Odśnieżanie nie musi być katorgą!

Odśnieżanie nie musi być katorgą!

Pierwsze opady śniegu już za nami. Synoptycy zapowiadają silne wiatry i śnieżyce. Zima jednak nadchodzi i warto podsumować doświadczenia z tej poprzedniej, sprawdzić stan techniczny posiadanego sprzętu i upewnić się czy jesteśmy dobrze przygotowani. Czytaj dalej

Przygotowanie odśnieżarki spalinowej do zimowych zadań

Pierwszy poważny atak zimy – mróz i śnieg, to moment prawdy dla nas i naszego sprzętu. Dlatego stan odśnieżarki trzeba sprawdzić przed każdym nowym sezonem i nie powinniśmy z tym zwlekać do ostatniej chwili. „Pamiętajmy, że prawidłowo konserwowana maszyna odwdzięczy nam się i będzie nam służyć przez wiele lat. Pamiętajmy też, że właśnie dbanie o jej stan techniczny jest warunkiem zachowania gwarancji.” – mówi Mariusz Czarnocki, Manager Produktu w Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć system nawadniający przed zimą

 

 

 

Kilka podstawowych czynności, które powinniśmy wykonać przed uruchomieniem maszyny:

1. Upewnić się, czy olej został wymieniony po ostatnim sezonie. Jeśli nie – należy to zrobić teraz. Kolejne wymiany oleju uzależnione są od intensywności pracy maszyny i najlepiej zastosować się do harmonogramu umieszczonego w instrukcji obsługi. W modelach z napędem hydrostatycznym trzeba dodatkowo  i systematycznie sprawdzać poziom oleju w przekładni.
2. Sprawdzić stan elementów, które ścierają się podczas eksploatacji, jak gumowe wirniki w małych odśnieżarkach i płozy regulacyjne w dużych maszynach.
3. Sprawdzić stopień dokręcenia śrub i połączeń oraz sprawność działania elementów kierujących jak obroty silnika, ukierunkowanie wyrzutu śniegu. Upewnić się, też, czy mamy zapasowy komplet śrub zabezpieczających wirnik przed przeciążeniem.
4. Sprawdzić sprawność układu jezdnego – kół lub gąsienic. Te ostatnie należy zawsze przed sezonem wyregulować.
5. Uzupełnić paliwo (nie powinno się przechowywać maszyny nieużywanej dłużej niż miesiąc z napełnionym bakiem) i sprawdzać jego poziom przed każdym uruchomieniem silnika.
6. W przypadku odśnieżarek z rozrusznikiem elektrycznym trzeba sprawdzić stan akumulatora i potem doładowywać go według potrzeb.
7. Na koniec warto dokładnie obejrzeć maszynę pod kątem ewentualnych uszkodzeń lakieru i na bieżąco je naprawiać, by nie dopuścić do powstania korozji.

 

Czytaj również: Jak przygotować oczko wodne na zimę?


Odśnieżarka –  Którą wybrać?

Najlepszym urządzeniem do usuwania śniegu, ze względu na krótki czas wykonywania pracy i jej sprawny przebieg oraz minimalny wysiłek fizyczny - jest odśnieżarka. Na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta tych maszyn, ale kluczowym elementem sukcesu w sprawnym odśnieżaniu jest prawidłowy dobór urządzenia.

Zdaniem eksperta, Mariusza Czarnockiego, Managera Produktu w Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce, wyboru odśnieżarki powinniśmy dokonywać w kontekście wielkości powierzchni do odśnieżania, częstotliwości wykonywania pracy, stopnia dokładności zbierania śniegu, czasu, który tym czynnościom możemy poświęcać. „Cechy, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odśnieżarki to przede wszystkim moc silnika określająca wydajność, odległość wyrzutu śniegu, gwarancja uruchomienia maszyny w niskich temperaturach i rodzaj napędu. Najbardziej dogodne i nowoczesne  rozwiązania to napęd hydrostatyczny i hybrydowy.” – dodaje Mariusz Czarnocki „Ważny jest również układ jezdny – kołowy lub gąsienicowy, który powinien być dostosowany do ukształtowania terenu oraz możliwość regulowania wysokości zbieraka. Ta opcja jest bezpieczna dla nawierzchni pokrytej kostką brukową czy roślinnością.”

 

Czytaj również: Jak przygotować drewniane powierzchnie na zimę?


Odśnieżarki uniwersalne – dla każdego


Przykładem maszyn uniwersalnych, służących do odśnieżania powierzchni małych i średniej wielkości są odśnieżarki Honda HS 550 i HS 622. HS 550 to odśnieżarka z kołowym układem jezdnym, która może być stosowana przez właścicieli posesji do odśnieżania terenu wokół domu, podjazdu, chodnika przed posesją  i firmy profesjonalne do udrażniania ulic i chodników osiedlowych, przystanków komunikacji miejskiej i innych przestrzeni użytku publicznego. Jako maszyna spalinowa jest niezależna od źródła energii elektrycznej, a niewielkie rozmiary i waga ułatwiają jej przenoszenie w kolejne miejsce pracy. Służy przede wszystkim do dokładnego i częstego usuwania śniegu z niewielkich powierzchni, do których jest dostosowany rozmiar zbieraka – 50 cm. Jest bezpieczna dla nawierzchni ze względu na zastosowanie gumowych łopat wirnika. Paliwo-oszczędny czterosuwowy silnik o mocy 4,6KM jest ekonomiczny w eksploatacji i cichy. Zapewnia te niezawodny start w niskich temperaturach oraz wysoką wydajność – maszyna może przerzucić do 29 ton śniegu w ciągu godziny na odległość do 8 m. Jest łatwa w obsłudze oraz manewrowaniu i z powodzeniem może być kierowana przez kobiety.

 

Czytaj również: Przygotowanie ogrodu do zimy

 


 

HS 622 należy do grupy odśnieżarek z układem gąsienicowym, zapewniającym dobrą przyczepność do podłoża i łatwe kierowanie, dlatego maszyna może też być wykorzystywana na nierównym terenie. Służy przede wszystkim do szybkiego odśnieżania i jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla właścicieli posesji, którzy odśnieżaniu nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu oraz dla profesjonalistów – zarządców, administratorów nieruchomości oraz firm specjalizujących się w tego typu usługach. Honda HS 622 najlepiej sprawdza się na powierzchniach średniej wielkości. Jest wyposażona w paliwo-oszczędny czterosuwowy silnik spalinowy o mocy  4,8 KM z układem automatycznej dekompresji zapewniający uruchomienie w niskich temperaturach, zbierak o szerokości 55 cm, dwustopniową skrzynię biegów z biegiem wstecznym, elektryczny rozruch silnika i reflektor. Jest to maszyna wydajna – może przerzucić do 37 ton  śniegu na godzinę i na odległość do 14 m, sprawna i łatwa w obsłudze oraz manewrowaniu. Natomiast reflektor podnosi komfort i bezpieczeństwo pracy każdych warunkach.

 

Czytaj również: Ostatnie chwile na porządki w ogrodzie


Profesjonalna odśnieżarka

Bardziej zaawansowaną technicznie maszyną do odśnieżania jest Honda HSS 1380ET doskonale sprawdzająca się w intensywnym usuwaniu śniegu. Przeznaczona jest do nieregularnego i szybkiego odśnieżania powierzchni o średniej i dużej wielkości typu obszar wokół posesji czy gospodarstwa, podjazdy do domów, biur i sklepów, osiedlowe uliczki i chodniki, drogi, aleje w parkach, parkingi. Niezawodna w trudnych zimowych warunkach i usuwaniu grubej warstwy śniegu niezależnie od stanu jego zmrożenia, rekomendowana przede wszystkim właścicielom posesji, zarządcom i administratorom nieruchomości oraz profesjonalistom. Maszyna jest bezpieczna i stabilna w kierowaniu m. in. dzięki przyczepności gąsienic. Napęd hydrostatyczny umożliwia użytkownikowi wybór optymalnej prędkości maszyny do grubości warstwy śniegu, którą należy usunąć. Urządzenie  wyposażone  w silnik o mocy  11,6KM* i zbierak o szerokości 81 cm, odśnieża do 65 ton śniegu w ciągu godziny i odrzuca go na odległość do 17 m. Odśnieżarka jest łatwa w uruchomieniu w bardzo niskiej temperaturze.  Regulowana wysokość zbieraka zapewnia bezpieczeństwo odśnieżanej nawierzchni, a reflektor - umożliwia odśnieżanie niezależnie od pory dnia ani warunków pogodowych. Oświetlenie zwiększa także komfort i bezpieczeństwo pracy. Model łatwy w obsłudze nawet dla osób nieposiadających doświadczenia.



Czytaj również: Przygotuj ogród na nadejście zimy!


Odśnieżarki Honda – szeroki wybór maszyn według indywidualnych potrzeb

Marka Honda oferuje bardzo szeroką gamę maszyn do odśnieżania dostosowanych do potrzeb użytkowników, zarówno tych indywidualnych – właścicieli posesji i gospodarstw, jak i profesjonalistów. Maszyny te – wydajne, łatwe w uruchamianiu nawet w ciężkich warunkach, wygodne w obsłudze i manewrowaniu – są przeznaczone do szybkiego i częstego odśnieżania małych powierzchni, do nieregularnego odśnieżania średnich i dużych terenów, do pokonywania mniejszych i dużych warstw śniegu, w tym tego silnie zmrożonego. Modele z napędem kruszą zlodowaciały śnieg i mogą pracować w trudnych zimowych warunkach bez przerwy przez kilkanaście godzin. W ofercie Honda znajdziemy odśnieżarki z kołowym i gąsienicowym układem jezdnym, bez napędu oraz z napędem hydrostatycznym  i hybrydowym.

 

Czytaj również: Emaliowa ochrona drewnianych powierzchni

 


 

Napęd hydrostatyczny, zastosowany np. w HS 760 i HSS 970 umożliwia użytkownikowi optymalne zaprogramowanie pracy maszyny – dostosowanie prędkości maszyny do grubości warstwy śniegu, którą należy usunąć. Najbardziej zaawansowanymi technicznie są odśnieżarki z napędem hybrydowym, np. HSS 1380i E, HSM 1180i E, HSM 1590 iS E,  HSM 1390ik ZE, przeznaczone są dla bardzo wymagającego użytkownika, który z jednej strony docenia najnowsze osiągnięcia technologiczne i innowacje, a z drugiej – potrzebuje maszyn bardzo wydajnych i łatwych w obsłudze.

 

Czytaj również: Odpowiednia pielęgnacja drewnianej altany

 

Dodatkowo, niektóre modele jak HSM 1390 ik ZE HYBRID, są wyposażone w Inteligentny System Kontroli, który umożliwia operatorowi skoncentrować się na zachowaniu odpowiedniego toru jazdy i właściwym dostosowaniu kierunku wyrzutu śniegu (ICS) i nadzoruje bezpieczeństwo wykonywanej pracy (włączenie biegu wstecznego przy aktywowanym systemie ICS oznacza też automatyczne podniesienie się zbieraka, nawet jeśli sprzęgło ślimaka jest wyłączone).

Źródło: COMUNICAT / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 612

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >