Ogród wertykalny - czym jest i jak go pielęgnować?

Ogród wertykalny - czym jest i jak go pielęgnować?

Wiszący ogród Semiramidy w Babilonie podobno był niezwykle piękny i stanowił cud świata. Dziś, niektórzy z nas mogą pozwolić sobie na zielony ogród przed domem, posesją. Za to mało kto wie, że jeśli ma nieco przestrzeni w domu, może założyć sobie pionowy ogród czyli tzw. ogród wertykalny. Czym dokładnie są i gdzie się sprawdzą ogrody wertykalne? Jakie są zalety grodu wertykalnego? Jakie kwiaty zobaczymy w ogrodzie wertykalnym? Jak pielęgnować te wyjątkowe zielone ściany? Czytaj dalej

Czym jest wertykalny ogród i gdzie go stosować?

Obcowanie z naturą ma z pewnością zbawienny wpływ na człowieka. Jeśli nasza przydomowa przestrzeń nie jest zbyt duża, ale dysponujemy np. balkonem, tarasem lub odpowiednio dużą ścianą, możemy założyć ogród wertykalny. Taka wyjątkowa zielona ściana pasuje niemal do każdego wnętrza - biura, przestrzeni publicznej, na zewnątrz budynku, na ściany wewnątrz domu. Cała konstrukcja ogrodu wertykalnego może zdobić np. ścianę nośną w domu i ją wyeksponować. Może też być wspaniałą ozdobą wnętrza biur. Można ją także zamontować jako dodatkową ozdobę do ogrodu i wykorzystać do tego np. drewniane palety. Może być to konstrukcja jednolita lub mieć ułożone poszczególne moduły obok siebie.

 

Ogród wertykalny - czym jest i jak go pielęgnować?

 

Czytaj również: Co warto wiedzieć o czynnościach w ogródku uprawnym?

 

Wiemy, gdzie się sprawdzi, ale czym tak naprawdę jest? Zieloną ścianę charakteryzuje pionowa roślinna instalacja, o dowolnym kształcie i powierzchni. Może posiadać odrębne donice lub stanowić jednolitą formę. Do takiej zielonej ściany stosuje się zazwyczaj sadzonki o niewielkiej bryle korzeniowej i można zlecić jej wykonanie specjalistycznej firmie lub zbudować samemu. Cechą charakterystyczną jest też zastosowanie odpowiedniego źródła wody. Zazwyczaj ogród wertykalny ma system nawadniania, który dostarcza do roślin odpowiednią ilość wody i składników odżywczych. Nawadnianie może przebiegać w obiegu zamkniętym (który musimy sami uzupełniać) lub otwartym (stałe źródło i odpływ).

 

Zalety ogrodów wertykalnych

Ogród wertykalny najlepiej sprawdza się tam, gdzie obecność żywych roślin może dobrze wpływać na nasze samopoczucie. Zielone ściany są nie tylko piękne i estetyczne, posiadają nowoczesny design, ale przede wszystkim zaspokajają naszą potrzebę obcowania z naturą w czystej postaci. Bujna roślinność wprawia w dobry nastrój, relaksuje, pobudza naszą kreatywność, koncentrację oraz produktywność. Zielona ściana ma też funkcje izolacyjne, pełniąc rolę izolacji akustycznej. Z innych zalet warto wspomnieć, że rośliny oczyszczają nie tylko atmosferę w miejscu, w którym się znajdują. Znacznie podnoszą one także jakość powietrza oraz wilgotność powietrza, dzięki czemu nie tylko niwelują smog i inne szkodliwe gazy, ale dzięki nim lepiej oddychamy, widzimy i czujemy się idealnie. A to chyba najlepsza rekomendacja. 

 

Domowy ogród wertykalny i pielęgnacja ogrodów

Zakładając domowy ogród pionowy, warto wiedzieć, jakie rośliny można stosować. Świetnie sprawdzą się rośliny pnące, ozdobne trawy czy mech. Można też stosować różnego rodzaju kwiaty jak anturium, skrzydłokwiat czy begonie. Tak naprawdę to, jakie rośliny użyjemy, zależy do naszej wyobraźni, projektu oraz możliwości odpowiedniego nawadniania.

 

By zapewnić odpowiednią pielęgnację ogrodu, należy pamiętać o kilku zasadach. Zielona ściana potrzebuje sporo światła, nie tylko z okna, ale przyda się także dodatkowe światło rozproszone od frontu. Podstawą jest także właściwe nawadnianie lub fertygacja (nawadnianie wraz z nawożeniem). Co jakiś czas należy też opryskiwać liście wodą i odżywkami do liści, czyszczenie liści wilgotną szmatką. Przyda się zraszanie roślin wywarami ekologicznymi, chroniącymi przed chorobami i szkodnikami. Raz na pół roku zrób również przegląd systemu nawadniania i samych roślin. Pamiętaj też o ich systematycznym przycinaniu, aby kompozycja nie zaczęła wymykać się spod kontroli.

 

Odpowiednio pielęgnowany, ogród wertykalny będzie stanowił twoją dumę i radość, a przez wzgląd na jego szereg zalet, zdecydowanie polecamy go założyć.

 

Czytaj również: Róże, królowe ogrodów sadzimy jesienią - jak prawidłowo przeprowadzić prace krok po kroku

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 284

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >