Opalarka elektryczna – do czego można jej użyć?

Opalarka elektryczna – do czego można jej użyć?

Opalarka elektryczna to coraz popularniejsze elektronarzędzie, które doskonale się sprawdza zarówno do zastosowań amatorskich, jak i w profesjonalnym warsztacie. Opalarka ma szerokie zastosowanie i często ułatwia oraz przyspiesza wykonywanie różnych prac. Czytaj dalej

 

Jeśli spojrzeć na typową opalarkę elektryczną, nic nie wskazuje na to, że mamy do czynienia z niezwykle funkcjonalnym i uniwersalnym narzędziem. Z wyglądu opalarka przypomina nieco zwykłą, domową suszarkę do włosów. Co więcej, jej zasada działania również jest podobna, co nie znaczy, że za jej pomocą także można suszyć włosy. Nie należy eksperymentować w ten sposób. Powietrze lecące z tego elektronarzędzia jest tak gorące, że grozi oparzeniem, a do tego można tym powietrzem nawet rozpalać grilla.

 

Opalarka elektryczna – do czego można jej użyć?

 

Czytaj również: Z jakiego prezentu ucieszy się mężczyzna, który lubi majsterkować?

 

Opalarka elektryczna sprawdzi się jednak w wielu pracach w przydomowym warsztacie, jak i chętnie jest wykorzystywana przez fachowców zajmujących się pracami remontowo-budowlanymi, a nawet w warsztatach samochodowych i tuningowych. Warto przyjrzeć się bliżej opalarce elektrycznej. Być może część osób stwierdzi, że właśnie tego elektronarzędzia brakowało dotąd w ich warsztacie.

 

Jak działa opalarka elektryczna?

Zanim przejdziemy do tego, co jest ważne w opalarce i na co zwracać uwagę przy jej zakupie, a przede wszystkim do tego, w jakich pracach można użyć tego elektronarzędzia, należy krótko wyjaśnić, jak działa opalarka elektryczna. Wspomnieliśmy już, że takie narzędzie nie tylko wyglądem, ale również konstrukcją przypomina suszarkę do włosów. Szybko obracający się wentylator zasysa zimne powietrze z otoczenia. To powietrze przechodzi następnie przez grzałkę elektryczną (spirala). Ogrzane w ten sposób do bardzo wysokiej temperatury powietrze wydostaje się przez dysze.

 

Należy podkreślić, że opalarki elektryczne są tak funkcjonalne i wygodne, że można je użytkować łatwo na dwa sposoby. Takie narzędzie można na przykład trzymać w dłoni i precyzyjnie kierować strumień gorącego powietrza na obrabiany przedmiot. Druga opcja to ustawienie opalarki w pozycji pionowej. Wtedy obrabiany przedmiot przesuwa się nad strumieniem gorącego powietrza. Sposób użytkowania należy wybrać w zależności od preferencji i łatwości obróbki danego przedmiotu.

 

Wybieramy opalarkę – na co zwrócić uwagę?

Kupując opalarkę elektryczną, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów takiego elektronarzędzia. Oczywiście kluczową kwestią jest zasilanie. Najbardziej wydajna i najwygodniejsza jest opalarka zasilana przewodowo z gniazdka elektrycznego. Na rynku znajdziemy również opalarki zasilane z akumulatorków, ale należy zdawać sobie sprawę, że takie modele można użyć jedynie do drobnych prac, a akumulatorek błyskawicznie się wyczerpuje.

 

Kolejna istotna kwestia to moc opalarki. Im jest większa, tym wyższą temperaturę można uzyskać, a to kluczowy parametr. Właśnie temperatura określa, do czego można użyć danej opalarki. Profesjonalne modele potrafią generować powietrze o temperaturze kilkuset stopni Celsjusza, ale przecież nie zawsze jest potrzebne tak wysokie ciepło. Z drugiej strony najlepsze modele opalarek mają płynną regulację temperatury, co czyni je uniwersalnym narzędziem. Zwykle wtedy można również regulować prędkość nadmuchu.

 

Należy również zwrócić uwagę na wydajność urządzenia, szczególnie gdy planujemy szeroki zakres prac. Im wyższa wydajność, tym więcej powietrza zostanie wytłoczone z opalarki, a to po prostu przyspieszy pracę. Warto również sprawdzić, czy wybrany model opalarki ma wymienne dysze. Wtedy można zakładać końcówki o różnych kształtach, dostosowując odpowiednio strumień powietrza. Gdy chcemy na przykład upewnić się, że elementy sąsiadujące z obrabianym przedmiotem nie zostaną ogrzane, wystarczy założyć dyszę z ekranami bocznymi, dysza szczelinowa zwiększy precyzję obrabiania itd. Na koniec dobrze jeszcze przyjrzeć się obudowie opalarki. Powinna być solidna i wykonana z materiału, który skutecznie będzie chronił użytkownika przed oparzeniem czy porażeniem prądem.

 

Jeśli zależy nam na najwyższej precyzji, warto wybrać model opalarki z elektronicznym układem sterującym i z cyfrowym wyświetlaczem, który pokazuje dokładnie temperaturę wydmuchiwanego powietrza. Do tego najbardziej zaawansowane opalarki zapamiętują najczęściej używane ustawienia.

 

Do czego można zastosować opalarkę?

Tak naprawdę opalarka elektryczna ma bardzo szerokie zastosowanie. Idealnie nadaje się do usuwania starych powłok lakierniczych bez względu na materiał, jaki się pod nimi znajduje. Od razu jednak trzeba podkreślić, że opalarką nie usuniemy farby emulsyjnej czy klejowej. Za to opalarkę można także wykorzystać do lutowania, zgrzewania, a także do nadawania wybranych kształtów tworzywom sztucznym. Takie elektronarzędzie doskonale sprawdzi się również przy odmrażaniu różnych elementów i instalacji, a także przy luzowaniu zapieczonych śrub i elementów. Bardzo często opalarki używa się przy zakładaniu izolacji termokurczliwych i przy zgrzewaniu folii okiennej (także w samochodach). To jednak nie wszystko. Opalarka przyda się do odklejania naklejek, rozpalania grilla, obkurczania powłok kabli, a nawet do usuwania chwastów, które wyrosły w chodniku.

 

Opalarka elektryczna to funkcjonalne i niezwykle użyteczne urządzenie. Dzięki temu, że można je wykorzystać w wielu różnych pracach i niekiedy w sytuacjach awaryjnych (np. odmrażanie), warto mieć je we własnym warsztacie.

 

Czytaj również: Urządzenia akumulatorowe na mrozie - jak przedłużyć ich żywotność?

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 265

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >