Odległość obiektów budowlanych od drogi

Odległość obiektów budowlanych od drogi

Budynki i inne obiekty budowlane na działce muszą być usytuowane w odpowiednich miejscach. Należy zachować wymagane prawem odległości od działki sąsiedniej, od innej zabudowy, a także od drogi. W zależności od statusu drogi, przy jakiej położona jest dana nieruchomość, trzeba wziąć pod uwagę inną odległość. Warto to mieć na uwadze jeszcze przed podjęciem decyzji o inwestycji na danym terenie. Odległości budynków od drogi bowiem nie są dowolne i musimy mieć to na uwadze, by uniknąć kłopotów i frustracji.

 

Odległość budynku od drogi

Odległość budynku od drogi określa ustawa o drogach publicznych. Zgodnie z jej art. 43 ust. 1 i 2 „w terenie zabudowy obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej:

 

a) 30 m od autostrady;
b) 20 m od drogi ekspresowej;
c) 10 m od ogólnodostępnej drogi krajowej;
d) 8 m od ogólnodostępnej drogi wojewódzkiej albo powiatowej;
c) 6 m od ogólnodostępnej drogi gminnej”.

 

Odległość obiektów budowlanych od drogi

 

Czytaj również: Domy na zgłoszenie. Jak zgłosić zamiar postawienia domu letniskowego do 35m2?

 

Jak więc widać, jeśli nasza działka jest usytuowana przy autostradzie, musimy naszą zabudowę odsunąć od krawędzi jezdni aż o 30 metrów. Nieco mniej, bo 20 metrów odległości, trzeba zachować od krawędzi jezdni drogi ekspresowej.

 

Zwykle jednak budujemy się przy drogach krajowych, a już zwłaszcza wojewódzkich, powiatowych czy gminnych. W przypadku tej pierwszej trzeba odsunąć się od jezdni o 10 metrów, przy drugiej i trzeciej – obowiązuje odległość 8 metrów, a od drogi gminnej należy odsunąć budynki o 6 metrów.

 

Zmniejszenie odległości budynku od drogi może nastąpić tylko za zgodą zarządcy danej drogi. Należy jednak pamiętać, że inaczej jest przy drogach prywatnych czy osiedlowych. Wymienione w ustawie odległości nie odnoszą się do takich dróg.

 

Linia zabudowy od drogi

Zabudowa działki dotyczy obiektów budowlanych. Obiekt budowlany to według prawa polskiego budynek z instalacjami oraz urządzeniami technicznymi, a także obiekty małej architektury, w tym ogrodzenie. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 29 stycznia 2015 roku: „urządzeniem budowlanym jest ogrodzenie działki zabudowanej, natomiast w przypadku działki niezabudowanej ogrodzenie stanowi obiekt budowlany”. Ogrodzenie jednak może być usytuowane nawet w granicy działki, więc przepisy o różnych odległościach niekoniecznie go dotyczą. Należy jedynie odpowiednio odsunąć się od drogi.

 

Jak już wspomniano, od określonych w ustawie odległości istnieją wyjątki. Można bowiem starać się o przysunięcie bliżej drogi linii zabudowy na swojej nieruchomości gruntowej. Potrzebna jest jednak na tę czynność zgoda zarządcy drogi.

 

Możliwość taka dotyczy zbliżenia się do drogi publicznej – z wyłączeniem dróg ekspresowych i autostrad. Wniosek o zmniejszenie odległości należy odpowiednio i wiarygodnie uzasadnić. Zarządca dokona dokładnej analizy wniosku, określając, czy faktycznie trzeba wyrazić na to zgodę. Bierze pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze.

 

Inne odstępstwa od tych wymaganych ustawowo odległości mogą też być określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Warto to sprawdzić przed rozpoczęciem planowanego procesu inwestycyjnego.

 

Czytaj również: Domy na zgłoszenie. Jak zgłosić zamiar postawienia domu letniskowego do 35m2?

 

 


 

Bibliografia:

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19452 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 289

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >