstrzygnięciu do uprawnionej strony – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.
Czytaj również: Przepisy dotyczące urządzeń grzewczych z zamkniętą komorą spalania
Dopuszczalna różnica między powierzchną projektową a wykonaną
Polski Związek Firm Deweloperskich chce także określenia dopuszczalnej różnicy między powierzchnią projektową a wykonaną lokalu. W ustawie mianoby wpisać, że jeśli różnica między powierzchnią projektową lokalu, a powierzchnią wykonaną, nie przekraczałaby 2 %, wówczas klient nie mógłby odstąpić od umowy i następowałoby rozliczenie.
Według PZFD różnica między powierzchnią projektową a wykonaną jest sprawą naturalną i trudną do uniknięcia przy obecnym stanie wiedzy i techniki, a wobec nakazu podawania powierzchni w mkw. do dwóch miejsc po przecinku, występuje zawsze. - Brak określenia takiej różnicy w ustawie może być na dłuższą metę problematyczny i rodzić spory – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.
Czytaj również: Zmiany w projekcie ustawy Mieszkanie dla Młodych
Doprecyzowania wymaga też obowiązek ujawnienia w księdze wieczystej roszczenia nabywcy z umowy deweloperskiej o nabycie mieszkania lub domu. W obecnej postaci przepis ten budzi wątpliwości – czy wpis takiego roszczenia jest obowiązkowy, czy też strony mogą z niego zrezygnować. PZFD chce, aby wpis taki miał charakter obligatoryjny, a notariusz powinien mieć obowiązek zamieszczenia wniosku o wpis roszczenia z umowy deweloperskiej w księdze wieczystej.
Czytaj również: Zwrot podatku VAT za materiały budowlane tylko do końca roku
Zasady ponoszenia kosztów zmian w umowie deweloperskiej
- PZFD chce także wprowadzenia przepisu, że wszelkie koszty zmian wprowadzanych do umowy deweloperskiej ponosi strona, z inicjatywy której jest dokonywana zmiana. Obecnie bowiem, przepisy stwierdzają, że koszty takie strony ponoszą po połowie. Ewentualne wprowadzenie takich zmian, miałoby usunąć możliwość pojawienia się konfliktów na tym tle między stronami – podsumowuje Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 464 Grupa: Prawo
- Porady Prawne Liczba postów: 159 Grupa: Przepisy pr... Kwestie prawne potrafią sprawiać sporo trudności. Dlatego uważam, że w razie kłopotów lepiej jest od razu skorzystać z pomocy specjalisty. Sam jestem w sytuacji...
- Co zrobić, żeby się nie dac oszukać w czasie brani... Liczba postów: 33 Grupa: Przepisy pr... Na pewno warto umowę skonsultować z jakąś sprawdzoną kancelarią, która oceni stan umowy, a w razie "w" pomoże. Wiem że moim znajomym pomogli oni https://www.nor...
- Nielegalny zapis w umowie z developerem Liczba postów: 4 Grupa: Przepisy pr... Jeżeli ktoś z was szuka zaufanej firmy do takich działań jak : odwodnienie wykopów, zabezpieczenie i roboty budowlane to polecam z całą pewnością firmę http:/...
- Zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców Liczba postów: 3 Grupa: Prawo Całkiem realna praktyka. Jeśli nieruchomości są naprawdę drogie, to takie inwestycje są w ogóle akceptowalne w polskiej gospodarce. Więc niech to kupią. Mogą na...