Okna antywłamaniowe czy energooszczędne?

Okna antywłamaniowe czy energooszczędne?

Planując wymianę okien często zastanawiamy się nad jednym aspektem ich funkcjonalności lub design. Skojarzenia często prowadzą do okien antywłamaniowych, energooszczędnych lub atrakcyjnych pod względem wzornictwa. Jak połączyć te wszystkie cechy nie rujnując jednocześnie budżetu?

 

Okno jako całość

 

Często na rynku możemy napotkać oferty okien, które wyróżnia jeden określony parametr. Chodzi o taką stolarkę, która przez producenta lub dystrybutora określana jest mianem energooszczędnej lub antywłamaniowej. Tymczasem podejmując decyzję o wyborze okien powinniśmy mieć na uwadze wszystkie elementy składające się na elegancką i funkcjonalną całość. Okno powinno być zawsze traktowane zarówno jako element bezpieczeństwa, izolator i ozdobę nieruchomości. Chociaż najważniejszą funkcją stolarki jest zapewnienie skutecznej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, to nie można zapominać o walorach estetycznych i funkcjom antywłamaniowym.

 

- Obecnie znajdziemy na rynku okna, które łączą ze sobą wszystkie ważne dla użytkownika parametry i funkcje gwarantujące właściwą inwestycję. Chodzi tu przede wszystkim o termoizolację, zabezpieczenia antywłamaniowe oraz atrakcyjny design. Wybierając okna powinniśmy szukać więc właśnie takich rozwiązań i nie dać się omamić tylko jednym, wyróżniającym elementem charakterystyki stolarki – mówi Jacek Wielogórski z Famix.

 

O funkcjonalności okna decydować będzie jego technologia wykonania, materiały i części składowe. Podstawą będzie zawsze klucz właściwości użytkowych takich jak akustyka, termoizolacja lub szczelność czy ochrona antywłamaniowa. O ile design i wzornictwo będziemy często w stanie ocenić na pierwszy rzut oka, to w jaki sposób mamy jednak ocenić poszczególne parametry okien przed zakupem?

 

 

Czytaj również: Okna PVC w wersji metalik

 

Izolacja przede wszystkim

 

Inwestycja w wymianę okien co raz częściej oznacza inwestycję w oszczędność. To właśnie okna stanowią podstawowy element nieruchomości, przez który może być tracone ciepło. Okna charakteryzujące się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi pozwolą nam więc drastycznie ograniczyć rachunki za ogrzewanie zimą. Wbrew pozorom o izolacji nie świadczy jedynie szyba, ale w równym stopniu odpowiada za nią rama okienna. To ten element stanowi czasem blisko 1/3 powierzchni okna i to on bezpośrednio przylega do ściany, czy właściwie otworu w ścianie budynku. Technologia stolarki okiennej będzie miała więc kluczowe znaczenie dla właściwości termoizolacyjnych okna. Obniżenie współczynnika izolacyjności cieplnej osiąga się obecnie przez zastosowanie stolarki wielokomorowej. Chociaż najczęściej spotykane są na rynku dwu lub trzy komorowe okna, to dostępne są profile pięcio i sześciokomorowe. Przykładem takiej stolarki są okna z linii Avante, które oprócz technologii wielokomorowej poprawiają parametry izolacyjne za pomocą zróżnicowanych szerokości profilu ramy – 71 lub 84 mm. Dzięki temu, przenikalność cieplna tych okien oscyluje, w zależności od wybranego modelu, między 0,75 a 1,26 dla skrzydła o wymiarach 1230x1480. Dla jeszcze większej poprawy tego współczynnika stosuje się ciepłą ramkę i dwie lub 3 uszczelki w standardzie. Przeszklenie, odpowiedzialne zarówno za termoizolację i dźwiękoszczelność, w zależności od wybranego modelu może być dwu lub trzy szybowe. Dzięki połączeniu tych wszystkich elementów uzyskujemy bardzo wysokie parametry izolacyjne gwarantujące oszczędność ciepła.

 

 

Czytaj również: Inteligentne rozwiązanie dla Twojego domu

 

Bezpiecznie, nie znaczy pancernie

 

Chociaż okna antywłamaniowe kojarzą się przede wszystkim z pancernymi szybami, to za bezpieczeństwo częściej odpowiedzialna jest stolarka okienna. Nawet najbardziej wytrzymała szyba nie będzie miała znaczenia w przypadku, gdy złodziej będzie mógł z łatwością podważyć okucia w oknie. Pancerna szyba nie będzie więc stanowiła przeszkody gdy wyjęte zostanie całe okno ze ściany. O bezpieczeństwie antywłamaniowym decyduje więc często technologia wybranej stolarki okiennej i właściwy sposób montażu okna. Dla zwiększenia bezpieczeństwa stosuje się więc rygle oraz zaczepy antywyważeniowe. Tego typu rozwiązania stosuje się w oknach linii Avante.

 

- W ocenie bezpieczeństwa antywłamaniowego pomocna będzie znajomość rynku i oznaczeń. Do oceny odporności szyby stosuje się normy jak np. EN 356, natomiast za okucie antywyważeniowe odpowiada przede wszystkim właściwy dobór producenta jak uznana marka Roto – dodaje Jacek Wielogórski z firmy Famix.


Norma EN 356 odpowiada za próby sforsowania, czy po prostu wybicia szyby przy pomocy narzędzi. Rygle antywłamaniowe mają na celu uniemożliwienie wyważenia całego okna z otworu oraz zabezpieczenie przed otwarciem z zewnątrz w przypadku okien uchylnych.

 

 

Elegancja i funkcjonalność

 

Ostatecznie, żadne, nawet najlepiej zabezpieczone okno o najwyższych parametrach izolacyjnych nie zadowoli nas kiedy nie będzie cieszyło oka. Warto więc szukać rozwiązań, które posiadają charakterystykę odpowiedzialną za funkcje antywłamaniowe i termoizolacyjne ale osadzone w atrakcyjnym wzornictwie. Przykładem takiego rozwiązania jest okno Avante Salamander ze śnieżnobiałymi profilami o polerowanej, gładkiej powierzchni. O elegancji tej linii świadczy również system niewidocznych zawiasów okuć. Połączenie takiego designu z parametrami okna klasy A zapewni doskonałe zbilansowanie funkcjonalności z elegancją. Wybierając okna nie powinniśmy więc nigdy poprzestawiać na poszukiwaniu jednej, charakterystycznej cechy stolarki ale zrównoważonego, kompletnego produktu odpowiedzialnego za izolację, ochronę i atrakcyjny wygląd.

Źródło: clearsense / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 182

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >