Ocieplenie fundamentów nowo budowanego domu
Jeśli właśnie zaczęliście odliczać czas do wbicia pierwszej łopaty pod budowę domu, to najwyższa pora zatrzymać się i pomyśleć, czy w planie pierwszych prac jest termoizolacja. A konkretnie termoizolacja fundamentów.
Czytaj dalej
„Ułożenie izolacji cieplnej z płyt styropianowych jest zazwyczaj kojarzone z jednym z ostatnich etapów budowy, może dlatego że obraz ocieplania ścian zewnętrznych towarzyszy praktycznie nam wszystkim, nawet osobom, które same nie budowały domu, jednak w rzeczywistości termoizolację wykonuje się sukcesywnie wraz z postępami prac i kończeniem kolejnych elementów konstrukcji” - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Dotyczy to również fundamentów. Według słownika języka polskiego PWN słowo „fundament” ma dwa znaczenia. To osadzona w ziemi dolna część budowli lub coś co daje początek, jest podstawą istnienia czegoś. Które znaczenia było pierwsze to w sumie nieistotne, tym bardziej że w przypadku domu nierozerwalnie się ze sobą łączą. Trudno sobie bowiem wyobrazić trwanie domu bez prawidłowo wykonanej ławy fundamentowej.
Dom w kombinezonie ze styropianu
Dobrze wykonana izolacja cieplna to izolacja całościowa. Oznacza to więc, że warstwa płyt styropianowych powinna się znaleźć na każdym elemencie domu - na ścianach, podłogach, stropach, czyli na płaszczyznach pionowych i poziomych, ale też na dole i górze, czyli na fundamentach oraz na poddaszach, czy dachach (w zależności od konstrukcji).
Czytaj również: Co warto wiedzieć na temat domów z gotowych elementów?
Bez termoizolacji fundamentów całość docieplania byłaby nieszczelna od dołu, to tak jakby zostawić szeroko otwarte drzwi, przez które ciepło ze środka ucieka na zewnątrz. W przypadku nieocieplonych fundamentów ciepło ucieka do gruntu. Ograniczenie tego ryzyka to pierwszy cel. Drugi - to ochrona murów przed zawilgoceniem, a w konsekwencji korozją.
„Bliskość gruntu oznacza zimno i wilgoć. Skutki obu tych czynników musimy ograniczać, to konieczne zarówno dla trwałości konstrukcji domu, jak i dla komfortu jego mieszkańców, dlatego styropian przeznaczony do ocieplania fundamentów, taki jak Fundamin, ma wzmocnione parametry izolacyjne, zwiększoną odporność na wilgoć i ściskanie pod naporem gruntu” - wskazuje Dariusz Pruszkowski.
Styropian taki jak Fundamin warto stosować nie tylko do izolacji elementów, które są w gruncie (jak fundamenty), ale też tych w bezpośredniej bliskości gruntu. To przede wszystkim cokoły, czyli pas elewacji położony na samym dole budynku.
Mit o jednym metrze
Być może słyszeliście o zasadzie jednego metra. Brzmi: wystarczy położyć pas płyt styropianowych do głębokości jednego metra w ziemi. Tyle że to nie zasada, to wymysł. Poprawnie wykonana termoizolacja musi sięgać samego początku domu - ław fundamentowych. Tzw. kompromisy, czyli lepiej docieplić choćby trochę niż wcale, w przypadku termoizolacji się nie sprawdzają. Jeśli ma „dziury”, to tak jakby wcale jej nie było.
Czytaj również: Zima to dobry czas na prowadzenie prac termoizolacyjnych wewnątrz domu
Jak więc powinno to wyglądać? Zacznijmy od ław fundamentowych, czyli podstawowej części konstrukcyjnej budynku. Są umieszczone w gruncie, poniżej poziomu przemarzania terenu. W zależności od rejonu Polski jest to od 80 cm do 1,4 metra w głąb ziemi - dopiero tam grunt zachowuje dodatnią temperaturę w czasie mrozu. Na wierzchu ław fundamentowych układa się warstwę izolacji - to izolacja pozioma fundamentów. Jej zadaniem jest zapobieganie podciąganiu wody przez mury. Styropian należy także ułożyć w płaszczyźnie pionowej, czyli na ścianach fundamentowych oraz jeszcze raz w płaszczyźnie poziomej, czyli pod stropem piwnicy.
„Polacy przeszli bardzo szybki kurs z zasad docieplania domów. Zaczęło się od decyzji politycznych, które za cel postawiły sobie energooszczędne budownictwo, dotacji do prac związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków, ale ostateczny impuls dały rosnące koszty energii i ogrzewania. W tej chwili już mało kogo musimy przekonywać do całościowego docieplania domu” - podsumowuje Dariusz Pruszkowski.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- 2025 [Acy240173 ]Temu Coupon Code {Rear} For All C... Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... 2025 [Acy240173 ]Temu Coupon Code {Rear} For All Customers{Canada } New users at Temu receive a $100 discount on orders over $100.** Use the code [ACY240173 ] d...
- Temu Promo Code 40% off [acr639380] For Existing C... Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Looking for a fantastic deal on your next Temu purchase? You’re in the right place! The Temu coupon code 40% off is the perfect way to save big on your next sho...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 378 Grupa: Budowa i re... Akurat tak się składa, że w kwestii wyboru dobrej i solidnej bramy garażowej możemy pomóc, zajmujemy się tym na co dzień, zobaczcie na Hemos.pl w razie pytań je...
- 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
- Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...