Orientalne tapety w Twoim domu

Orientalne tapety w Twoim domu

Założycielem znanej na całym świecie manufaktury produkującej tkaniny dekoracyjne i tapety był Jim Thompson, urodzony w 1906 roku amerykański architekt i kolekcjoner sztuki. Czytaj dalej

 

Nuta orientu

Manufaktura Jim Thompson zasłynęła na całym świecie z produkcji jedwabiu, w którym zakochała się tajska królowa Sirikit, czy legendarny kreator mody Pierre Balmain. Teraz amerykańska marka równie znana jest ze zjawiskowych tapet, które wyróżniają się wyszukanym, orientalnym wzornictwem. Dzięki sieci z wyposażeniem wnętrz Dekorian, tapety Jim Thompson dostępne są w 18 salonach w całej Polsce.

 

 

Czytaj również: Jak udekorować ściany w domu?


Z fascynacji tajskim jedwabiem


 Po ukończeniu studiów na uniwersytecie Princeton Jim Thompson pracował w latach 30-tych XX wieku w Nowym Jorku jako architekt wnętrz. Następnie pełnił funkcję dyrektora baletu Russe de Monte Carlo. Zainteresował się wtedy scenografią i kostiumologią. Podczas II Wojny Światowej służył w armii amerykańskiej w stopniu oficera. Po wojnie osiedlił się w Bangkoku. Thompson zafascynował się Tajlandią, tamtejszą kulturą i sztuką. Powróciły również jego dawne pasje związane z dekoracją wnętrz i materiałami dekoracyjnymi. Szczególnie upodobał sobie tajski jedwab z jego niesamowitym wachlarzem kolorów i tekstur. Thompson był przekonany, że w tkaninie  tej tkwi bardzo duży potencjał handlowy i na jej produkcji postanowił oprzeć swoją przyszłą działalność biznesową.

 

 

Tapety, czyli szlachectwo zobowiązuje


Manufaktura Jim Thompson powstała w 1950 roku. Od początku produkowała luksusowe tkaniny dekoracyjne, a z czasem rozszerzyła swoje portfolio o tapety do wnętrz, projektowane przez najbardziej uznanych, światowych designerów. Dzięki  licznym znajomościom Jima Thompsona w świecie designu, sztuki, biznesu i mediów, jego materiały szybko osiągnęły dużą popularność w Stanach Zjednoczonych i Europie. W momencie powstania firma zatrudniała 100 pracowników, obecnie dla Jim Thompson pracuje 3000 osób i dysponuje on 50 zakładami produkcyjnymi. Marka jako największy na świecie producent ręcznie tkanych materiałów, szczególnie znana jest dzięki swoim legendarnym tajskim jedwabiom. W ostatnich latach ich sławie z powodzeniem próbują dorównać unikalne kolekcje tapet do wnętrz sygnowane marką Jim Thompson. Ich znakiem rozpoznawczym są różnorodne motywy dekoracyjne o charakterze orientalnym. Źródłem inspiracji dla projektantów jest sztuka, architektura i przyroda Dalekiego Wschodu. Mimo pozornie klasycznej stylistyki wzory tapet od Jima Thompsona intrygują egzotyczną nutą. Architekci, styliści  i osoby zawodowo związane z aranżacją wnętrz zachwycają się wzorami tapet Jim Thompson i podkreślają ich niepowtarzalny charakter. Zdaniem Mariusza Kaperczaka, reprezentującego sieć salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian: ”Nie ma na świecie drugiej marki tapet, która w tak wyrafinowany sposób oddawałaby ducha orientu. Dekorian ma w swojej ofercie kilkaset kolekcji tapet pochodzących od kilkunastu producentów, a pomimo tego byliśmy bardzo zdeterminowani, żeby pozyskać tapety Jim Thompson do naszego portfolio”.

 

 

Czytaj również: Wesołe naklejki

 

Od tajskich świątyń po ukwiecone pola


Jim Thompson ma w swojej ofercie kilkanaście kolekcji tapet, z których każda liczy kilkadziesiąt wzorów. Tematyka poszczególnych ksiąg jest bardzo zróżnicowana. Kolekcja „House on the  Klong” swoją nazwą nawiązuje do domu rodzinnego Jima Thompsona, uznanego za architektoniczny skarb, w którym obecnie znajduje się muzeum założyciela marki. W księdze tej dominują ciepłe kolory, kojarzące się z elegancją tradycyjnych tajskich domów. Wzory „Pagoda and Palms” inspirowane są  ręcznie tkanymi dywanami tybetańskimi. Ornamentyka bogata jest w chińskie motywy i zaskakuje  wyjątkowymi zestawieniami kolorystycznymi. Z kolei kolekcja „Temple of Dawn” nawiązuje do słynnej Świątyni Świtu, której zjawiskowe malowidła ścienne, gra kolorów i światła stanowiły źródło inspiracji dla projektantów Jima Thompsona.  Wzory posiadają wyraźne motywy azjatyckie takie jak tradycyjna ceramika, ręcznie malowane tkaniny, a także motywy roślinne i zwierzęce. Na uwagę zasługuje również księga „Emerald Isles”, której motywem przewodnim jest wyspiarska fauna i flora wyrażone poprzez desenie i wyraźnie wyczuwalną fakturę.

 

Wyłącznym dystrybutorem tapet marki Jim Thompson w Polsce jest sieć salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian, która dysponuje 18 sklepami firmowymi w największych polskich miastach.

 

 

Źródło: hshpr / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 254

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >