Odpowiedni montaż okien
Stosunkowo ciepła zima powoduje, że nie słabnie tempo prac montażowych, związanych z wymianą oraz instalacją okien i drzwi. Nowoczesne wyroby o bardzo dobrych właściwościach termicznych wymagają odpowiedniego montażu.
Czytaj dalej
Nowoczesny montaż okien, czyli o zaletach bloków podparapetowych
Zastosowanie dedykowanych temu rozwiązań, jak bloki podparapetowe, profile podokienne czy specjalne taśmy, zapewnia trwałe i szczelne połączenia styku stolarka-mur.
Inwestorzy podejmujący decyzję o zakupie okien lub drzwi zwracają coraz większą uwagę na montaż, który jest kluczowy dla zachowania wysokich parametrów użytkowych wyrobów. Wykorzystanie w nim, nowoczesne rozwiązania minimalizują ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Dobry montaż oznacza zadowolonego konsumenta, a w konsekwencji więcej atrakcyjnych zamówień dla wykonującej prace ekipy.
Czytaj również: Ciepły i energooszczędny dom zimą
Ograniczenie mostków termicznych
Miejsce styku okna z murem to newralgiczny punkt, przez który ciepło przenika na zewnątrz, a wilgoć dostaje się do środka pomieszczeń. Z tego powodu, musi ono być dokładnie uszczelnione. Do szczególnie trudnych należy prawidłowe wykonanie izolacji termicznej, przeciwwiatrowej i przeciwwilgociowej w dolnej części ramy ościeżnicy. Prostym i skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie nowoczesnego bloku podparapetowego.
Wykonane z bardzo trwałego i wytrzymałego styroduru XPS bloki, z jednej strony zapewniają pewne podparcie dla okna i parapetów, a z drugiej gwarantują szczelność połączenia. – Elementy te wytwarzane są pod konkretny profil okienny z odpowiednio dopasowanym do niego zamkiem łączącym – tłumaczy Maciej Ślączka, Prezes firmy AIB, producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych, w tym bloków podparapetowych – Ponadto, wyposażone są w zapewniającą właściwe uszczelnienie taśmę samorozprężną, która dokładnie wypełnia przestrzeń między blokiem a ramą okna. Specjalna listwa z polichlorku winylu znacznie ułatwia montaż parapetu zewnętrznego – dodaje Maciej Ślączka.
Bloki podparapetowe montuje się do wypoziomowanego, wolnego od zanieczyszczeń muru za pomocą kleju do styropianu. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala ograniczyć możliwość wystąpienia mostków termicznych, co przekłada się na zminimalizowanie strat energii cieplnej. W szerokiej ofercie firmy AIB znajdują się także listwy podokienne oraz specjalne bloki przeznaczone do montażu drzwi balkonowych.
Nowoczesne taśmy okienne
Prawidłowa instalacja wyrobów stolarki budowlanej wymaga odpowiedniego wykonania i zaizolowania nie tylko dolnej części ościeżnicy, lecz także wszystkich innych miejsc styku okno-mur. W celu zapewnienia optymalnych parametrów łączenia oraz zachowania pełnej termoizolacyjności przegrody, stosuje się specjalistyczne taśmy okienne. – W nowoczesnym montażu zwykle wykorzystywane są dwa rodzaje taśm: paroszczelne wewnętrzne oraz służące do izolacji na zewnątrz budynków taśmy paroprzepuszczalne – wyjaśnia Prezes AIB. W ofercie firmy znajduje się cały system służący do prawidłowej instalacji stolarki – Integra System.
W jego skład wchodzą m.in. wspomniane taśmy paroszczelne – Integra Inside oraz paroprzepuszczalne Integra Outside, samorozprężne Kompri, uszczelniające B1 i B2, a także specjalistyczne konsole montażowe. Bardzo ciekawe rozwiązanie stanowią profesjonalne taśmy Integra Vario. – Wykonane są one na bazie inteligentnej membrany o zmiennej wartości Sd, czyli współczynnika przepuszczalności pary wodnej przez membranę. Dzięki temu, mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. W ten sposób eliminujemy możliwość popełnienia błędów, np. pomylenia taśm w trakcie aplikacji – podkreśla Maciej Ślączka. Rozwiązania wchodzące w skład systemu Integra pozwalają na profesjonalny montaż okien i drzwi w sposób zapewniający ich szczelność i funkcjonalność przez wiele lat.
Taśmy zapobiegają wnikaniu wilgoci do środkowej warstwy izolacji, czyli piany poliuretanowej, chroniąc ją przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych oraz parą wodną gromadzącą się wewnątrz budynków. W ten sposób piana zachowuje swoje parametry termiczne i akustyczne. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań minimalizuje ryzyko powstania mostków termicznych, a w efekcie znacznie ogranicza prawdopodobieństwo „ucieczki” ciepła z budynku. Co ważne, zaawansowane produkty, jak taśmy Integra, są bardzo łatwe w użyciu. Dzięki specjalnym systemom można je montować w trudnych warunkach atmosferycznych, nawet bez ściągania rękawic ochronnych.
Rosnące z każdym rokiem wymagania dotyczące termoizolacyjności okien i drzwi sprawiają, że wzrastają także oczekiwania związane ze specjalistycznym montażem tych przegród. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań dedykowanych profesjonalnej instalacji stolarki to najprostszy sposób na zamontowanie jej elementów zgodnie z wymaganiami współczesnej sztuki budowlanej. Bloki podparapetowe czy zaawansowane technologicznie taśmy zabezpieczają połączenie stolarka-mur, znacznie wydłużając jego żywotność i zapewniając komfort użytkownikom budynku.
Czytaj również: Odpowiedni montaż to podstawa
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Podłoga na gruncie w domu bez podpiwniczenia - jak... Liczba postów: 20 Grupa: Budowa i re...
- Pomoc przy termoodernizacji Liczba postów: 8 Grupa: Firmy budow... Będe wymieniał w dość starym domu ogrzewanie i rozważam pompę ciepła, fotowoltaikę. Słyszałem też o dofinansowaniach. W związku z tym, czy znajdę firmę, która o...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 25 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Relaks w ciepłym, zimowym ogrodzie Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Możecie sobie sprawdzić strone https://dhyan.pl/kategoria/aromaterapia/ kadzidelka/palo-santo/ , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego Dhyan z najróż...
- Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 143 Grupa: Firmy budow... Fajny wątek . Naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. ________________________ _______________________ audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznyc...