Ogród i działka – lista artykułów
Ogród w nierównym terenie - jak prawidłowo zakładać ścieżki pochyłe
Pochylnie, zwykłe ścieżki i schody ogrodowe wymagają od wykonawcy znacznie więcej wiedzy, umiejętności i pracy niż ogrodowe dróżki układane na płaskim terenie. Temat można podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Każdy z nich wiąże się ze specyficznymi decyzjami i ma specyficzne wymagania.
Pięknotka Bodniera (Callicarpa bodinieri) "Profusion" – krzew o pięknych fioletowych owocach
Pięknotka to średniej wielkości gęsty krzew liściasty, dorastający 2-3 m wys. i podobnej szerokości. Szczególnie ozdobny jesienią, kiedy jego gałązki gęsto pokrywają się drobnymi, intensywnie fioletowymi bądź purpurowymi z perłowym odcieniem owocami w kształcie jagód zebranych w kuliste grona, które utrzymują się do mrozów. Eliptyczne liście matowo zielone do 10 cm dł. jesienią przebarwiają się na żółto. Kwitnie od VII – VIII drobnymi niepozornymi, liliowymi kwiatkami. Pochodzi z centralnych i zachodnich rejonów Chin.
Jeśli wykonujemy taras nad garażem, to pamiętajmy o niezbędnej izolacji dachu
Taras nad garażem czy jakimkolwiek innym pomieszczeniem jest rozwiązaniem tyle popularnym, ile problematycznym. Z jednej strony jest zwyczajnie najprostszym rozwiązaniem pozwalającym na zagospodarowanie dachu garażu przylegającego do budynku mieszkalnego. Z drugiej - owa prostota dotyczy tylko kwestii projektowych i koncepcyjnych.
Prawidłowo położona spoina pomiędzy kostkami brukowymi oraz rodzaje fug
O trwałości i estetyce nawierzchni brukowanej decyduje nie tylko dobór materiału, ale też prawidłowy montaż. Niezbędne jest ścisłe trzymanie się zasad sztuki brukarskiej na każdym etapie prac. Jednym z nich jest fugowanie. Jak szerokie spoiny zastosować i czym je wypełnić podpowiada ekspert.
Beczka na deszczówkę – o korzyściach i prawidłowym doborze elementów
W dzisiejszych czasach dużo się mówi o dbaniu o środowisko, wzrasta bowiem świadomość ekologiczna, przez co wielu ludzi stara się przynajmniej częściowo przejść na odnawialne źródła zasobów, na tyle ile jest to możliwe. Beczka na wodę/deszczówkę to świetny sposób na promowanie tego typu działań. W niedługim czasie stanie się ona standardem w wyposażeniu przydomowego ogrodu.
Jesienne klejnoty w ogrodzie – astry bylinowe (marcinki)
Astry (Aster dumosus, A. novae-angliae, A. novi-belgii i inne) należą do najtrwalszych jesiennych bylin. Ten rodzaj liczy ok 250 gatunków i kilkaset odmian. Niskie, karłowate sięgają do 20 cm wys. Natomiast odmiany wysokie, takie jak nowobelgijskie i nowoangielskie sięgają od 100 – 150 cm. Są nie tylko łatwe w uprawie ale wyjątkowo piękne i atrakcyjne. Zwiastują jesień i o tej porze roku, zachwycają wielością kolorów i odcieni (od bieli przez róż i lila po krwistą czerwień, rubin i fiolet ) Nazwa kwiatów pochodzi od starogreckiego ἀστέρı (astéri), czyli gwiazda i nawiązuje do kształtu koszyczka kwiatowego.
Nierówny teren wokół domu - kiedy lepsze będą schody, a kiedy pochylnia?
Dobrze zaprojektowany i wykorzystujący nierówności terenu budynek może być tańszy od zbudowanego na płaskiej działce, a odpowiednio wykorzystane walory terenu pozwolą na uzyskanie naprawdę atrakcyjnego otoczenia budynku. Wiąże się to jednak z kilkoma decyzjami, które należy podjąć.
Dalia (Georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu
Dalia (Dahlia), georginia – piękny kwiat z rodziny astrowatych, pochodzący z Meksyku i Gwatemali do Europy został sprowadzony w XVIII w. Jej popularna u nas nazwa georginia pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika. Jest jednym z tych kwiatów, które od lat kojarzą się z polskim, wiejskim, przydomowym ogródkiem. Przez lata był mało doceniany. W ostatnim czasie odkryty również w nowoczesnych aranżacjach ogrodowych, gdyż różnorodność kolorów i kształtów kwiatów pozwala na tworzenie ciekawych i efektownych kompozycji.
Ekologiczna kostka antysmogowa - czy może pomóc w oczyszczaniu powietrza?
Problem zanieczyszczonego powietrza coraz poważniej odbija się na stanie zdrowia mieszkańców aglomeracji miejskich i nie tylko. Obecny w smogu ozon stanowi powszechną przyczynę dolegliwości układu oddechowego. Ze względu na skalę zjawiska, niezbędne jest podejmowanie działań, także dość niekonwencjonalnych, służących ograniczeniu emisji spalin. Do takich przedsięwzięć należy wykorzystanie w inwestycjach budowlanych kostek brukowych lub płyt o specjalnych, proekologicznych właściwościach.
Czym wykończyć nawierzchnię - zalety granitu naturalnego w aranżacjach posesji i przestrzeni miejskich
Przy wyborze materiałów budowlanych często zastanawiamy się, czy będą one trwałe i posłużą na lata. Czy marka sprosta naszym oczekiwaniom, a gwarancja producenta jest wiarygodna? A przede wszystkim – czy materiał, który wybieramy z natury jest odporny i nadaje się do wykończenia przestrzeni wokół domu, ale i wnętrza. Dlatego eksperci marki Granit Naturalny postanowili wyjść naprzeciw najczęściej pojawiającym się faktom i mitom dotyczącym surowca, jakim jest granit naturalny.