Odwrócona hipoteka – wady i zalety

Odwrócona hipoteka – wady i zalety

Obecnie wiele osób szuka możliwości zarobku na posiadanej nieruchomości. W przypadku emerytów ogromną popularnością cieszy się odwrócona hipoteka. Taka umowa pomaga uzyskać dochód z mieszkania po przeniesieniu jego własności na rzecz banku. W krajach zachodnich cieszy się ona ogromną popularnością. Natomiast w Polsce jeszcze nie jest dobrze znana. Co więc warto wiedzieć na jej temat? Czytaj dalej

Czym jest odwrócona hipoteka?

Odwrócona hipoteka stanowi przeciwieństwa zwykłej hipoteki. Osoba fizyczna, która chce skorzystać z tego rozwiązania, jest już właścicielem nieruchomości. Natomiast zawiera umowę z bankiem, aby otrzymać co miesiąc określoną kwotę wypłaty. W zamian po śmierci właściciela nieruchomości prawa własności zostają przeniesione na rzecz banku.  

 

Odwrócona hipoteka – wady i zalety

 

Czytaj również: Ranking kredytów na remont mieszkania / domu 2021

 

Nowe mieszkania w Szczyrku mogą być traktowane w kategoriach inwestycyjnych z możliwością późniejszego wynajmu – na taką transakcje bardzo często decydują się osoby doświadczone, posiadające odpowiedni kapitał.

 

Zalety odwróconej hipoteki

Skorzystanie z odwróconej hipoteki to kuszące rozwiązanie dla osób starszych. Szczególnie takich, które są samotne i nie mają komu zapisać w spadku mieszkania, a w dodatku potrzebują zastrzyku dodatkowej gotówki. Do najważniejszych zalet odwróconej hipoteki można zaliczyć:

 

  • Pozyskanie dodatkowych środków finansowych bez spełnienia skomplikowanych warunków
    Odwrócona hipoteka w bardzo łatwy sposób pomaga zdobyć dodatkowe pieniądze. Tak naprawdę wystarczy podpisanie odpowiedniej umowy z bankiem. Trzeba jednak być właścicielem nieruchomości, która nie jest obciążona żadnymi zobowiązaniami. W przeciwnym wypadku bank może nam odmówić korzystania z odwróconej hipoteki.
  • Bank nie ocenia zdolności kredytowej

 

W tym przypadku zabezpieczeniem umowy jest lokal, którego jesteśmy właścicielem. Nie musimy więc udowadniać bankowi, że dysponujemy również innymi zasobami.

 

  • Umowa może zostać w każdej chwili rozwiązana
    Jeżeli się rozmyślimy, to umowę można w każdej chwili rozwiązać. Zanim jednak to nastąpi, musimy spłacić nasze zadłużenie.
  • Umowę można rozwiązać również po śmierci właściciela mieszkania
    Umowę dotyczącą odwróconej hipoteki mogą również rozwiązać spadkobiercy właściciela mieszkania. Wystarczy tylko, że spłacą oni wartość zadłużenia i mogą odzyskać nieruchomość.

 

Wady odwróconej hipoteki

Niestety odwrócona hipoteka ma też pewne wady. Do największych z nich zalicza się:

 

  • Wysokość kwoty wypłacanej w ramach umowy

 

Właściciele nieruchomości muszą liczyć się z tym, że kwota wypłacana w ramach umowy, może nie spełniać ich oczekiwań. Dlatego przed podjęciem decyzji powinni wszystko dokładnie sprawdzić i przemyśleć.

 

  • Spadkobiercy mogą utracić nieruchomość

 

Trzeba również pamiętać, że spadkobiercy właściciela nieruchomości, mogą stracić do niej prawo. Stanie się tak, gdy nie będą mogli spłacić zobowiązania.

 

Osoby, które decydują się na odwróconą hipotekę, powinny również przeprowadzić dokładną analizę rynku. Niestety, istnieje wiele podmiotów, które oferują podobne rozwiązania, ale z gorszymi warunkami dotyczącymi zabezpieczenia interesów właściciela nieruchomości. Dlatego przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować umowę i sprawdzić instytucję, która proponuje jej zawarcie.

 

Czytaj również: Dożywotnia renta z odwróconej hipoteki - przedstawiamy 7 najważniejszych pytań i odpowiedzi

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 421

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >