Ogrzewanie podłogowe – moda czy przemyślana decyzja?

Ogrzewanie podłogowe – moda czy przemyślana decyzja?

Ostatnimi czasy bardzo modne stało się montowanie systemu ogrzewania podłogowego. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Czy jednak opłacalne? Wiele osób rezygnuje z tradycyjnego ogrzewania na rzecz podłogowego? Czym się kierują? Postaramy się przedstawić czym w ogóle jest ogrzewanie podłogowe, jakie są jego zalety i czy montaż tego systemu we własnym domu ma sens!

 

Po pierwsze OSZCZĘDNOŚĆ

Ogrzewanie podłogowe jest bez wątpienia ekonomiczne! Dlaczego? To całkiem proste… ciepło rozchodzi się równomiernie od całej powierzchni podłogi ku sufitowi. W normalnym, grzejnikowym ogrzewaniu pojawia się tutaj pewien problem. Ciepłe powietrze jest lżejsze i unosi się ku górze.

 

Czytaj również: Niskotemperaturowe kolektory

 

Ze względu na wysokość montażu grzejników dolne partie pomieszczenia nie są odpowiednio dogrzane. Stosując ogrzewanie podłogowe można łatwo uniknąć tego problemu.  Nawet zmniejszona temperatura o 2 stopnie sprawi, że komfort w pomieszczeniu będzie taki sam.

 

 

Nie są to może duże liczby. Straty ciepła zależą od różnic temperatur między wnętrzem domu a otoczeniem. Jeżeli ta różnica się zmniejszy, zmniejszą się także rachunki. Jednak nie spodziewajmy się cudów.

 

Czytaj również: Wydajny grzejnik o nowoczesnym designie

 

Istnieje jednak także druga strona medalu. Oszczędzamy nie tylko dzięki mniejszej utracie ciepła. Niższa energia potrzebna do ogrzania wody również może wpłynąć na niższe rachunki. Temperatura podłogi  to około 26 stopni, a więc temperatura czynnika grzewczego to około 30-35 stopni. Przy pompach ciepła i kotłach kondensacyjnych taka temperatura jest idealna. Wówczas mamy najlepszą wydajność pracy.

 

 

Po drugie WZGLĘDY PRAKTYCZNE

Bez wątpienia system ogrzewania podłogowego ułatwia codzienne prace i porządki. Świeżo umyta podłoga podgrzewana wysycha bardzo szybko i równomiernie. Takie ogrzewanie radzi sobie także świetnie z wilgocią.

 

Ogrzewanie podłogowe możemy podzielić na dwa typy: zasadnicze, które jest jedynym źródłem ogrzewania w pomieszczeniu, a także uzupełniające, w którym oprócz podłogi znajdują się także grzejniki. W tym pierwszym przypadku aranżacja pomieszczenia jest dużo łatwiejsza. Brak kaloryferów daje nam ogromną  swobodę. Choć i tutaj pojawiają się problemy. Podłoga zasłonięta dywanami czy meblami ma mniejszą wydajność niż ta odkryta.

 

Czytaj również: Ozdobne i wydajne grzejniki

 

Sprzedawcy tych systemów są także zdania, że ogrzewanie podłogowe zmniejsza ilość kurzu w mieszkaniu poprzez jego mniejszą cyrkulację. Na pewno niższa temperatura grzania sprawia, że kurz nie unosi się tak intensywnie, jednak powierzchnia grzewcza jest o wiele większa. Z tego też względu ciężko jednoznacznie ocenić czy taki typ podłogi jest idealnym rozwiązaniem dla alergików.

 

 

Po trzecie MONTAŻ NA WAGĘ ZŁOTA

Jest to bardzo ważny punkt. Źle założone ogrzewanie podłogowe może okazać się wielkim problemem. Bez starannego wykonania prac możemy nie uzyskać wymaganego efektu, co będzie bardzo kłopotliwe. Dlaczego? Ponieważ naprawa skutków może być trudna i kosztowna.  Warto o tym pomyśleć na etapie budowy domu, gdyż taki system montuje się „na mokro” (na rurach i kablach wykonuje się wylewkę betonową). Podłoże także musi być idealnie poziome – szczególnie jeżeli mamy do czynienia z wodnym ogrzewaniem podłogowym. W przeciwnym razie może dochodzić do pękania poszczególnych warstw.

 

 

Końcowe spostrzeżenia

Podczas zastosowania ogrzewania podłogowego rozkład temperatur w pomieszczeniu jest dosłownie idealny. Może okazać się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Jest bardzo praktyczne. Wygląda bardzo estetycznie i ułatwia aranżację pomieszczenia, ponieważ jest praktycznie niewidoczne, trzeba jednak pamiętać, aby podłoga była zasłonięta w jak najmniejszym stopniu – zwiększy to jej wydajność. Naprawienie źle wykonanej instalacji jest bardzo kosztowne i trudne.

 

Czytaj również: Systemy grzewcze oparte na konwekcji

 

Podłogowe ogrzewanie to na pewno luksus! Jeżeli ktoś buduje dom i stoi przed dylematem nie powinien się wahać. Takie rozwiązanie na pewno posiada więcej zalet niż wad! Jeżeli jednak stoisz przed decyzją remontu domu… może lepszym rozwiązaniem będzie dobre ocieplenie domu niż wymiana całej instalacji.

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 484

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >