Odnawianie starej elewacji w budynku

Odnawianie starej elewacji w budynku

Odnawianie elewacji w budynku jest zabiegiem, który wykonujemy zazwyczaj raz na kilkanaście lat. Zwykle poprzestajemy na odświeżeniu czy umyciu tynku, głównie po to, aby elewacja budynku lepiej się prezentowała. Czasem jednak niezbędne prace mogą okazać się znacznie bardziej skomplikowane. Jak przygotować się do takiego remontu? Czytaj dalej

 

Sposoby na odnowienie elewacji

 Najłatwiejszym sposobem na doprowadzenie elewacji do właściwego stanu jest jej kompleksowe mycie. Często jednak nie jest to wystarczające. Jeżeli tynk ma małe wady, które można ukryć pod warstwą świeżej farby, zaś sama zaprawa trzyma się solidnie i nie jest jeszcze dostatecznie mocno popękana, elewację możemy pomalować. Zdarza się jednak, że wady są tak duże, że sam tynk musi być naprawiany. W takim wypadku rozważyć należy także wykonanie docieplania budynku.

 

Ostatni z wymienionych sposobów naprawy elewacji jest zdecydowanie najdroższy i najbardziej pracochłonny. Tego rodzaju prace mogą bowiem pociągnąć konieczność przeprowadzenia również innych działań – poczynając od wymiany okien w budynku, na modernizacji systemu grzewczego kończąc. Warto więc dokładnie oszacować stan elewacji i zlecić prace sprawdzonej firmie, która kompleksowo i zarazem kompetentnie zajmie się takim remontem.

 

Określenie stanu elewacji

Bez wątpienia pierwszym krokiem, który przed rozpoczęciem prac powinien podjęć inwestor, jest określenie stopnia zniszczenia elewacji oraz wyliczenie szacunkowych kosztów, związanych przeprowadzeniem remontu. Kluczowym elementem w zakresie określenia rozmiarów prac budowlanych jest ocena podłoża, jego zniszczenia oraz metody naprawy. Niebagatelną rolę stanowią także informacje dotyczące kosztów oraz czasu, jaki potrzebny będzie na dokonanie naprawy. Ważne, aby wybrać solidne materiały. Stare domy najczęściej posiadają tynk cementowo-wapienny, który w nowym budownictwie nie występuje. 

 

Dobre firmy oferujące usługi remontowe, takie jak www.wos.waw.pl będą w stanie dokładnie ocenić, jak dalece należy prowadzić prace oraz sprawdzić, czy mamy do czynienia z rysami tynkarskimi, rysami w podłożu, rysami konstrukcyjnymi, osypywaniem lub pyleniem, odparzaniem bądź działaniem mikroorganizmów. Wszystkie te elementy składają się w podliczeniu końcowym na czas i cenę, jaką będziemy zobligowani zapłacić, chcąc uzyskać satysfakcjonujący efekt.

 

Jakie materiały zastosować?

Ważne, aby w trakcie remontu zastosowano materiały zgodnie z ich przeznaczeniem. Dobranie nieodpowiedniej farby może doprowadzić do niszczenia tynku. Farby akrylowe i silikonowe są najbardziej uniwersalne i nadają się zarówno na podłoża mineralne, jak i organiczne. Farby wapienne, silikonowe i cementowe stosuje się już na tynki mineralne, które wcześniej zostały pokryte także farbami mineralnymi. Farby mineralne mają tę zaletę, że posiadają wysoki próg paroprzepuszczalności, co powoduje, że wilgoć pochłonięta przez ściany z powodzeniem może odparować do atmosfery. Farbę mineralną nakładać można na wilgotny tynk.

 

W przypadku występowania na starym tynku mikroorganizmów, przed naprawą elewacji nie należy zapominać o zastosowaniu specjalnych specyfików bakteriobójczych, które pomogą skutecznie usunąć mchy, pleśnie i algi. 

Źródło: wos.waw / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19398 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 453

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >