Od czego zacząć malowanie ścian? - najlepiej od położenia dobrego gruntu

Od czego zacząć malowanie ścian? - najlepiej od położenia dobrego gruntu

Planując malowanie mieszkania, domu lub biura, nie wystarczy zaopatrzyć się w farbę w wymarzonym kolorze. Konieczne jest również zadbanie o odpowiednie podłoże, aby efekt naszej pracy był nie tylko piękny, ale i trwały. Czytaj dalej

 

 

Od czego zacząć? W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić powierzchnię, która ma zyskać nowy wygląd. Trzeba pozbyć się kurzu, wszelkich zabrudzeń, tłustych plam i resztek starej farby. W tym celu najlepiej umyć ściany letnią wodą z dodatkiem mydła malarskiego, przy pomocy pędzla ławkowca. Wcześniej jednak należy zaszpachlować wszystkie pęknięcia, dziury i nierówności. Zdarza się czasem, że na ścianie występuje pleśń, najczęściej w narożnikach lub za meblami. Wówczas koniecznie trzeba zastosować dedykowane środki grzybobójcze. Gdy powierzchnia jest już czysta i sucha, możemy przystąpić do kolejnego etapu prac.

 

Błędów podczas malowania można uniknąć 

Warto pamiętać, że odpowiednie przygotowanie do prac malarskich może zdecydowanie ułatwić i przyspieszyć proces malowania. Do najczęściej popełnianych błędów na tym etapie prac należy niestaranne zabezpieczenie przed zabrudzeniem powierzchni i przedmiotów. Skutkuje to zwiększoną ilością pracy oraz powstaniem zabrudzeń, które bywają trudne do usunięcia. Ogromnym niedopatrzeniem jest również złe przygotowanie ścian do malowania, np. ominięcie etapu ich gruntowania. Często przyczyną jest tu brak wiedzy lub chęć ograniczenia wydatków remontowych, jednak jest to tylko pozorna oszczędność. Bez zastosowania gruntu zużywa się zdecydowanie więcej farby, a malowanie jest trudniejsze i czasochłonne. W dodatku po zakończeniu prac mogą się tworzyć niejednorodności w powłokach malarskich. Tymczasem gruntowanie ścian pozwala nie tylko na zmniejszenie ich chłonności, ale także na ich wyrównanie na całej powierzchni. Jednocześnie zwiększa się przyczepność farb dekoracyjno-ochronnych do gruntowanych powierzchni.

 

Grunt z certyfikatem jakości

Używając gruntu, warto korzystać z tych najlepszych, których jakość potwierdzona jest przez odpowiednie certyfikaty. Daje to gwarancję, że uzyskamy zamierzony efekt. Uniwersalnym i wszechstronnym gruntem stosowanym na wszystkie porowate i mineralne podłoża wykorzystywane w budownictwie jest grunt głęboko penetrujący DG10 od Dragon Poland. Skutecznie zmniejsza on nasiąkliwość podłoża, ujednolica gruntowaną powierzchnię, a także obniża zużycie farby. Stosuje się go również dla zapewnienia właściwej przyczepności preparatów wierzchnich. Ważne jest również to, że także posiada niebieską kliszę ułatwiającą malowanie nawet mało doświadczonym osobom.

 

Od czego zacząć malowanie? - od położenia dobrego gruntuFot. pexels

Czytaj również: Szarości łączą się dobrze z każdym kolorem

 

Nie bez znaczenia jest tu fakt, że jest to pierwszy w Polsce grunt posiadający niemiecki certyfikat jakości Blauer Engel. To znak ekologiczny, przyznawany szczególnie przyjaznym dla środowiska produktom i usługom.

 

Grunt malarski – czym się charakteryzuje?

Grunt malarski to preparat służący do wzmacniania i ujednolicania podłoża, które nie jest zbyt spoiste. Jego zastosowanie powoduje zmniejszenie nasiąkliwości, a co najważniejsze, zwiększa przyczepność farby nakładanej na ścianę lub sufit. Jest to możliwe dzięki zawartości w gruncie polimerów o podobnej strukturze jak te, które znajdują się w farbach dekoracyjnych.

 

Wśród standardowych gruntów dostępne są dwa rodzaje: uniwersalne i głębokopenetrujące. Te pierwsze posiadają dyspersje polimerowe standardowej wielkości i działają głównie powierzchniowo. Z kolei drugie mają mniejsze cząsteczki dyspersji polimerowej, co pozwala im głębiej wchodzić w podłoże, a to znacznie lepiej wzmacnia podłoże i ogranicza wchłanianie farby.

 

Gruntowanie jest wyjątkowo korzystne dla parametrów podłoża zwłaszcza przed pierwszym malowaniem, szczególnie w przypadku bardzo chłonnych ścian z płyt gipsowo-kartonowych lub tynku gipsowego. W czasach, gdy ceny materiałów budowlanych drastycznie i regularnie wzrastają, dla osób rozpoczynających remont na pewno istotny będzie fakt, że zastosowanie gruntu w zauważalny sposób zmniejsza zużycie farby dekoracyjno-ochronnej.

 

Grunty do zadań specjalnych - dobierz właściwy dla Twojego podłoża

W sklepach i marketach budowlanych wybór gruntów jest dość duży. Wiele z nich to preparaty uniwersalne i wielozadaniowe, jak np. akrylowy grunt do wilgotnych pomieszczeń produkowany przez Dragon Poland. Jest on przeznaczony do gruntowania ścian i sufitów przed malowaniem farbą nawierzchniową, zwłaszcza w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, jak kuchnie lub łazienki. Idealnie sprawdzi się na wszystkich powierzchniach mineralnych stosowanych w budownictwie. Fachowcy stosują go pod farby, kleje, masy samopoziomujące, szpachlówki, płytki ceramiczne czy tynki. Istotną zaletą tego gruntu jest jego szybkość schnięcia - aby uzyskać suchość w dotyku, potrzebuje jedynie 30 minut.

 

Z kolei na zewnątrz dobrze poradzi sobie grunt do przygotowania warstwy szczepnej na podłożach trudnych i o niskiej nasiąkliwości. Grunt szczepny produkcji Dragon Poland doskonale nadaje się do przygotowania powierzchni przed klejeniem wełny mineralnej czy styropianu, a także do gruntowania jastrychów przed nałożeniem marmuru lub płytek ceramicznych. Spełni się także jako podkład wzmacniający podłoże i zwiększający przyczepność przed nałożeniem warstwy tynku. Można go używać zarówno na podłożu betonowym, jak i ceglanym, cementowym czy gipsowym. Oba te grunty można łatwo nałożyć przy pomocy pędzla lub wałka. Ważne jest też to, że zapewniają oddychającą powierzchnię, co nie jest bez znaczenia dla zdrowia człowieka.

 

Rzeczywiście - grunt to dobry grunt 

Na szczęście odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania nie jest obecnie trudne. Nowoczesne grunty sprawiają, że można to zrobić skutecznie, a przy tym bardzo wygodnie. Nawet dla początkujących nie stanowi to żadnego problemu. Najważniejsze to dobrać odpowiedni grunt do podłoża. Dla osób rozpoczynających przygodę z remontowaniem najlepszy będzie DG10, który jest odpowiedni do wszystkich budowlanych podłoży, a dla wyjątkowo wymagających podłoży należy użyć gruntów specjalistycznych.

 

Warto jednak pamiętać, że zanim użyjemy gruntu, warto go dokładnie wymieszać. Jego nakładanie najlepiej zacząć od rogów i miejsc, do których dostęp jest nieco trudniejszy. Tam warto posłużyć się pędzlem, który łatwiej dotrze we wszystkie zakamarki. Następnie pokrywamy nim całą powierzchnię ścian. Wówczas lepiej sprawdzi się wałek. Wystarczy tylko jedna warstwa. Już po dwóch godzinach zagruntowaną ścianę można pomalować farbą.

 

Czytaj również: Zaaranżuj swoje wnętrze inspirując się ulubionym serialem lun filmem

 

Od czego zacząć malowanie? - od położenia dobrego gruntu

Fot. Dragon Poland

 

O produktach:

 

Produkt: Grunt do wilgotnych pomieszczeń akrylowy 

Producent: Dragon Poland

Opakowanie: butelka z tworzywa lub kanister

Gramatura: 1 L, 5 L

Dostępność produktów w sklepach stacjonarnych: Leroy Merlin, OBI, PSB Mrówka, Auchan, BRICO MARCHE

 

Produkt: Grunt szczepny beton kontakt 

Producent: Dragon Poland

Opakowanie: Wiadro

Gramatura: 1 L, 2,5 L

Dostępność produktów w sklepach stacjonarnych: Leroy Merlin, OBI, PSB Mrówka, Auchan, BRICO MARCHE

 

Produkt: Grunt Głęboko Penetrujący DG10 

Producent: Dragon Poland

Opakowanie: butelka z tworzywa lub kanister

Gramatura: 1 L, 5 L

Dostępność produktów w sklepach stacjonarnych: Leroy Merlin, OBI, PSB Mrówka, Auchan, BRICO MARCHE

 

Zobacz także:

 

Produkt: Grunt uniwersalny akrylowy 

Producent: Dragon Poland

Opakowanie: butelka z tworzywa lub kanister

Gramatura: 1 L, 5 L

Dostępność produktów w sklepach stacjonarnych: Leroy Merlin, OBI, PSB Mrówka, Auchan, BRICO MARCHE

 

Produkt: Grunt koncentrat 1:5 

Producent: Dragon Poland

Opakowanie: butelka z tworzywa lub kanister

Gramatura: 1 L, 5 L

Dostępność produktów w sklepach stacjonarnych: Leroy Merlin, OBI, PSB Mrówka, Auchan, BRICO MARCHE

Źródło: POiNTB / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19440 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 426

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >