
Odpowiednia pielęgnacja mebli
Sposób, w jaki czyścimy meble powinien być uzależniony od materiału, z którego zostały wykonane pielęgnowane powierzchnie. Pamiętajmy, że niektóre metody mogą być zawodne, a nawet doprowadzić do efektu odwrotnego do zamierzonego – powstania zarysowań czy wręcz zniszczenia czyszczonych elementów.
Pielęgnując meble z drewna, w tym – egzotycznego, dębowego czy mahoniu, warto wiedzieć, jakie produkty i sposoby możemy wykorzystać, aby zadbać o nieskazitelną jakość otaczających nas powierzchni.
Profesjonalny sposób: Do zalet używania spray’ów do mebli na pewno można zaliczyć wygodę i szybkość, w jakiej osiągniemy zamierzony efekt. Minusem może być cena, choć specjalistyczne produkty z tej kategorii można kupić już od ok. 8 zł za 350 ml opakowanie. Warto też wiedzieć, że tego typu spray’e to dodatkowa ochrona dla mebli, pomagają bowiem w budowaniu warstwy ochronnej na powierzchniach, zabezpieczając je przed zarysowaniami, powstawaniem plam i zacieków. Właściwości filmotwórcze i ochronne spray’ów do mebli wynikają za specyfiki ich receptur, w skład których wchodzą substancje nabłyszczające, pielęgnujące i czyszczące, takie jak: węglowodory alifatyczne (min. ciekłe woski), silikony, estry kwasów organicznych, emulgatory, alkohol oraz kationowe surfaktanty.
Domowy sposób: Jeżeli zdecydujemy się na użycie domowych sposobów, należy uważać, by przypadkiem nie zniszczyć czyszczonej powierzchni. W przypadku mebli wykonanych z drewna bezpiecznie można wykorzystać np. esencję czarnej herbaty czy oliwkę dla dzieci, rozcierając niewielkie ilości za pomocą nasączonej szmatki. Innym sposobem jest zastosowanie wywaru z ciepłego piwa, cukru pudru i wosku pszczelego. Po wyschnięciu czyszczonych powierzchni, należy dodatkowo przetrzeć je suchą szmatką w celu nadania połysku. Warto jednocześnie pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie czyścić mebli rattanowych czy wiklinowych wodą! Tutaj egzamin zdadzą spray’e do mebli o formule ochronnej, tzw. „Protect System+”.
Na koniec zapamiętaj! Kupując spray’e do czyszczenia mebli, zwróć uwagę na ich skład. Ważne, by nie był oparty na szkodliwym dla zdrowia alkoholu metylowym lub metoksyizoporpanolu - surowcach mogących wywoływać bóle i zawroty głowy. Bezpieczny skład to taki, który bazuje na alkoholu etylowym, niewywołującym szkodliwych dla zdrowia reperkusji!
Autor: Maciej Szymański, przedstawiciel marki Brait oferującej nową linię spray’ów do powierzchni drewnianych - Classic Almond oraz Classic Beeswax.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Przeprowadzka Liczba postów: 117 Grupa: Porady i op... Szukając wsparcia w zakresie realizacji przeprowadzek warto zapoznać się z ofertą firmy ADS Przeprowadzki https://ads-przeprowadzki.pl/ firma oferuje również pa...
- Klimatyzacja a ep Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zapytaj swojego Projektanta. Ewentualnie w firmie która montuje klimatyzację: https://klimatyzator.net. pl Od siebie polecam ich, mają ogromne doświadczenie i....
- Malen nach Zahlen – Kreativer Malspaß für Jung und... Liczba postów: 1 Grupa: Ciekawe pom... Malen nach Zahlen ist nicht nur ein beliebtes Hobby, sondern auch eine wunderbare Möglichkeit, Stress abzubauen, die Kreativität zu fördern und beeindruckende K...
- Meble nowoczesne — poznaj obecne trendy! Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza
- nowoczesne łóżko Liczba postów: 228 Grupa: Najnowsze t... Może ktoś z was zdecydował by się na bardzo dobre łóżka chowane w szafie . Sam takie łóżko kupiłem kilka tygodni temu i jestem z tego powodu bardzo zadowolony.