Odbyło się seminarium projektu CILECCTA

Odbyło się seminarium projektu CILECCTA

30. stycznia 2013. roku podczas targów BUDMA, jednego z najważniejszych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej spotkania profesjonalistów z branży budowlanej, odbyło się seminarium projektu CILECCTA, którego celem jest stworzenie nowoczesnego oprogramowania dla budownictwa zrównoważonego.

 

Projekt CILECCTA (A user-oriented, knowledge-based suite of Construction Industry LifE Cycle CosT Analysis software for pan-European determination and costing of sustainable project options) realizowany jest przez 15 partnerów z 7 krajów, w tym przez reprezentanta Polski – firmę ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku. Seminarium zorganizowano, by zaprezentować główny rezultat projektu - prototyp oprogramowania dla budownictwa zrównoważonego, co idealnie wkomponowało się w temat przewodni tegorocznych targów: „Budownictwo przyszłości. Inteligentna architektura.”

 

Uczestnicy seminarium, a więc przede wszystkim pracownicy naukowi  oraz przedsiębiorcy związani z branżą budowlaną mieli możliwość zapoznać się z funkcjonalnościami oprogramowania, którego  nowatorstwo oparte jest w dużej mierze na połączeniu ekonomicznej analizy kosztów cyklu życia (LCC - Life Cycle Costing) oraz środowiskowej oceny wpływu (LCA - Life Cycle Assessment), dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie pełnej analizy kosztów cyklu życia budynków. Idea połączenia analiz LCC oraz LCA w ramach jednego oprogramowania spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród publiczności, co przełożyło się na wiele konstruktywnych ocen oraz merytoryczną dyskusję.

 

 

Prelegenci reprezentujący konsorcjum zmierzyli się z nierzadko trudnymi pytaniami ze strony potencjalnych użytkowników oprogramowania zgromadzonymi na seminarium. Dotyczyły one głównie praktycznego zastosowania oprogramowania w Polsce, np. możliwości importowania danych z polskich baz. „Import danych będzie możliwy z każdej bazy pod warunkiem, że dane w niej zapisane są w formacie XML” – przekonywali prelegenci.

 

Jak dość często bywa w przypadku spotkań przedstawicieli świata nauki i biznesu, również i tym razem wywiązała się interesująca polemika pomiędzy reprezentantami obu środowisk. Partnerzy realizujący projekt mieli okazję zapoznać się z dwoma różnymi spojrzeniami na prowadzone przez siebie prace. Przedstawiciele firm oczekiwali dowodów na potwierdzenie wyjątkowości oprogramowania CILECCTA na tle prac prowadzonych równolegle nad innymi podobnymi rozwiązaniami. Naukowcy podkreślali natomiast, jak ważne jest, aby prace nad konkurencyjnymi badaniami biegły równolegle, bo nie można zakładać, że dostępne na rynku rozwiązania to produkty ostateczne. „Potrzebne jest ich ciągłe doskonalenie, weryfikacja i testowanie założeń przyjętych przy ich tworzeniu” – przekonywali pracownicy naukowi.

 

 

Michał Jabłoński, członek konsorcjum CILECCTA, kierownik projektu z ramienia ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku w podsumowaniu zwrócił uwagę, że chociaż w Polsce idea praktycznego wykorzystania metodologii LCC oraz LCA ciągle jeszcze raczkuje, to na podstawie rozmów z uczestnikami seminarium można ocenić, że kontynuowanie prac nad rozwiązaniami dedykowanymi analizom LCC i LCA jest jak najbardziej potrzebne i oczekiwane. „Spodziewamy się coraz większego zainteresowania zarówno samym projektem, jak i jego głównym rezultatem – innowacyjnym oprogramowaniem dla budownictwa zrównoważonego.” – mówił Michał Jabłoński.

 

Seminarium CILECCTA towarzyszące targom BUDMA 2013 było pierwszą, ale nie ostatnią okazją do zapoznania się z oprogramowaniem dla budownictwa zrównoważonego i metodologiami szacowania kosztów cyklu życia budynków. Kolejne planowane jest już 21. lutego 2013. roku w Londynie (Institute of Physics 76 Portland Place London W1B 1NT). Oprogramowanie ma być gotowe w drugiej połowie roku. 

 

 

2013-02-05
Źródło: ASM / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 312

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >