Ocieplenie fundamentów nowo budowanego domu

Ocieplenie fundamentów nowo budowanego domu

Jeśli właśnie zaczęliście odliczać czas do wbicia pierwszej łopaty pod budowę domu, to najwyższa pora zatrzymać się i pomyśleć, czy w planie pierwszych prac jest termoizolacja. A konkretnie termoizolacja fundamentów. Czytaj dalej

 

 

„Ułożenie izolacji cieplnej z płyt styropianowych jest zazwyczaj kojarzone z jednym z ostatnich etapów budowy, może dlatego że obraz ocieplania ścian zewnętrznych towarzyszy praktycznie nam wszystkim, nawet osobom, które same nie budowały domu, jednak w rzeczywistości termoizolację wykonuje się sukcesywnie wraz z postępami prac i kończeniem kolejnych elementów konstrukcji” - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

 

Dotyczy to również fundamentów. Według słownika języka polskiego PWN słowo „fundament” ma dwa znaczenia. To osadzona w ziemi dolna część budowli lub coś co daje początek, jest podstawą istnienia czegoś. Które znaczenia było pierwsze to w sumie nieistotne, tym bardziej że w przypadku domu nierozerwalnie się ze sobą łączą. Trudno sobie bowiem wyobrazić trwanie domu bez prawidłowo wykonanej ławy fundamentowej.

 

Dom w kombinezonie ze styropianu

Dobrze wykonana izolacja cieplna to izolacja całościowa. Oznacza to więc, że warstwa płyt styropianowych powinna się znaleźć na każdym elemencie domu - na ścianach, podłogach, stropach, czyli na płaszczyznach pionowych i poziomych, ale też na dole i górze, czyli na fundamentach oraz na poddaszach, czy dachach (w zależności od konstrukcji).

 

Czytaj również: Co warto wiedzieć na temat domów z gotowych elementów?

 

Bez termoizolacji fundamentów całość docieplania byłaby nieszczelna od dołu, to tak jakby zostawić szeroko otwarte drzwi, przez które ciepło ze środka ucieka na zewnątrz. W przypadku nieocieplonych fundamentów ciepło ucieka do gruntu. Ograniczenie tego ryzyka to pierwszy cel. Drugi - to ochrona murów przed zawilgoceniem, a w konsekwencji korozją.

 

„Bliskość gruntu oznacza zimno i wilgoć. Skutki obu tych czynników musimy ograniczać, to konieczne zarówno dla trwałości konstrukcji domu, jak i dla komfortu jego mieszkańców, dlatego styropian przeznaczony do ocieplania fundamentów, taki jak Fundamin, ma wzmocnione parametry izolacyjne, zwiększoną odporność na wilgoć i ściskanie pod naporem gruntu” - wskazuje Dariusz Pruszkowski.

 

Styropian taki jak Fundamin warto stosować nie tylko do izolacji elementów, które są w gruncie (jak fundamenty), ale też tych w bezpośredniej bliskości gruntu. To przede wszystkim cokoły, czyli pas elewacji położony na samym dole budynku.

 

Mit o jednym metrze

Być może słyszeliście o zasadzie jednego metra. Brzmi: wystarczy położyć pas płyt styropianowych do głębokości jednego metra w ziemi. Tyle że to nie zasada, to wymysł. Poprawnie wykonana termoizolacja musi sięgać samego początku domu - ław fundamentowych. Tzw. kompromisy, czyli lepiej docieplić choćby trochę niż wcale, w przypadku termoizolacji się nie sprawdzają. Jeśli ma „dziury”, to tak jakby wcale jej nie było.

 

Ocieplenie fundamentów nowo budowanego domu

 

Czytaj również: Zima to dobry czas na prowadzenie prac termoizolacyjnych wewnątrz domu

 

Jak więc powinno to wyglądać? Zacznijmy od ław fundamentowych, czyli podstawowej części konstrukcyjnej budynku. Są umieszczone w gruncie, poniżej poziomu przemarzania terenu. W zależności od rejonu Polski jest to od 80 cm do 1,4 metra w głąb ziemi - dopiero tam grunt zachowuje dodatnią temperaturę w czasie mrozu. Na wierzchu ław fundamentowych układa się warstwę izolacji - to izolacja pozioma fundamentów. Jej zadaniem jest zapobieganie podciąganiu wody przez mury. Styropian należy także ułożyć w płaszczyźnie pionowej, czyli na ścianach fundamentowych oraz jeszcze raz w płaszczyźnie poziomej, czyli pod stropem piwnicy.

 

„Polacy przeszli bardzo szybki kurs z zasad docieplania domów. Zaczęło się od decyzji politycznych, które za cel postawiły sobie energooszczędne budownictwo, dotacji do prac związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków, ale ostateczny impuls dały rosnące koszty energii i ogrzewania. W tej chwili już mało kogo musimy przekonywać do całościowego docieplania domu” - podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

Źródło: Best Brands PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19452 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 314

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >