Okna – lista artykułów

Systemy okien tarasowych - jak wybrać rozwiązanie najlepsze dla nas?

W pandemii zaczęliśmy marzyć o przestronnych mieszkaniach z własnym kawałkiem zieleni, na którą można spoglądać o każdej porze roku. Te marzenia przełożyły się na sytuację na rynku nieruchomości. Każdy balkon i taras stał się luksusem, a ceny działek i domów wzrosły. Sezon budowlany w pełni. Czas zatem przełożyć marzenia na rzeczywistość. Aby cieszyć oko pięknymi widokami, trzeba już na etapie snucia planów pomyśleć o oknach. Jakie są okna naszych marzeń?

Praktyczne porady przed zakupem nowych okien

Okna PCV, drewniane czy aluminiowe? To jedno z pierwszych pytań, na które muszą sobie odpowiedzieć osoby stojące przed zakupem stolarki otworowej. W dalszej kolejności decydujemy o kolorze profilu, dobierając go do stylu wnętrza i wykończenia elewacji. Zdarza się, że pytamy również o to, czy szyby spełniają podwyższone wymagania pod względem energooszczędności. Tymczasem schowane w profilu okucia okienne nie są elementem, któremu poświęcamy zbyt dużo uwagi. Mając jednak na względzie fakt, że zakupu czy wymiany okien nie dokonujemy zbyt często, warto przyjrzeć się temu jaki „silnik” kryje się pod maską. Okucia odpowiadają za otwieranie i zamykanie okien, a więc w dużej mierze wpływają na nasze odczucia związane z komfortem użytkowania i mogą często przesądzać o stopniu zadowolenia z dokonanego zakupu.

Czas na zmiany! Najważniejsze informacje na temat wymiany okien

W końcu możemy powiedzieć to głośno – nadeszła wiosna! Coraz dłuższe i cieplejsze dni zachęcają, by schować do szafy grube swetry oraz wziąć się za gruntowne, sezonowe porządki. A skoro sprzątanie, nie może zabraknąć punktu obowiązkowego: mycia okien. To dobry moment, by przyjrzeć się dokładnie nie tylko smugom na szybach. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące oznaki wskazujące na to, że pora na wymianę stolarki okiennej, nie zwlekaj. W końcu wiosna to także najlepszy czas na generalny remont!

Wymiana starych okien i drzwi balkonowych na nowoczesną stolarkę - korzyści energooszczędne i komfort użytkowania

Około 80% budynków w Europie zbudowano jeszcze w latach 70. i 80. Dziś są one modernizowane na szeroką skalę, często przy wsparciu państwa. W Polsce działa program Czyste Powietrze, w ramach którego można uzyskać nawet 60% dofinansowania m.in. na wymianę okien i drzwi. Warto przy tym postawić na trwałe oraz indywidualnie dopasowane rozwiązania, które zapewnią energooszczędność i komfort użytkowania na kolejne dekady.

Jeśli chcemy poprawić komfort cieplny domu - zacznijmy od okien

W przypadku budowy i remontu domów mieszkalnych komfort i wygoda odgrywają ważną rolę dla jego mieszkańców. W celu uzyskania odpowiedniego klimatu termicznego, konieczne jest zachowanie właściwego z punktu widzenia fizyki budowli związku między temperaturą a wilgotnością. Nowe badanie przeprowadzone przez Instytut Budownictwa Pasywnego Darmstadt przedstawia, jaki wpływ na komfort odgrywają jakość okien i wybór odpowiednich ramek dystansowych.

Montaż okien zgodny z nowymi warunkami technicznymi

Rusza nowy sezon budowlany, a wraz z nim również prace związane z montażem stolarki okiennej. To ważny element termomodernizacji budynków, która jest sposobem na zyskanie oszczędności energii cieplnej i wyższego komfortu życia. Na inwestorów, a także wykonawców od początku bieżącego roku czekają jednak bardziej restrykcyjne wymagania wynikające z warunków technicznych (WT 2021). Jakie rozwiązania wybrać, aby zmniejszyć straty ciepła przy montażu nowych i wymianie starych okien?

Prawidłowo rozmieszczone okna i drzwi tarasowe w bryle budynku zmniejszają zużycie energii

Energooszczędne okna i drzwi tarasowe nie tylko chronią przed ucieczką ciepła, ale również zapewniają optymalne doświetlenie wnętrz i umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej do dogrzania pomieszczeń. Podpowiadamy, jak właściwie dobrać i rozplanować przeszklenia, by poprawić bilans energetyczny domu.

Jak dobrze dobrać uszczelki do różnego rodzaju okien, wykonanych z PVC i drewna?

Tegoroczna zima nie odpuszcza – żeby zapewnić sobie ciepło domowego ogniska, odkręcamy więc mocniej grzejniki i ubieramy kolejne warstwy odzieży. Jeśli jednak okna w naszym domu są nieszczelne, to mimo wszystko szybko odczujemy nieprzyjemny chłód. Przyczyną może być uszkodzona uszczelka. To niepozorny, a bardzo ważny element niezastąpiony nie tylko w stolarce okiennej, lecz również w kranach, nowoczesnych samolotach, samochodach, a nawet promach kosmicznych.

Jak poprawnie zamocować okna - jakie zamocowania stosuje się poza pianką

Pewne, stabilne zamocowanie stolarki okiennej to podstawa dla prowadzenia dalszych prac montażowych. Wykonanie precyzyjnego połączenia umożliwiają nowoczesne kołki, wkręty i łączniki, które powinny być dobrane z uwzględnieniem przenoszonych sił, rodzaju muru oraz naprężeń powstających na styku stolarka-mur. Jakie rozwiązania wybrać w zależności od techniki montażu okna?

Wymiana okien w domu lub mieszkaniu – o czym musisz wiedzieć

Powodów, dla których decydujemy się na wymianę okien, jest wiele – od niewystarczającej szczelności czy izolacji akustycznej, aż po nieestetyczny wygląd. Niezależnie jednak od powodów, dla których planujesz zakup nowych okien, jest to temat wymagający dogłębnego przemyślenia. Czy wymiana stolarki okiennej wymaga zezwolenia od spółdzielni mieszkaniowej? Co zrobić ze starymi oknami? Na co zwrócić uwagę podczas montażu nowych okien? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!


Stron: 135 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  11 12 13 14 15  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19437 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 197

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >