Ogrzewanie kominkowe - Wady i Zalety

Ogrzewanie kominkowe - Wady i Zalety

Jak każdy może sobie wyobrazić, podstawowym medium dostarczanym do budynku mieszkalnego jest ciepło. Bez odpowiedniej temperatury wewnątrz naszego domu nie jest praktycznie możliwe życie jego mieszkańców, tym bardziej jeśli żyjemy w takim klimacie jaki panuje w Polsce, gdzie ilość dni grzewczych jest stosunkowo duża. Poniżej zastanowimy się jak jeden z wariantów ogrzewania naszego domostwa, tj. ogrzewanie kominkowe wypada na tle innych źródeł ciepła, oraz jak wygląda kwestia finansowa takiego rozwiązania. Czytaj dalej

 

Przy każdym nowo budowanym obiekcie, inwestor musi podjąć kluczową decyzję odnoszącą się do sposobu ogrzewania swojego domu. Czy ma to być ogrzewanie centralne, czy miejscowe oraz jakim paliwem będzie owo ogrzewanie zasilane. Podjęte na tym etapie decyzje mają później kluczowe znaczenie w ilości, rodzaju oraz kosztach poniesionych nakładów inwestycyjnych.

Przy obecnym poziomie rozwoju technologicznego materiałów budowlanych, które mają coraz to lepsze parametry cieplne i izolacyjne, nasze domy wymagają coraz to mniejszych nakładów energetycznych niż te budowane we wcześniejszych latach. Z uwagi na powyższy fakt, coraz więcej ludzi decyduje się na ogrzewanie kominkowe jako jedyne źródło ciepła w ich domach. Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają również na podpięcie naszego kominka do instalacji centralnego ogrzewania, lub choćby rozprowadzenie ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń w budynku. Wszystko to dodatkowo podnosi atrakcyjność takiego rozwiązania.


Tak więc omówmy po trochu zalety i wady jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie w kwestii ogrzewania naszego domu. Jeśli nie będziemy podpinać kominka do instalacji centralnego ogrzewania możemy uniknąć kosztów z wykonywaniem takowej instalacji. Dodatkowo jeśli decydujemy się na ogrzewanie miejscowe uzyskujemy wysoką sprawność przekazywania ciepła, gdyż unikamy strat w transporcie obiegowym medium które ogrzewa pomieszczenia. Ciepło wytwarzane jest na miejscu i od razu ogrzewa pomieszczenie.

 

 

Czytaj również: Rozpalaj ogień w kominku przy pomocy ekologicznego brykietu!


Kolejnym aspektem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest samo umiejscowienie kominka, który sam w sobie może być ciekawym elementem aranżacji wnętrza budującym klimat pomieszczenia, oraz dodatkowo nie musimy wygospodarowywać miejsca na kotłownie, zyskując tym samym na powierzchni mieszkalnej budynku. Ostatnimi zaletami takiego rozwiązania są niska awaryjność i nieduża ilość problemów eksploatacyjnych wynikająca z prostoty wybranego rozwiązania grzewczego. Oczywiście ma to ewidentne przełożenie w późniejszych kosztach jakie ponosimy na naprawy i wymiany niezbędnych systemów w budynku.


Oczywiście żadne rozwiązanie nie jest pozbawione, wad. Tak więc i w tym systemie musimy je wymienić, aby przyszły inwestor miał pełen pogląd na omawiane zagadnienie. Pierwszą sprawą jest ograniczenie powierzchni mieszkalnej pomieszczenia w którym znajduje się kominek oraz paliwo niezbędne do jego zasilania. Kolejna sprawa to zabrudzenia powietrza oraz powierzchni wokół kominka, powstające w wyniku potrzeby ciągłego manualnego dostarczania paliwa, oraz produktów spalania które zawsze mogą się wydostać do pomieszczenia. Ostatnią kwestią jest brak automatyki i sterownia oraz niebezpieczeństwo eksploatacji które również na dłuższą metę mogą być bardzo uciążliwe lub wręcz zagrażające życiu.

 

Czytaj również: Jaki wybrać komin do kominka?

 


Jak widać po powyższych argumentach, nie ma idealnego rozwiązania dlatego każdy powinien indywidualnie zastanowić się na problemem i wybrać opcje najbardziej dla niego odpowiednią.

 

Artykuł utworzony przez
firmę świadczącą usługi hydrauliczne od 1989 roku
Źródło: usługi hydrauliczne / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 195

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >