
Oleander pospolity (Nerium oleander)
Należy do wyjątkowo pięknych, ozdobnych krzewów kwitnących. Występuje w stanie dzikim na obszarze Europy, Afryki, Azji i Japonii.
Czytaj dalej
Już od dawien dawna kwiat jest ceniony za swoje walory dekoracyjne. Można tu nawet powiedzieć, że ''piękno wymaga poświęceń'', bo z racji swojego pochodzenia z terenów środziemnomorskich oleandry nie są najłatwiejsze w uprawie. Nie powinno ich się również uprawiać w mieszkaniu, gdzie są małe dzieci lub zwierzęta, ze względu na silne substancje toksyczne jakie zawiera. Najczęściej można spotkać okazy zakwitające na różowo lub biało, ale zdarzają się też kwiaty żółte i łososiowe.
Czytaj również: Ogród w doniczkach
Uprawa
Przede wszystkim oleandry nie znoszą przesuszania podłoża, i na takie zaniedbanie reagują więdnięciem liści, a także zasychaniem pąków. Dobrym pomysłem więc jest wstawienie doniczki w głęboką podstawkę, by regularnie uzupełniać w niej wodę. Kochają za to tylko wodę o temperaturze pokojowej, dużo widnego miejsca i ciepłe stanowisko uprawy. Mimo swojego południowego pochodzenia, oleander od połowy maja aż do października może być uprawiany w ogrodzie, balkonie lub na tarasie. Dopiero na okres późno jesienny i zimowy należy przenieść go do wewnątrz mieszkania, do jasnego i chłodnego miejsca. Temperatura w której kwiat zimuje nie powinna przekraczać 18st.C.
Oleandry, podobnie jak większość kwitnących roślin, wymagają ciągłego nawożenia. Co trzy, cztery lata należy je przesadzać do większych donic. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w czerwcu, a jest niezbędny dla zachowania wzrostu i odmładzania rośliny, podtrzymując jej bujne kwitnienie.
Jeśli chcemy rozmnożyć naszą roślinę, to najlepiej zrobić to latem. Wybiera się młode pędy i odcina około 10 centymetrowe odcinki. Obcięte pędy wstawiamy do pojemnika z wodą. W słonecznym miejscu ukorzenią się już po kilku tygodniach, po czym zasadzamy sadzonki i pielęgnujemy jak dorosłe rośliny.
Zastosowanie
W starożytnej Grecji i Rzymie oleander był używany przez doktorów do leczenia zaburzeń pracy serca. W przedwojennych Niemczech był natomiast stosowany do leczenia malarii, zbijania wysokiej gorączki i przy napadach dreszczy.
Ale jakkolwiek doceniało się właściwości lecznicze oleandra, tak samo ci, którym nie koniecznie chodziło o uzdrowienie pacjenta, doceniali jego właściwości trujące. W większych dawkach spożycie liści rośliny powodowało skurcze przewodu pokarmowego, zaburzenia pracy serca a nawet śmierć. Według legendy papież Aleksander VI umarł po zjedzeniu mięsa pieczonego na gałęziach oleandra.
Czytaj również: Jakie rodzaje drzew wokół domu dają dobrą energię?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Akwarium w domu Liczba postów: 28 Grupa: Nasze zwier... Jak ktoś wkręcony w akwarystykę, to pewnie zna już https://trzmiel.com.pl – jeden z lepiej zaopatrzonych sklepów online, dużo sprzętu, ryb, roślin i akcesoriów...
- pies ze schroniska Liczba postów: 198 Grupa: Nasze zwier... Pies ze schroniska to jest czasami spore wyzwanie ale zawsze warto potem okazuje się że jest to przyjaźń na całe życie. Jeżeli chodzi o odżywianie to polecam od...
- Wiosenna premiera robota koszącego EZVIZ RM600 Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Wiosenna premiera robota koszącego EZVIZ RM600 Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Dla kocich rodziców Liczba postów: 4 Grupa: Nasze zwier... I think your way is right. papa's games