Oddychającą, pulsującą, zmieniającą się płynna architektura
„Płynna architektura jest czymś więcej niż architekturą gotowych elementów... jest architekturą oddychającą, pulsującą, zmieniającą się z jednej formy w drugą… jest architekturą, która otwiera się, żeby mnie przywitać i zamyka się, by mnie ochronić …” (Marcos Novak, „Liquid Architectures of Cyberspace").
Czytaj dalej
Czy tak opisywana architektura jest wciąż pieśnią przyszłości? A może już dziś – dzięki kreatywnemu myśleniu i nowoczesnym technologiom – jesteśmy w stanie projektować domy „żywe”, pozostające w harmonii z otoczeniem, a jednocześnie przyjazne dla użytkownika? Czy możliwe jest znalezienie płaszczyzny porozumienia architektury z naturą?
Bliżej…
Wystarczy wspomnieć koncepcje „otwartego planu” i „architektury organicznej” stworzone przez Franka Lloyda Wrighta – jednego z najważniejszych architektów modernistycznych XX wieku.
Czerpiący inspirację z natury i sztuki japońskiej Wright był prekursorem „architektury otwartej”, wkomponowanej w otaczające środowisko i zespolonej z naturą. Spójnej przestrzeni, płynnie łączącej to, co wewnątrz budynku z bogactwem otoczenia.
Czytaj również: Ingerencja architektury w środowisko naturalne
Najsłynniejszym przykładem tego podejścia jest rezydencja „Fallingwater” („Dom nad wodospadem”), zaprojektowana w taki sposób, by jej mieszkańcy mogli czuć się częścią otaczającej ich natury. Dla maksymalnej integracji wnętrza z otoczeniem okna zajmują większą część powierzchni ścian. „Dom nad wodospadem” miał być hołdem dla piękna przyrody, wyrażającym fascynację otwartymi przestrzeniami i wolnością.
I na tym polega fenomen projektów Wrighta – budynków i wnętrz oraz prac teoretycznych – które do dziś inspirują kolejne pokolenia projektantów.
Człowiek, natura, technologia…
Czy dziś, gdy coraz więcej z nas odczuwa potrzebę powrotu do natury, nowoczesne technologie w architekturze staną się naszym sprzymierzeńcem czy wręcz przeciwnie?
Jeśli jesteśmy gotowi do podjęcia „dialogu z otoczeniem” mamy do dyspozycji wiele możliwości architektonicznych.
Czytaj również: Trwa modernizacja zabytkowego Portu Palermo
Większe lub mniejsze otwarcie domu na otoczenie uzyskamy, dobierając odpowiedniej wielkości przeszklenia: okna i drzwi. Możemy również modelować widoczne przez nie tarasy, ogrodzenia, ścieżki, schodki i inne elementy małej architektury.
By osiągnąć spójny, harmonijny efekt „architektury otwartej” i uniknąć kosztownych błędów warto stosować rozwiązania systemowe.
Kompleksowa oferta produktów Inoutic / Deceuninck – polecana przez profesjonalistów i ceniona przez użytkowników na całym świecie – pozwala efektownie łączyć wnętrza budynków z otaczającą je przestrzenią, gwarantując jednocześnie najlepszą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Czytaj również: Trwa renowacja londyńskiej Water Tower
Dzięki elastyczności zastosowań, wytrzymałości i doskonałym parametrom izolacyjności termicznej zarówno klienci indywidualni, jak i inwestorzy wielkopowierzchniowych obiektów mogą wybierać z bogatego wachlarza przemyślanych rozwiązań.
Od środka na zewnątrz… IN / OUT
Osiągnięcie efektu „architektury otwartej” z Inoutic / Deceuninck jest niezwykle łatwe, zarówno
w fazie projektowej, jak i wykonawczej.
Przenikanie zewnętrznej i wewnętrznej części budynku osiągamy m.in. dzięki dużym przeszkleniom, które wizualnie nie dzielą przestrzeni. Drzwi balkonowe i tarasowe – stanowiące eleganckie, bezpieczne i efektywne energetycznie połączenie wnętrza z otoczeniem domu – pozwalają tworzyć nie tylko imponujących rozmiarów przeszklenia (maksymalna szerokość skrzydła to nawet 650 cm), ale także wybierać spośród różnych sposobów otwierania. Drzwi podnośno-przesuwne, których skrzydła podczas obrotu klamki unoszą się nad ościeżnicę i dopiero wtedy możliwe jest ich przesunięcie – cieszą się szczególnym uznaniem wśród Klientów stawiających wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa antywłamaniowego.
Czytaj również: Odbędzie się renowacja zabytkowych smoków na Powiślu
Harmonijnie komponują się z nimi systemy tarasowe, elewacyjne i ogrodzeniowe marki Twinson.
Systemy tarasowe Twinson mogą być montowane zarówno na podłożu gruntowym, jak i na tarasach oraz balkonach. Idealnie dopasowane elementy systemu zapewniają łatwy montaż, a także – w razie potrzeby – szybką wymianę pojedynczych desek.
Różnorodność zastosowań Twinson Terrace wydaje się być nieograniczona: można z niego budować nie tylko tarasy, ale także m.in. schody, podesty, ścieżki czy podłogi w ogrodowych altanach. Szeroka gama detali wykończeniowych pozwala nadać każdemu projektowi indywidualny rys.
Czytaj również: Amfiteatr w Zakopanem
Osiem naturalnych kolorów desek tarasowych Twinson harmonizuje z paletą barw systemu elewacyjnego Twinson Wall Premium i ogrodzeniowego Twinson Fencing.
Idealnie współgrają one również z innymi stosowanymi w ogrodach materiałami: kamieniami, kostką brukową czy brukiem drewnianym, dzięki czemu projektanci zieleni mogą kreować niepowtarzalne efekty wizualne.
A nam pozostaje … cieszenie się chwilami relaksu, spędzanymi w harmonijnie zaaranżowanej przestrzeni „bez granic”. Tam, gdzie architektura spotyka się z naturą…
Przenikanie…
Cytowany wcześniej Marcos Novak – profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, pionier architektury wirtualnej – w pracy „Transmitowanie architektury” pisze, że natura ma „wieczną cierpliwość” do człowieka, który próbuje ją ujarzmić, a jest „tylko małym dzieckiem na jej placu zabaw”.
Czyż nie warto więc – tworząc projekty realizujące nasze, „ludzkie” potrzeby estetyki i komfortu – pokusić się o ich harmonijny „dialog” z otoczeniem? Z naturą, która – miejmy nadzieję – przetrwa, gdy nas już nie będzie…?
Źródło: Profundo PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Budowa hali Liczba postów: 244 Grupa: Innowacje w... Polecam również namioty od https://partiez.pl/
- Garaż w mieszkaniu Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Szukasz trwałego i funkcjonalnego garażu, który przetrwa lata i doskonale zabezpieczy pojazd, czy sprzęt i akcesoria ogrodowe? Sprawdź Garaże Pająk to producent...
- poradnik dla budujących i nie tylko Liczba postów: 9 Grupa: Innowacje w... Czy wiecie jak przygotować posiłki bez glutenu? Jeżeli szukacie sprawdzonego portalu informacyjnego, to polecam Wam sprawdzić stronę https://wiedzaodpodstaw.pl....
- Odrestaurowana kamienica na ulicy Mierniczej 9, we... Liczba postów: 1 Grupa: Architektur...
- Jaka brama garażowa? Liczba postów: 148 Grupa: Innowacje w... Warto zainwestować w dobrej jakości bramę garażową, która będzie solidnie wykonana, ciepła i jednocześnie pasowała do aranżacji. Dlatego też stojąc przed wybore...