Ogród i działka – lista artykułów
Jak dopasować kolor ogrodzenia do elewacji i nawierzchni wokół domu?
Ogrodzenie to pierwszy element, jaki widzimy zbliżając się do posesji. Jego wygląd jest niezmiernie ważny, a jeden z aspektów wpływających na odbiór całości to kolor. Zapytaliśmy eksperta, czym kierować się przy jego wyborze, jakie barwy są obecnie modne i ile kosztuje kolor na specjalne zamówienie.
Ochrona i konserwacja drewnianych mebli ogrodowych przed zimą
Drewno to materiał „z duszą”, przyjazny dla człowieka, ekologiczny i piękny. Dlatego też jest tak chętnie wykorzystywany w tworzeniu ogrodowej architektury i mebli. Ten surowiec będzie służył nam przez lata, jeśli wykonane z niego meble czy altanki odpowiednio zabezpieczymy impregnatami do drewna.
Projektowanie nawierzchni ogrodowych wokół drzew, tak aby rośliny mogły swobodnie rosnąć
Działka pod budowę domu jednorodzinnego ma na swoim terenie drzewa? Doskonale! To świetna okazja do wzbogacenia i urozmaicenia naszej posesji. Przy projektowaniu nawierzchni wystarczy zadbać o wierność kilku zasadom.
Jesienne przekopywanie gleby w ogrodzie i narzędzia, które ułatwią pracę
Przed nami jesienne porządki w ogrodzie i tak ważny zabieg jak przekopywanie gleby. Wpływa on na poprawę jej właściwości i dobrze przygotowuje na nowy sezon. To również dość wymagająca praca, którą wykonamy sprawnie i z przyjemnością, gdy dobierzemy do niej odpowiednie szpadle czy widły.
Minimalizm zen w ogrodzie to estetyczna przestrzeń i naturalne materiały
Architekci i projektanci wnętrz doskonale zdają sobie sprawę, że często mniej znaczy więcej. Planując zmiany w swoim mieszkaniu, również sami, często dążymy do minimalizmu. Co jest w nim takiego przyciągającego? I czy oby na pewno kończy się on za progiem naszego domu? Opowiadamy o tym, dlaczego warto wprowadzić styl zen do swojego ogrodu.
Wrzesień ogrodnika - czyli wiosna w ogrodzie zaczyna się jesienią
Początek września zapowiada nieuchronny koniec lata. O zmianie pór roku przypominają chłodne poranki i wieczory, suchy szelest liści, deszcz i kolor nieba, który, jeśli niebo nie jest spowite chmurami, przechodzi w coraz bardziej wyblakły błękit. Zachodzące w ogrodzie zmiany wymagają intensywnych aktywności – to czas zbiorów plonów warzywnych i owocowych, czas sadzenia i przesadzania, zakładania trawników oraz przygotowywania trawników do przetrwania najchłodniejszej pory roku.
Konserwacja aluminiowych mebli ogrodowych – sprawdź, jak to zrobić!
Zakończenie sezonu letniego to dobry czas na to, by sprawdzić stan mebli ogrodowych oraz odpowiednio je zabezpieczyć. Aluminiowe meble ogrodowe cenione są za znakomitą funkcjonalność, która sprawia, że taka konserwacja to bułka z masłem. Sprawdź, jak należy dbać o meble z aluminium, by mimo upływu czasu wciąż prezentowały się estetycznie.
Mak wschodni (Papaver orientale) - pomarańczowy akcent na rabacie
Mak wschodni jest wieloletnią byliną o niezwykle dekoracyjnych, dużych kwiatach, które posadzone na rabacie będą przyciągały wzrok. Osiąga wysokość 60-90 cm i taką samą szerokość. Z dużego korzenia wyrasta rozeta pierzastodzielnych, dużych liści, które również mają walory dekoracyjne. Łodyga i liście pokryte są szczeciniastym owłosieniem. Dużo mniejsze listki znajdują się na łodydze. Kwitnie wczesnym latem (V-VI) ceglastoczerwone kwiaty z czarnymi plamami u nasady utrzymują się krótko ok 10 dni, po przycięciu powtarzają kwitnienie. Charakterystyczne dla rośliny są torebki nasienne, tzw. makówki oraz drażniące mleczko, które wycieka z rośliny po przecięciu.
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) - idealny kwiat do ogrodów naturalistycznych
Wielosił błękitny jest kępiastą byliną z rodziny wielosiłowatych, dorastającą do 40-80 cm wysokości i 30-45 cm szerokości. Jego drobne fioletowoniebieskie kwiatki z dużymi żółtymi pylnikami zebrane w szczytowe kwiatostany, rozwijają się przez całe lato od VI-VIII na wyprostowanych łodygach. Drobne liście, pierzaste, ciemnozielone przypominają kształtem paprocie. Pochodzi z północnej Azji i Europy. W Polsce występujący w naturalnych warunkach wielosił błękitny jest gatunkiem chronionym, narażonym na wymarcie.
Beton imitujący kamień i drewno w ogrodowych aranżacjach
Rysunek słojów drewna i sęków, faktura doskonale imitująca w dotyku drewno, czy zbliżony do naturalnego kamienia wygląd - wszystkie wymienione cechy posiadają prefabrykaty betonowe, których możemy użyć do budowy nawierzchni, murków, ogrodzeń lub schodów.