Okna – lista artykułów
Czy szyby mogą być dodatkowym źródłem ciepła - zalety szkła grzewczego
Sezon grzewczy nabiera rozpędu. Wspomnienia upalnego lata powoli odchodzą w zapomnienie, a coraz niższe temperatury zaczynają się wkradać do wnętrz domów. Komfort termiczny ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia, a także zdrowia, dlatego tak ważne jest kompleksowe zadbanie o ten aspekt. W tym kontekście szczególny nacisk powinniśmy położyć na skuteczność i walory użytkowe wykorzystywanych źródeł ciepła, wszak to one będą warunkować jakość naszego życia w domach przez najbliższe miesiące. Warto zatem postawić na sprawdzone rozwiązania, a tu na pierwszy plan wysuwa się szkło grzewcze.
Czarna stolarka okienno-drzwiowa w ostatnich latach jest w trendach
Czerń to ponadczasowy kolor, którzy cechuje elegancki minimalizm. Świetnie sprawdza się nie tylko w modzie, lecz również w architekturze, zwłaszcza tej nowoczesnej. Czarne mogą być więc: dach, elewacja obiektu oraz... okna i drzwi. Taka kolorystyka to jeden z najmodniejszych tegorocznych trendów. Jak tego typu rozwiązanie prezentuje się w praktyce?
System do ciepłego montażu okien zwiększy energooszczędność domu
Ciepły montaż okien jest już standardem w energooszczędnym budownictwie. Prezentujemy SoudaFrame SWI (Soudal Window Installation) – system do ciepłego montażu okien w warstwie termoizolacji, certyfikowany przez prestiżowy Passive House Institute.
Różnice pomiędzy oknami PVC, aluminiowymi a drewnianymi
Rynek stolarki okiennej pełny jest nowoczesnych rozwiązań, spełniających rosnące wymagania inwestorów - od niezmiennie królujących okien PVC, „goniących” ich popularność rozwiązań aluminiowych, po stolarkę z drewna, szczególnie lubianą przez zwolenników naturalnych rozwiązań. Jakie okna zatem wybrać?
Nowa generacja okien do płaskiego dachu wprowadza więcej światła do wnętrz
Poszerzyła się oferta okien do płaskiego dachu o nową generację produktów – z płaskim modułem szklanym, który otrzymał nagrodę Red Dot oraz sferycznym modułem szklanym. Nowe rozwiązania charakteryzują się zupełnie nową konstrukcją i zapewniają maksymalną ilość światła dziennego, doskonały widok na zewnątrz oraz nowoczesny design.
Czym się różni metoda ciepłego montażu okien od tradycyjnej - którą opcję wybrać przy wymianie okien?
Na trwałość i szczelność okien wpływa m.in. sposób, w jaki zostaną one zamontowane. Bez prawidłowego osadzenia i uszczelnienia stolarki nawet najlepsze parametry użytkowe samego produktu nie zapewnią, że będzie on dobrze spełniać swoją rolę. W odpowiedzi na rosnące wymagania dotyczące energooszczędności budynków, standardowy, tradycyjny montaż zastępowany jest przez nowoczesne techniki montażowe z użyciem taśm i płynnych membran. Czym różnią się te rozwiązania?
Jakie rodzaje osłon okiennych warto wybrać z dostępnych na rynku?
Okna pełnią wiele bardzo ważnych funkcji w domach energooszczędnych i pasywnych. Nic dziwnego zatem, że nowoczesne budynki tego typu mają duże przeszklenia od strony południowej – tej najbardziej nasłonecznionej. Dzięki temu w sposób naturalny, czerpiąc z potencjału energii słonecznej, można ogrzewać dom zimą. Problematyczne okazuje się jednak lato. Aby w upalne dni zapewnić komfortową temperaturę w pomieszczeniach bez użycia energochłonnej klimatyzacji, można zainwestować w osłony okienne. Jakie rozwiązania są dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych? Oto krótki przegląd dostępnych możliwości.
Wielkoformatowe przeszklenia w domach typu stodoła
Od kilku lat prawdziwym architektonicznym przebojem w budownictwie jednorodzinnym są domy typu stodoła. Proste w formie, funkcjonalne, ale jednocześnie efektowne – ze swoim dwuspadzistym dachem i ogromnymi przeszkleniami. Ale... diabeł tkwi w szczegółach. Okna w takim domu muszą nie tylko współgrać z całością projektu, ale „dźwigają na swoich ramach” niemały ciężar – dosłownie i w przenośni. Ich spore rozmiary muszą iść w parze z niezawodną statyką, wiatroodpornością oraz doskonałymi parametrami izolacyjnymi. Ten zespół cech ma bowiem wpływ na finalne bezpieczeństwo i energooszczędność budynku.
Regulacja okien zima-lato, po co to robić?
Okna zapewniają wewnętrzny komfort w pomieszczeniu latem i zimą poprzez okresową regulację. W zależności od temperatury na zewnątrz mamy możliwość dostosowania docisku skrzydeł. Nie każdy o tym wie, jednak każdy może sobie z tym poradzić, mając minimum narzędzi. Regulacja niewiele się różni w zależności od rodzaju okien.
Jak skutecznie chronić się przed komarami? Moskitiery na okna
Upalne lato jest czasem, kiedy chcemy mieć w domu jak najwięcej świeżego powietrza: otwieramy balkony, śpimy przy otwartym oknie. Razem z przyjemnym wiatrem i zapachem lata, do domów niestety wlatują także komary. Te dokuczliwe owady przypominają o sobie zwłaszcza wieczorem, gdy temperatura w domu jest wyższa, a pokoje rozświetla sztuczne światło.