Odpowiedni wybór materiałów budowlanych
Trudne czasy skłaniają do tego, żeby w budownictwie sięgać po materiały uniwersalne i sprawdzone przez setki lat, o wysokiej estetyce, a przede wszystkim – o dużej trwałości, która przekłada się na ich wartość.
Czytaj dalej
Rok 2013 nie należy do najłatwiejszych pod względem ekonomicznym. Zwolnienie gospodarcze przekłada się na różne sfery życia i aktywności. Budując, inwestorzy nie są pewni, jak długo będą mieszkać w danym miejscu, bo albo może ich nie być stać na utrzymanie nieruchomości, albo wręcz przeciwnie – może za kilka lat będą mogli sobie pozwolić na większe, lepsze lokum…
Czytaj również: Nowe typy szkła wysokiej jakości
W takich czasach warto podczas budowy sięgać po sprawdzone, ponadczasowe materiały i rozwiązania, które zagwarantują inwestycji długofalową opłacalność - bez względu na to, czy będziemy w niej mieszkać my, czy zechcemy ją sprzedać. Do budowlanych „pewniaków” należą ściany wzniesione w technologii trójwarstwowej oraz ocieplony dach, pokryty dachówką ceramiczną.
fot. Röben
Ścienne oszczędności
Ściana trójwarstwowa z warstwą nośną z pustaków ceramicznych, izolacją z wełny mineralnej, szczeliną wentylacyjną oraz warstwą osłonową z elewacyjnych cegieł klinkierowych jest uważana za optymalną konstrukcję muru. Łączy jakość, trwałość, wysoką termoizolacyjność oraz energooszczędność. Na etapie budowy wymaga wprawdzie nieco większych nakładów czasu i kosztów niż niektóre alternatywne rozwiązania, ale jest to inwestycja opłacalna. Warstwa konstrukcyjna z poryzowanych pustaków ceramicznych zapewni wysoką termoizolacyjność ściany.
Czytaj również: Różne zastosowania płyt budowlanych
- Niska wartość współczynnika przenikania ciepła (U) przegrody oznacza, że ciepłe powietrze nie będzie uciekać na zewnątrz, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie będą niższe – wyjaśnia Krzysztof Omilian z firmy Röben. Inwestorzy zatrzymają więc ciepło w domu, a pieniądze – w portfelu. Energooszczędność takiej warstwy wynika również z tego, że ceramikę cechuje akumulacyjność termiczna – ściana z pustaków wolno się nagrzewa, ale też wolno oddaje ciepło, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu jest stabilna, przyczyniając się do zwiększenia komfortu mieszkania.
fot. Röben
Elewacja z klinkieru – trwałość i prestiż
O ile za energooszczędność i termoizolacyjność ściany trójwarstwowej odpowiada przede wszystkim ceramiczna warstwa konstrukcyjna z izolacją, o tyle trwałość i ochronę zapewnia warstwa osłonowa, wykonana z cegieł klinkierowych. Taka elewacja należy do wyjątkowo wytrzymałych ze względu na właściwości klinkieru.
Czytaj również: Różne zastosowania płyt budowlanych
- Przede wszystkim, jest to materiał bardzo odporny na wpływ wszelkich czynników zewnętrznych: na uszkodzenia mechaniczne, wiatr, śnieg, wodę, działanie promieni słonecznych. Cegły klinkierowe są też ognio- i mrozoodporne – wylicza Krzysztof Omilian. Klinkier, w przeciwieństwie do np. tynku, nie wymaga więc renowacji ani modernizacji, dzięki czemu inwestorzy nie ponoszą żadnych wydatków eksploatacyjnych. Co więcej, cegła zapewni nie tylko trwałość i wytrzymałość, ale także estetykę – jest to materiał ponadczasowy, dostępny w wielu kolorach i dający różnorodne możliwości aranżacyjne. Dom z klinkierową elewacją to synonim długowieczności i prestiżu, co może okazać się nieocenione w przypadku wystawienia nieruchomości na sprzedaż.
Czytaj również: Najbardziej popularne materiały budowlane
30 lat gwarancji, setki lat trwałości
W przypadku materiałów budowlanych, podobnie jak w innych dziedzinach, produkt tańszy często wykazuje się gorszą jakością oraz krótką gwarancją. W długofalowej perspektywie taki wybór zacznie przynosić straty – pojawi się konieczność napraw, wymiany; gorszy materiał obniża też wartość domu. Dlatego kupując materiały budowlane, w tym pokrycie dachu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim relację ceny do jakości. Często dobrym jej odzwierciedleniem jest gwarancja udzielana przez producenta.
Czytaj również: Drewno z białego dębu coraz popularniejsze przy wykańczaniu wnętrz
– Na dachówki ceramiczne marki Röben udzielamy gwarancji aż na 30 lat – mówi Krzysztof Omilian. – Warto dodać, że ich faktyczna trwałość oceniana jest na okres nawet kilka razy dłuższy. Nic w tym dziwnego - wypalane z gliny produkty od zawsze charakteryzowały się znaczną trwałością, a nowoczesne technologie produkcji i komputerowe systemy kontroli jakości jeszcze wzmocniły ich naturalnie korzystne parametry. Dachówki ceramiczne są więc mrozoodporne i odporne na niekorzystny wpływ innych czynników zewnętrznych, co potwierdza właśnie gwarancja. Produkty angobowana oraz glazurowane są jeszcze bardziej wytrzymałe, a poza tym – odporne na zabrudzenia, porastanie mchem i osadzanie się zanieczyszczeń. Uniwersalna estetyka ceramicznego dachu też przyczynia się do popularności dachówek w tych niepewnych czasach.
Źródło: Yasna Communications / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...