Ogród i działka – lista artykułów
Jak urządzić strefę relaksu w małym ogródku przy domu wielorodzinnym
Prywatny zielony azyl? Czemu nie! O własnym skrawku ziemi marzy dziś wielu Polaków. Dlatego mieszkania usytuowane na parterze, które posiadają ogród, stają się coraz bardziej atrakcyjne. W ten sposób można połączyć bowiem komfort życia w mieście z urokami wypoczynku w otoczeniu zieleni. Na urządzenie takiej przestrzeni trzeba jednak mieć pomysł. Co zrobić, aby stała się prawdziwą strefą relaksu, a jednocześnie zapewniała nam prywatność? Podpowiadamy!
Aranżacja hotelowego ogrodu - czym zachwycić gości?
Na popularności zyskuje ostatnio hasło staycation. To połączenie słów stay oraz vacation oznacza w praktyce urlop bez dalekich wyjazdów. W czasach, kiedy wyjazdy zagraniczne stoją pod znakiem zapytania, zaczynamy doceniać piękne miejsca w okolicach naszego domu. To spora szansa dla hoteli i restauracji, w których urlopowicze będą szukać komfortowego i stylowego miejsca na relaks. Jak sprawić, aby goście wracali do nas z przyjemnością?
Podjazd do garażu z zieloną trawą - estetycznie i ekologicznie
Nie zawsze podjazd do przydomowego garażu musi być jednolitą nawierzchnią. Może być też … zielonym dywanem prowadzącym wprost na posesję. Do stworzenia takiej aranżacji doskonale nadają się ażurowe płyty betonowe, w których otworach można posiać trawę.
Huśtawki, zjeżdżalnie, czyli projektowanie placu zabaw dla dzieci z gotowych elementów
Wszyscy zapewne pamiętamy ile radości, dostarczały nam w dzieciństwie spotykane najczęściej na placach zabaw huśtawki. Jeśli akurat nie było ich w pobliżu do bujania, wystarczał osiedlowy trzepak lub zawieszona na gałęziach drzewa lina z przymocowanym siedziskiem. Popularnością cieszyły się również wesołe miasteczka, stacjonarne lub takie, które od czasu do czasu gościły w pobliżu naszego domu.
Jak zaplanować budowę wymarzonego, drewnianego tarasu?
Drewniany taras to wyjątkowa przestrzeń, która umili wolne chwile spędzone na zewnątrz domu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o jego montażu, powinniśmy wiedzieć o kilku kwestiach. Na początku powinniśmy zdecydować jakie wybierzemy materiały, z której strony domu ulokujemy taras i czy powinien być zadaszony. Przedstawiamy argumenty za i przeciw poszczególnych rozwiązań.
Sztuka ogrodnicza - przycinanie żywopłotów i formowanie topiarów
Żywopłoty i topiary o przeróżnych kształtach są piękną ozdobą każdego ogrodu. Żywopłoty są również cenione za dodatkowe funkcje, jakie spełniają dla otoczenia. Przede wszystkim stanowią naturalny ekran odseparowujący prywatność domowników od świata zewnętrznego/. Tłumiąc hałas, zapewniają więcej ciszy w ogrodowym azylu relaksu, chronią też przed wiatrem. Są jednym z naturalnych filtrów powietrza na posesji i są także schronieniem dla ptaków.
Jak ogrodzić posesję, po której biegają psy?
Proste, klasyczne rozwiązania nie wychodzą z mody. Ogrodzenie z metalowych, pionowych profili o regularnym układzie jest opcją doskonale znaną i często wybieraną. Nie tylko urzeka minimalistycznym designem, ale też dzięki odpowiedniemu układowi elementów zapewnia bezpieczną przestrzeń dla dzieci i czworonogów.
Pergola wolnostojąca - swoboda w aranżowaniu ogrodu i strefy odpoczynku
Piękny ogród to wizytówka każdego miłośnika dobrego stylu. Urządzenie go to niemała gratka. Jeszcze większe wyzwanie stanowi ewentualna reorganizacja. Każdy, kto dba o jego architekturę wie, że większość rozwiązań charakteryzuje się małą mobilnością. A nie ma nic cenniejszego niż „powiew świeżości”, nawet we własnym ogrodzie. To właśnie dlatego w cenie są rozwiązania, które mogą zmienić swoje miejsce wraz ze zmianą koncepcji.
Jak dopasować ogrodzenie do estetyki domu i posesji?
Nowoczesny minimalizm, uniwersalna klasyka czy ekskluzywny, rezydencjonalny charakter? Wybierając materiał na ogrodzenie, najczęściej skupiamy się w pierwszej kolejności na tym, jak powinny wyglądać przęsła, brama czy furtka. Nie zapominajmy jednak, że bardzo ważną rolę odgrywają również słupki, na których będą zamocowane. Ten z pozoru niewielki element może całkowicie odmienić wygląd całości. Zobacz, jak zupełnie inaczej to samo przęsło prezentuje się w różnym towarzystwie.
Jak projektować i układać duże nawierzchnie brukowane?
Przy realizacji ścieżki ogrodowej czy małego podjazdu, nie spotkamy się z zagadnieniami, które pojawiają się przy brukowanie dużych powierzchni. Warto wcześniej je poznać i na nie przygotować.