Ogrody zimowe - chwilowa moda czy genialny pomysł?

Ogrody zimowe - chwilowa moda czy genialny pomysł?

Kto z nas nie marzył o przeszklonym salonie połączonym z ogrodem? Kto nie marzył o romantycznej kolacji przy świecach przy świetle księżyca? Ostatnio trendem stało się budowanie ogrodów zimowych. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Co to w ogóle jest i ile wspólnego ma z normalnym ogrodem? Czytaj dalej

 

Ogród zimowy jest nad wyraz ciekawą konstrukcją architektoniczną. W swoim wnętrzu zbliża człowieka do natury. Przebywający w ogrodzie zimowym czuje się jakby przebywał na zewnątrz, gdyż rośliny i promienie słoneczne są na wyciągnięcie ręki przy jednoczesnym przebywaniu we wnętrzu.

 

 

Konstrukcja ogrodu zimowego

Podstawą w tym wypadku jest fundament betonowy. To na nim opiera się cała konstrukcja. Z tego względu najlepiej zaplanować budowę ogrodu zimowego podczas projektowania i budowy domu.

 

Wiadome jest, że taka konstrukcja musi być solidna, aby ogród zimowy był odporny na oddziaływania warunków atmosferycznych, np. wytrzymał silne podmuchy wiatru czy ciężar śniegu.

 

Czytaj również: Jak zatrzymać lato przez cały rok? 

 

W pierwszych latach i początkowych fazach rozwoju tego typu konstrukcji do budowy używano stali. Nie było to jednak idealne rozwiązanie. Stal ze względu na ogromny ciężar wymagała solidnej podstawy i fundamentów.

 

Obecnie do budowy stosuje się różne materiały. Drewno, które jest naturalnym materiałem jest dobrym izolatorem termicznym i wygląda estetycznie. Są jednak także minusy. Drewno wymaga stałej konserwacji. Drewno jest także mniej wytrzymałe, z tego też względu konstrukcja musi być grubsza i masywniejsza. Jednak i tutaj mamy drugą stronę medalu, gdyż mocniejsza konstrukcja daje człowiekowi poczucie większego bezpieczeństwa.

 

 

Aluminium jest sztywne i wytrzymałe, podobnie jak drewno wygląda bardzo estetycznie. Aluminium jest odporne na korozję, dlatego nawet duża wilgotność pomieszczenia nie wpłynie na jego destrukcję. Do ich malowania używa się lakieru, który jest bardzo trwały. Na pewno jest to materiał dużo zimniejszy niż drewno, dlatego trzeba stosować dodatkowy profil izolacyjny. Niektórzy podają, że minusem jest rozszerzalność temperaturowa tego materiału. Jednak tak naprawdę, nie jest to jakoś zauważalne, gdyż zmiany temperatur i powierzchnia nie są duże. Można rzecz, że zmiany są  wręcz minimalne.

 

Konstrukcja z PCV jest na pewno tania. Jest też dobrym izolatorem termicznym. Jest to jednak materiał nietrwały, który łatwo ulega odkształceniom. PCV nie jest wytrzymałe, dlatego też jego powierzchnia musi być większa niż aluminium, lub wzmocnione. Materiał ten potrafi szarzeć i przez to wygląda mało estetycznie.

 

Czytaj również: Ogród zimowy z widokiem na zimę

 

Ściany w ogrodzie zimowym powinny być zrobione ze szkła o wysokiej przejrzystości. W sumie takie jest cel tego budynku. Poza tym ściany muszą być szczelne i wytrzymałe.

 

Dach powinien posiadać dobry system odwodnienia, oraz powinien być ustawiony pod takim kątem, aby śnieg nie spowodował jego zawalenia.

 

 

Połączenie domu i ogrodu

Ogród zimowy to niepowtarzalne miniaturowe środowisko naturalne. Pomieszczenie te łączy dom i ogród. Można tam cieszyć się wschodem słońca, zjeść kolację przy świecach, stworzyć mikroklimat dzięki roślinom egzotycznym. Dzięki odpowiednio zaplanowanemu i urządzonemu ogrodowi zimowemu miejsce to staje się wyjątkowym miejscem dla całej rodziny. Jest to miejsce gromadzące ciepło dla całego domu, co za tym idzie zapotrzebowanie na energię jest mniejsze.

 

 

Ogrzewany czy nieogrzewany, dobudówka czy wolnostojący… oto jest pytanie!

Wszystko zależy od tego, do czego ma służyć nam to pomieszczenie. Czy będzie to zielony salon, czy może miejsce do pracy… czy będziemy chcieli korzystać z niego przez cały rok, czy tylko sezonowo. Ogród zimowy może być połączony z domem, może być jednak wolnostojącą budowlą.

 

Ogrody zimowe mogą być ogrzewane, wówczas przy połączeniu z pokojem stanowią dodatkowy, szklony pokój. Zdarza się jednak, że ogród zimowy jest oddzielony od części mieszkalnej, nie jest ogrzewany i stanowi zimą jedynie dodatkową izolację termiczną ściany, na której się znajduje.

 

Czytaj również: Ogród zimowy w zamian za salon

 

Jeżeli zdecydujemy się na ogród zimowy ogrzewany musimy także zdecydować się na rodzaj ogrzewania. Co więc wybrać? Elektryczne? A może wodne? Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj ogrzewanie podłogowe. Można także użyć klimatyzatora, jest to jednak kosztowne rozwiązanie.

 

Bardzo ważną rolę w ogrodzie zimowym stanowi wentylacja. Nie można o niej zapomnieć, gdyż odpowiednia ilość świeżego powietrza jest niezbędna do naszego funkcjonowania. W ciepłe dni nie ma z tym problemu – wystarczy otworzyć okna. Jednak podczas mroźnej zimy może okazać się to niedobrym rozwiązaniem. Warto więc zainwestować w wywietrzniki.

 

 

Budowa od strony prawnej

W świetle prawa (zob. rt. 29 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, Dz. U. z 2007 r. Nr 191, poz. 1373, tekst ujednolicony Dz. U. z 1994 r. Nr 89, poz. 414) jeżeli powierzchnia ogrodu zimowego nie przekracza 25m2 nie potrzeba mieć zezwolenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie można mieć na działce więcej niż dwóch takich obiektów na 500m2 powierzchni działki.

 

 

Zalety ogrodu zimowego

Nie można powiedzieć, że ogród zimowy jest jedynie dziwnym „widzimisię” jedynie na ludzi bogatych. Bez wątpienia taka konstrukcja poprawia wizualnie architekturę budynku przez swój ciekawy wygląd. Jest to niesamowity komfort przebywania z roślinami przez cały rok. Rośliny dzięki procesowi fotosyntezy produkują duże ilości tlenu, co za tym idzie nasz dom jest bardzo dobrze natleniony. Dzięki ogrodowi zimowego możemy osiągnąć w naszym domu specyficzny mikroklimat. Jest on też dobrym izolatorem, przez co bilans ciepły budynku jest bardziej korzystny. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 589

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >