Ograniczniki przepięć w latarniach ulicznych

Ograniczniki przepięć w latarniach ulicznych

Brak ochrony przed przepięciami przekłada się na zawodność tego typu oświetlenia ulicznego i ekonomikę jego stosowania. Niechronione, bądź też słabo chronione przed przepięciami latarnie LED trzeba w konsekwencji wymieniać na nowe po uszkodzeniach ich np. w czasie burz.


JEAN MUELLER POLSKA WDRAŻA OGRANICZNIKI PRZEPIĘĆ W LATARNIACH ULICZNYCH LED

 
W związku ze stopniowym rozwojem w Polsce oświetlenia ulicznego LED krajowe przedstawicielstwo niemieckiej firmy Jean Müller wprowadza na rynek unikatowe urządzenie francuskiej firmy Citel Electronics chroniące latarnie uliczne LED przed przepięciami. Ze względu na charakter swoich prac badawczo-rozwojowych nad ogranicznikami przepięć, długość tych prac i ich intensywność, Citel jest obecnie jedynym światowym producentem zintegrowanych ograniczników przepięć do ochrony zarówno zasilania, jak i sterowania oświetleniem. Inne firmy dopiero zaczynają produkować bardzo uproszczone ograniczniki przepięć do latarni LED.


Citel Electronics, wraz ze swoim ogranicznikiem przepięć typoszeregu MLP i MLPC1, reprezentuje odmienne podejście do ekonomiki oświetlenia LED, a co za tym idzie oszczędne dla wszystkich użytkowników tego typu latarni. Znacznie taniej jest skutecznie zabezpieczyć latarnie przed przepięciami, niż wymieniać systemy oświetleniowe po uszkodzeniach na skutek m.in. wyładowań atmosferycznych.

 

 

 

Czytaj również: Efektywna inwestycja w bezpieczeństwo ludzi w miastach


 
W swoim komentarzu do wprowadzanego obecnie do Polski ogranicznika przepięć MLPC1 prezes firmy Jean Mueller Polska, Zbigniew Błażejewski powiedział: „Wiele decyzji o instalacji w polskich miastach latarni LED determinuje nie czynnik techniczny i nie ekonomiczny w długiej perspektywie czasowej, a jedynie w perspektywie doraźnej. W ten sposób ‒ myśląc w kategoriach »tu i teraz« ‒ pragnie się osiągnąć jak najwięcej za jak najniższą cenę, tymczasem jest to bardzo złudne. Tę samą drogę przeszły władze samorządowe na świecie, lecz rychło przekonano się, że ten sposób myślenia o oświetleniu LED w miejscach publicznych jest nieekonomiczny. W Polsce inwestorzy ‒ a w zakresie oświetlenia ulic są to najczęściej gminy lub przedsiębiorstwa komunalne ‒ ogłaszają zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych przetargi, w których zazwyczaj jedynym kryterium jest cena. Jeżeli w warunkach przetargu nie ma zapisu o ochronie latarni z oświetleniem LED ogranicznikami przepięć, wówczas żaden dostawca nie doda ich z własnej inicjatywy. Będzie tak tym bardziej, że po okresie gwarancyjnym uszkodzenie oświetlenia LED spowoduje, iż trzeba będzie zamówić u takiego dostawcy nowe oprawy. Przepięcia występujące w sieciach spowodowane uderzeniami piorunów oraz tzw. przepięcia łączeniowe są powszechnie znanym faktem. Tymczasem jeśli oświetlenie LED ma działać wiele lat, wówczas ryzyko miejscowych uszkodzeń oraz starzenia się diod LED spowodowane przez przepięcia jest duże. Ograniczniki przepięć będą ochraniać oświetlenie LED przez wiele lat i mogą odprowadzać nawet setki czy wręcz tysiące przepięć. Obecnie koszt zwykłej oprawy latarni ulicznej z zasilaczem i diodami LED stanowi kwotę około 800-1000 złotych za sztukę. W przypadku przepięcia uszkodzeniu może ulec jednocześnie kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt latarni”.

 

Czytaj również: Stylowa strona nocy

 
Ograniczniki przepięć firmy Citel do zabezpieczania latarni z oświetleniem LED oferowane przez wyłącznego krajowego przedstawiciela ‒ firmę Jean Mueller Polska ‒ stanowią jedynie kilka procent kosztów oprawy, chronią za to jej właściciela przed 100-procentową stratą finansową. Urządzenia te pozwalają znacznie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować duże straty, które wobec braku ograniczników przepięć poniósłby właściciel latarni LED.

Źródło: poloniapr / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 359

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >