Ogrzewanie podłogowe – innowacyjne rozwiązanie z myślą o ciepłym domu.
Nowe technologie przyczyniają się do zwiększenia komfortu życia, a poprawa warunków mieszkalnych ma również bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań jest ogrzewanie podłogowe, które coraz częściej jest montowane zarówno w domach wolnostojących, jak i mieszkaniach. Czy rzeczywiście warto zastosować taką innowację i czy faktycznie przyczynia się ona do poprawy jakości życia? Żeby odpowiedzieć, trzeba poznać specyfikację tej metody ogrzewania domu.
Czytaj dalej
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze i jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania budynków przy użyciu grzejników. W zależności od potrzeb, tą nową technologią można całkowicie zastąpić zwykłe grzejniki albo zastosować ją jako ogrzewanie uzupełniające. Zanim jednak przystąpi się do montażu należy zdecydować, jaki rodzaj ogrzewania podłogowego będzie najodpowiedniejszy, a do wyboru jest:
-
ogrzewanie podłogowe elektryczne,
-
ogrzewanie podłogowe wodne.
Ogrzewanie elektryczne polega na umieszczeniu pod podłogą specjalnych kabli grzewczych, a regulacja temperatury odbywa się za pomocą czujnika i termostatu. Pod wpływem prądu elektrycznego, instalacja rozgrzewa się i oddaje ciepło przez podłogę.
Ogrzewanie wodne polega na ogrzewaniu podłogi za pomocą wody o temperaturze 50 stopni Celsjusza, która przepływa przez instalację grzewczą. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest jego integracja ze wszystkimi źródłami energii: kotłami elektrycznymi, gazowymi i olejowymi, pompami ciepła oraz kolektorami słonecznymi (solarami). Montaż takiego rodzaju ogrzewania jest polecany w przypadku budynków, które posiadają centralne ogrzewanie.
Ogrzewanie podłogowe – zalety takiego rozwiązania
Tak jak wiele innowacyjnych rozwiązań, również ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Do najważniejszej z nich należy komfort użytkowania, który jest efektem ciepłej podłogi.
Dla wielu osób, które decydują się na montaż ogrzewania podłogowego ogromną zaletą jest niewidoczna instalacja. Dzięki temu, że jest ona zamontowana pod podłogą, a na ścianach nie ma grzejników, zyskuje się dodatkowe miejsce np. na wygodne ustawienie mebli w salonie.
Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierne rozchodzenie się ciepła w całym pomieszczeniu, przeciwnie do wnętrz, w których są zamontowane zwykłe grzejniki.
Ogrzewanie podłogowe to również korzyści dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców domu. Tego rodzaju instalacje zapewniają najlepszy, optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu, przyjaźnie odczuwalnej przez człowieka. Ciepła podłoga to również brak mokrych plam np. na posadzce w łazience, co chroni przed poślizgnięciem się i niebezpiecznym upadkiem.
Rezygnacja z kaloryferów na ścianach to także mniejsze osadzanie się kurzu na meblach, ponieważ jego drobiny unoszą się zaledwie kilka centymetrów nad powierzchnią ciepłej podłogi.
Czytaj również: Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania domu?
fot. pixabay
Dla kogo ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe to idealne rozwiązanie w wielu przypadkach. Jest to doskonała alternatywa dla alergików, którzy będą mniej narażeni na działanie unoszącego się w powietrzu kurzu i roztoczy, w przeciwieństwie do pomieszczeń ogrzewanych tradycyjnymi grzejnikami. Warto też zdecydować się na taką innowację w przypadku podłóg pokrytych płytkami, ponieważ bardzo dobrze przewodzą ciepło i jeśli są ogrzewane, to zapewniają wysoki komfort już w momencie, kiedy się na nich stanie.
Ogrzewanie podłogowe pod drewnianą podłogą i panelami laminowanymi
Wiele osób, które posiadają drewniane podłogi albo wyłożone panelami laminowanymi, zadaje sobie pytanie, czy powinny zdecydować się na ogrzewanie podłogowe i czy pod jego wpływem posadzka nie ulegnie zniszczeniu.
W przypadku paneli laminowanych można zastosować takie rozwiązanie, ale tylko w sytuacji, gdy pozwala na nie producent materiałów podłogowych. Bardzo ważne jest też przestrzeganie innych podstawowych zasad:
-
rury instalacji grzewczej muszą znajdować się na odpowiedniej głębokości pod powierzchnią posadzki, czyli zalecanej przez producenta paneli;
-
stosując podkład pod panele inny, niż sugeruje ich producent, należy upewnić się, że można go użyć wraz z ogrzewaniem podłogowym.
Podobne reguły dotyczą materiałów drewnianych, w przypadku których chce się zastosować ogrzewanie podłogowe. Aby było to możliwe, konieczne jest:
-
wybranie drewna o niskim współczynniku skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej. Tymi właściwościami charakteryzuje się m.in. dąb, merbau, tek, iroko oraz deski dwu- i trójwarstwowe;
-
układanie drewna na podłodze, którego grubość nie przekracza 1,5 cm. W przeciwnym razie ograniczone będzie przekazywanie ciepła oraz powstanie ryzyko pojawiania się większych szczelin między deskami;
-
używanie elastycznych klejów do montażu desek;
-
odpowiednie zabezpieczenie posadzki np. za pomocą olejowania.
Przestrzeganie wymienionych zasad daje gwarancję, że pomimo ogrzewania podłogowego, drewno oraz panele laminowane zachowają trwałość i estetyczny wygląd przez długie lata.
Jeśli planujesz montaż ogrzewania podłogowego w swoim domu, to wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz tutaj:
https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/ogrzewanie-podlogowe,a2061.html
Czytaj również: Jaki podkład pod ogrzewanie podłogowe?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 147 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, klinkier to doskonały materiał do dekoracji ścian, który zachwyca swoją trwałością i elegancją. Możliwości aranżacyjne tego materiału są nieog...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re...
- Budowa stalowej hali Liczba postów: 17 Grupa: Moja budowa A sądzicie że rozwiązanie w postaci stali zimno giętej jest lepsze od standardowych spawanych elementów. Ostatnio coraz częściej wszystkie budynki modułowe robi...
- Jakich narzędzi do pracy potrzebuje mechanik Liczba postów: 38 Grupa: Budowa i re... Jeżeli szukacie mechanika z Trójmiasta i okolic to polecam zajrzeć na https://amserwis.pl/. Nie mają sobie równych szczególnie w kwestii turbosprężarek.
- Markiza z czujnikiem wiatru i słońca Liczba postów: 51 Grupa: Budowa i re... Markizy to doskonałe rozwiazanie, w szczególności kiedy są wodoszczelne. Polecam modele http://rolety-piogal.pl/markizy.html