Ogrzewanie sufitowe i ścienne idealne dla alergików

Ogrzewanie sufitowe i ścienne idealne dla alergików

Modne od dłuższego czasy ogrzewanie połogowe, to tylko jeden z rodzajów ogrzewania płaszczyznowego. Należą do niego także ogrzewanie sufitowe i ścienne. Czym charakteryzują się tego typu instalacje, jakie zalety płyną z ich montażu i dlaczego stanowią dobre rozwiązanie dla alergików? Czytaj dalej

 

Cechy wspólne ogrzewanie sufitowego i ściennego


Przede wszystkim, w obu wypadkach możemy zastosować różne rodzaje instalacji. Mogą być to systemy zasilane np. energią elektryczną bądź wodą. Ich cechą wspólną jest także sposób, w jaki ciepło emitowane jest do pomieszczeń – dzieje się to na drodze promieniowania. W obu przypadkach w lokalach panuje równy rozkład temperatur w pionie, czyli pomiędzy ścianą a podłogą. Dodatkowo unikamy mocowania grzejników, a w okresie letnim ogrzewanie takie może posłużyć do chłodzenia pomieszczeń. Użytkownicy obu systemów nie mają bezpośredniego kontaktu z płaszczyzną grzania – inaczej niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego – dlatego ich temperatury mogą być znacznie wyższe niż w popularnej podłogówce. Dodatkowo są to rozwiązania pozwalające na ograniczenie kosztów ogrzewania, co wynika z faktu, że temperatura powietrza, która zapewni nam komfort cieplny przy danym rozkładzie temperatur, może zostać w tym wypadku nieco obniżona. Płaszczyzna sufitu emitującego ciepło jest także niczym nieograniczona – podobnie jest też w przypadku ścian z zamontowanymi elementami grzejnymi, choć tutaj należy zawczasu określić aranżację pomieszczenia, by nie dopuścić do braku możliwości oddawania ciepła do otoczenia.

 

Czytaj również: Wydajności instalacji solarnych

 

W trosce o zdrowie alergika


Dlaczego tego typu systemy ogrzewania idealnie nadają się dla osób cierpiących na alergię? Główną tego przyczyną jest fakt, że ogrzewają one pomieszczenia na drodze promieniowania, ograniczając jednocześnie zjawisko konwekcji, czyli krążenia powietrza, któremu towarzyszy także unoszenie się kurzu oraz innych alergenów. Jest ono najbardziej ograniczone w przypadku ogrzewania sufitowego, gdzie ruchy konwekcyjne niemal w ogóle nie występują.

Dzięki zastosowaniu omawianych rodzajów ogrzewania nie dochodzi również do dodatniej jonizacji powietrza nieprzyjemnej dla człowieka. Nie jest ono również tak suche, jak w przypadku korzystania z tradycyjnych systemów, co wynika z faktu, że jego temperatura może zostać obniżona, jednak bez odczuwalnej dla nas różnicy. Dodatkowo nagrzewające się płaszczyzny ścian czy sufitu osuszają je, nie dopuszczając tym samym do rozwoju szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Należy także nadmienić, że rezygnując z klasycznych grzejników będących nieodłącznym elementem typowych systemów grzewczych, nie spotykamy się ze zjawiskiem buchającego z nich, ciepłego powietrza. To z kolei pozwala uniknąć wielu dolegliwości ze strony układu oddechowego, jak np. wysuszenia błon śluzowych gardła i nosa czy drapania w gardle. Dodatkowo omija nas problem gromadzącego się na kaloryferach brudu i kurzu, który spiekany pod wpływem wysokiej temperatury, ulega rozkładowi na szkodliwe dla zdrowia substancje.

 

Czytaj również: Ogrzewanie domu gazem LPG

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Castorama.pl

 


Źródło: Castorama.p / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19439 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 312

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >